Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Do wszystkich, których drzewka brązowieją - nie pozbywajcie się drzewek!

Mam u siebie kilka drzewek awokado - jedno największe ma już ze 2 lata i jakieś 170cm wzrostu :)
rosły sobie u mnie bez problemu ale na jesieni to najstarsze zaczęło brązowieć (krawędzie liści) i gubić liście - młode tego nie robią.
Przestraszyłam się, że to wina kaloryfera (wysusza powietrze) i przeniosłam moje awokado do innego pokoju, też jasnego ale takiego gdzie kaloryfera nie odpalam (jest tam temp ok. 17C). Przez całą zimę wyglądało słabo bo pogubiło wszystkie liście (zostało tylko kilka brązowych na samym czubku) i myślałam, że to już koniec ale od kilku dni zaczyna odbijać :)
na szczycie tworzą się nowe listki, pączki na łodydze a sama roślinka zaczęła się rozgałęziać ;:138
Mimo, że przez 3 miesiące zimowe moje awokado było "badylem" to teraz odżywa bo idzie wiosna.

Poszperałam w internecie i znalazłam ciekawy blog o różnych roślinkach, autor tak tam napisał o swoim drzewku awokado:

https://quietdesperationblog.wordpress. ... cado-tree/

Dla nieznających ang wyjaśniam, że powodem brązowienia liści jest po prostu jesień (zmniejszająca się ilość godzin słońca) i przejście w stan wegetacji - jak nasze drzewa. Najlepiej wtedy wystawić awokado do jasnego, chłodniejszego miejsca i podlewać ciut mniej niż dotychczas. Powinno odbić na wiosnę tak jak moje teraz. Kto chce może spróbować przyciąć drzewko na wiosnę. Widzę na wyżej cytowanym blogu, że autor tak właśnie ze swoim drzewkiem postępuje.
dariacw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lut 2015, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: P-ń

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam ;:7
Przyszłam na to forum w poszukiwaniu pomocy dla mojego avokado. Na szczęście mapes Twój post bardzo mi pomógł ;:138 Chciałam wyrzucić roślinkę, ale dam jej szanse i zobaczymy jak będzie na wiosne.
Moje avokado jest młodziutkie. Pestkę nakułam na wykałaczki na koniec sierpnia, a w październiku puściło kożonki. Urosło i miało na wierzchołku ileś listków i na tym się zatrzymało. Wyczytałam gdzieś, że należy ściąć stożek wzrostu, a że jestem zielona jeśli idzie o rośliny, to jak przeczytałam tak zrobiłam. No i owszem nowe listki górą urosły, ale dolne szczerniały.
Teraz dzięki Twojej wypowiedzi mapes zakładam,.że zima to nie czas na ścinanie tego stożka wzrostu, tak? W takim razie czekamy razem na wiosne ;:108
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Cześć dariacw

Uważam, że nie ma przymusu ścinania stożka wzrostu, już od drugiej osoby to słyszę ale nie wydaje mi się to prawdą. Mam w domu jakieś 7 sztuk awokado wyhodowanych z pestki, najstarsze ma 2 lata i jakieś 170cm wzrostu i żadnemu nic nie ścinałam.

Ścięcie stożka wzrostu powoduje rozgałęzianie, zatem jest to zabieg, który ma na celu zagęszczenie naszego drzewka a nie jest niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny. Oczywiście jak chesz drzewko niezbyt wysokie ale za to gęste to przycinaj, ja nie przycinałam i moje samo po osiągnięciu około 110 cm wysokości zaczęło puszczać boczne pędy :)

Skoro dopiero w sierpniu nakłułaś pestkę to drzewko chyba nie było jeszcze zbyt wysokie, możliwe więc, że trochę się pospieszyłaś z tym ścinaniem stożka (no chyba, że planujesz robić bonsai :wink: ) ale nie sądzę, że zrobiłaś drzewku krzywdę skoro w miejscu cięcia drzewko odżyło. Na przyszłość jednak radziłabym te zabiegi odłożyć na wczesną wiosnę (w warunkach domowych w okolicach lutego).

