Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
marysia9622
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 gru 2014, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Obrazek

Przelane na pewno nie jest
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Widzę, że doniczka jest dość głęboka, to dobrze.
Awokado w płytkiej donicy długo nie porośnie sobie, ze względu na swój system korzeniowy
Wystaw go do chłodniejszego pomieszczenia!
Pozdrawiam. Darek.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Mojemu jednemu awokado też wszystkie liście zbrązowiały i uschły w ciągu kilku dni, pryskałam w ciemno od szkodników i od chorób grzybowych a liście schły i opadały dalej.
W końcu został sam badyl a ja wyniosłam go na strych gdzie temperatura jest około 8-10 stopni i praktycznie nie podlewałam.
Ten badylek zaczął wypuszczać nowe zielone listki, wiec proponuję wystawić Wasze awokado w chłodne miejsca i ograniczyć podlewanie do minimum.
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Fabian2
100p
100p
Posty: 121
Od: 24 lis 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

O! Dzięki za rady, już swoją wyprowadziłem swoją roślinkę w zimniejszy klimat. Dobrze, że istnieje takie forum i można podzielić się doświadczeniami :)
recluse
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 gru 2013, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam, kiedyś udało mi się wyhodować awokado z pestki. Osiągnęło ponad metr w ciągu pierwszego roku, ale niestety za późno schowałem przed zimą i zmarzło. Postanowiłem na nowo spróbować. Jedna pestka moczy się wodzie dopiero od dzisiaj, ale z drugiej już coś tam mi wyrosło.
Z tego co pamiętam, to pestka mojego dawnego awokado po jakimś czasie zaczęła gnić. Teraz mam pytanie - czy skoro moja nowa roślinka jest na takim etapie, to nadal muszę ją wsadzić do ziemii z pestką, czy mogę spokojnie delikatnie usunąć pestkę zostawiając samą młodą roślinę?
Zdjęcie pierwsze - młoda roślina
Zdjęcie drugie - świeża pestka

Obrazek

Obrazek
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja swoja pestkę posadziłam do ziemi razem z korzeniami i wszystkim i jakoś rośnie , ale musiałam ją oddać na chwilę tacie , na przezimowanie .Tato ma cieplejsze warunki
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

recluse Roślinę najlepiej wsadzić z pestką, a dlaczego :?: Ponieważ są w niej zawarte składniki pokarmowe, którymi młoda roślina będzie się odżywiać. Pestka, po pewnym czasie sama rozłoży się, awokado zdąży się w tym czasie dobrze ukorzenić. Następnie będzie sobie pobierać składnik pokarmowe z gleby.

Reasumując posadź roślinę wraz z pestką :wink:
Awatar użytkownika
Fabian2
100p
100p
Posty: 121
Od: 24 lis 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja wsadziłem z połową pestki, niestety podczas wciskania patyków, pękła mi na pół, związałem ją drutem i tak trzymałem w wodzie, następnie po wypuszczeniu korzenia, wsadziłem do gleby, ale tylko fragment z którego wystawał korzeń i tak urosło :)
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Wiesz, grunt, żeby coś było. Oczywiście można wsadzić bez pestki, jednak pozdrawiamy wtedy roślinę dużej ilości składników odżywczych.
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Moje avokado ma 43 cm wysokości i jakieś miesiące. Ostatnio od miesiąca praktycznie nie rośnie w górę, ale wypuściło 3 nowe listki na samej górze.

Chciałem dopomóc roślince i podlałem dwa razy (co tydzień) wodą z nawozem. Nie przekraczałem dawki, jednak liście natychmiastowo poopadały i na połowie z nich zaczęły powstawać szybko plamy. Wcześniej miałem tylko uschniętą końcówkę na jednym z liści, ale się tym nie przejmowałem, bo nie usychał dalej, ani inny liść też nie usychał nigdy, a nie stosowałem się do zasad i podlewałem obficie bo system korzeniowy w avokado jak widzę bardzo dobrze się rozrasta i bardzo szybko. Więc i wodę wypijało drzewko szybko.

Czy ktoś wie, czy jeśli przepłuczę ziemię dużą ilością wody, to wypłucze to ten nawóz też się wypłucz z doniczki? Bo widocznie poparzyłem roślinę. Kto wie czy ten sam problem nie występuje u innych.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
Ogrodnik-Amator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 wrz 2014, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam serdecznie, czy może ktoś napisać kiedy się powinno przycinać awokado ?
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ogrodnik-Amato Najlepiej w marcu-kwietniu.

EssentEssent Nawóz dwa razy w tygodniu i jeszcze w okresie spoczynku ;:202 Przepłucz ziemię jak najszybciej. Z uwagi na okres spoczynku myślę, że dobrze będzie ograniczyć podlewanie. Na wiosnę możesz przyciąć roślinę.
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

A ze mnie taki ogrodnik jak z koziej... ;)
CO tydzień po razie było podlewane :P
Ale już przepłukałem i chyba już nie robi się gorzej.

http://www.iv.pl/images/93528324596403774996.jpg

Regulamin § 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix./Adm.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”