Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Dodam, ze opierając się na wcześniejszych opiniach hodowców z doświadczeniem, a także naszych forumowiczów, którzy wypracowali sobie odpowiedni sposób uprawy, lepszym miejscem dla sansewierii wcale nie będzie słoneczna patelnia, a wystawa wschodnia lub delikatne półsłońce/półcień. Mówię o uprawie zewnętrznej w czasie sezonu wegetacyjnego.

A bazując na tym, co napisała Neo, która dla mnie jest obok Ewy, Chinanit i kilku innych pasjonatów osobą bardzo doświadczoną w uprawie tych pięknych roślin (i nie tylko tych), mimo przyzwyczajenia do słońca rośliny mogą przypalić się również w lipcowe i sierpniowe upały. Dlatego warto oprzeć się na radach innych, nie trzeba wszystkiego doświadczać osobiście. Oczywiście jeśli ktoś lubi eksperymenty - jego decyzja. :)

Norbert, nie sądzę, żebyś się na mnie gniewał, bo nie dałam Ci do tego powodu, ja Cię nie przepraszałam. :;230
Owszem, polecanie wystawy południowej jest również według mnie katowaniem naszych sansevierii, u których każdy nowy liść, czy powstanie nowego odrostu to dla nas wydarzenie.
Zapewniam Cię, ze skoro Ewa pisze o kilku hodowcach, to tak jest.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Myślę, że ten temat się wyczerpał, bo każdy z nas powiedział co miał do powiedzenia.
Tylko napiszę, że nie katuje się roślin trzymając na słońcu, skoro są do niego przyzwyczajone. Genetyki nie zmienisz a czy jest to eksperymentowanie, tutaj bym polemizował. Eksperymentuje się wtedy, gdy sprawdza się wytrzymałość rośliny na inne warunki, do których jest przystosowana. Nie naciągajmy więc pewnych określeń. Osobiście nie znam z nazwiska, ani nie czytałem doświadczeń tych "znajomych hodowców" Ewy, a opieranie się tutaj że Ty jej w to wierzysz, pozostaje tylko na papierze, a on wszystko przyjmie. Stąd się też biorą powielane informacje, że ta czy inna roślina wytrzyma tyle i tyle, bo ktoś tylko tak napisał. A nie na tym polega uprawa roślin i zdobywanie własnych doświadczeń - tutaj niestety się mylisz. Dla mnie liczą się fakty, a te są takie że Sansewierie rosną w ostrym afrykańskim słońcu i w znacznie bardziej ekstremalnych warunkach od tych w Polsce. Nie na darmo się przecież mówi, że to są "żelazne" rośliny. I to tyle w tym temacie.
A tak na marginesie, czy dobrze pamiętam że dopiero od niedawna uprawiasz te rośliny?

Pozdrawiam :wit
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Kolejna porcja moich roślin:
Być może wstawię je pod daszek od strony wschodniej, ale jeszcze nie zdecydowałam.
Myślę, ze potwierdzenie nazw gatunkowych może być trudne, bo są to moje najmniejsze rośliny, których rozetki w większości sa w formie młodocianej.


maluchy razem
Obrazek

33. Sansevieria gracilis 'Dragon Beard' variegata
Obrazek

34. S. bacularis - ale nie jestem pewna nazwy gatunkowej
Obrazek

35. Sansevieria boncelensis Super Dwarf - też nie wiem, czy nazwa jest prawidłowa
Obrazek

36. Sansevieria hyacinthoides syn. S. angustifolia
Obrazek

37. Sansevieria sp.ES 20424 Tanzania, Kitonga Gorge
Obrazek

38. Sansevieria robusta North Kenyan form
Obrazek

39.Sansevieria sp. Nowa Tanzania
Obrazek

I to by było na tyle. Mam jeszcze dwie, ale nie wiem, czy przeżyją.
bober0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 gru 2016, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Jeszcze w temacie przypalenia i wystawiania na słońce.
Jak rozpoznać że liść jest poparzony?
Może ktoś ma zdjęcie takiego liścia?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Na początku skórka jest taka trochę pomarszczona, jaśniejsza, jakby przezroczyta. Potem dochodzi do martwicy. Plamy zasychają.
Moja S. sp. Malavi Bat jest przypalona - dolna strona liścia po stronie prawej.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Żeby było jasne, nigdy Ciebie nie namawiałem do wystawienia na słońce, a jedynie chciałem skorygować pewne nieścisłości. Szczerze to nie za bardzo mnie interesuje, gdzie trzymasz swoje rośliny.

Mam jednak pytanie w kwestii przypalenia liścia tej sansewierii powyżej, dlaczego jest ono od spodniej strony liścia, na którą w końcu nie padają promienie słoneczne, a nie na górnej? Pierwszy raz widzę przypalenie w takim miejscu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Bober0!
Znalazłam jeszcze drugi dowód zbyt mocnego działania słońca.
Zerknij - oto Sansevieria robusta North Kenyan form- górna strona liścia
Obrazek

I ten sam liść od spodu
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Iwona, czy odpowiesz na moje pytanie dlaczego liść ma oparzenia o takiej wielkości od spodu, a nie od góry? Tej wyżej i tej z poprzedniej strony: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2#p5847622 . Od góry ma tylko małe kropki, trochę mnie to dziwi bo słońce w końcu pada od góry, a nie od dołu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Przyznam, ze miałam nie odpowiadać, ale skoro tak prosisz... :)
Otóż zwróć uwagę w jaki sposób wyrastają z głównej rośliny młode rozety i że na początku jest to zwykle jeden liść (lub więcej) w formie "kiełka".
Rozeta została poparzona, gdy jej liście były zwinięte, a ich dolne strony zwrócone w stronę słońca.

I żeby było jasne. Nie jesteś w stanie namówić mnie do czegokolwiek, a pisząc gdzie trzymam swoje rośliny zwracam sie nie do Ciebie, tylko do innych obserwatorów tego wątku, po to, aby uniknęli błędów we własnej uprawie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedź, teraz jest jasne.
Jedno mnie jednak zastanawia, piszesz że nie wystawiasz i nie będziesz wystawiać sansewierii na słońce, a rośliny te zaczęłaś zbierać od niedawna, to te przypalenia powstały w takim razie przed zakupem?

Edit: Pozwolę sam na to pytanie odpowiedzieć. Do czego zmierzam? Jeśli przypalenie powstało przed zakupem jest więc duże prawdopodobieństwo, że powstało w słabo wentylowanej szklarni (bo tam najczęściej sprzedawcy trzymają rośliny do sprzedaży), a nie na świeżym powietrzu gdzie występuje praktycznie cały czas cyrkulacja powietrza i temperatury są nieco niższe. I gdzie zawsze możemy zareagować jeśli coś złego działoby się z rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Idziesz w dobrym kierunku, ale nie w tym przypadku.
Rośliny mam od dwóch różnych znajomych pasjonatów.
Były trzymane na świeżym powietrzu, cyrkulacja powietrza - wystarczająca. :tan
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Dziś na próbę wystawiłam część moich sansevierii , ale pewnie będę musiałą je pochować jutro , gdyż w nocy ma być tylko 6 stopni :wink:


Obrazek

Obrazek


I najnowszy nabytek :D - sansevieria "Black Gold"

Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie

Post »

Piękna kolekcja Kasiu i bardzo ładnie wyglądają na tej posadzce. Widzę też aloesy i kaktusy.
Mówisz 6 stopni? Może tak zimno nie będzie.

Moje (niektóre) stoją już pod daszkiem na skraju altanki. Oczywiście od strony wschodniej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zastanawiam się nad wyniesieniem następnych.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”