Z tego co czytam tu i tam, najczęstszą reakcją początkujących hodowców na brązowiejące awokado jest wynoszenie go do ciemnego miejsca - nie wiem czy to dobre, do chłodniejszego owszem ale radziłabym raczej żeby było to miejsce jasne jeśli roślina ma przeżyć to potrzebuje światła i wody (w mniejszych ilościach niż latem).

Pisał też ktoś wcześniej o tym żeby awokado podlewać miękką wodą.
dariacw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lut 2015, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: P-ń

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Dziękuję za odp :-)
Jestem całkowitym laikiem w sprawie kwiatków, zastosuje się do porad :-)
Mam w planach zadziałać z kolejną pestką. Tylko jaka pora roku będzie najlepsza? Teraz bo już prawie marzec, czy jeszcze zaczekać, aż się wiosna rozkręci?
Irena1955
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyńskie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Mam pytanie jak długo trzymać pestkę w wodzie.Zauwazyłam ze skorupka pęka ale nie widzę poza tym nic ani korzonków i pędu lisciowego .Jak długo mam tę pestkę trzymać w wodzie.Pozdrawiam Irena :D
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

dariacw pisze: Mam w planach zadziałać z kolejną pestką. Tylko jaka pora roku będzie najlepsza?
W naszych domowych warunkach nie ma to większego znaczenia chyba - trzeba działać jak tylko się pozyska pestkę. :wink:
Jeśli masz awokado lub planujesz kupić niebawem to można pestkę od razu do wody albo do donicy :D

Irena1955 pisze:Mam pytanie jak długo trzymać pestkę w wodzie
Jeśli pestka pęka, to znaczy że niebawem wyjdzie korzonek ;:oj radzę poczekać aż korzonek trochę podrośnie (jakieś 10cm) - np. dotknie dna szklanki - z większym systemem korzeniowym łatwiej już pójdzie w donicy, :wink: ale nie ma reguły, jak np nie bawię się w trzymanie pestek w wodzie - od razu do donicy sadzę i też rosną.
dariacw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lut 2015, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: P-ń

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Irena1955 pisze:Mam pytanie jak długo trzymać pestkę w wodzie.Zauwazyłam ze skorupka pęka ale nie widzę poza tym nic ani korzonków i pędu lisciowego .Jak długo mam tę pestkę trzymać w wodzie.Pozdrawiam Irena :D
Moja jak do tej pory, jedyna pestką, puściła korzonek po ponad półtora miesiąca. Jak zapełnił szklankę przesadziłam do doniczki. Teraz dam do niej od razu.
Irena1955
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyńskie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Dziekuje za radę.Będę czekać na korzonki dziś zauważyłam ze pęka w tym miejscu gdzie wychodzą korzonki.Pozdrawiam Irena :D
Palahniuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Cześć! Chciałem pokazac swoje avocado i poprosić o poradę czy powinienem je już przyciąć? Roślinka ma mniej wiecej 35 cm. No i przede wszystkim z chęcią bym przyjął precyzyjne instrukcje co i jak przycinać, bo przeraża mnie wizja ucięcia kawałka rośliny - wydaje sie to takie okrutne i boję się że coś popsuję :cry:

Obrazek
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja swoje avokado po bezowocnych wojażach ściąłem przy gruncie, zasadziłem pomarańczę na tym samym miejscu, która zaczęła fajnie rosnąć, ale ku mojemu zdziwieniu avokado rośnie po dwóch miesiącach od nowa i myślałem że korzenie posłużą za nawóz, jednak jest inaczej. Więc wniosek dodatkowy fajny dla was, zresztą i dla mnie bo się na błędach uczymy, że można podcinać avokado i nic mu nie będzie, bo odrośnie od nowa, a nawet jak się przytnie to też nic się stać nie powinno.
A zdziwiony byłem nieźle, bo uciąłem, jak już łodyga była gruba i avokado miało ponad pół roku.
Jedyny problem znowu, że teraz avokado rośnie z pomarańczą. Ale to tak się dzielę tym co widzę, bo może się komuś przydać.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

A ja ciągle czekam i czekam....Nic z pestkami się nie dzieje...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Emilio, od kiedy tak czekasz i czekasz??
Kiedy pestkę posadziłaś, czy też namoczyłas?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Chyba w styczniu - moczą się na wykałaczkach ;:145
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”