Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Dostałam dzisiaj takie oto biedaczysko. Było w jakimś brązowym, prawie rudym, zupełnie suchym podłożu. Pewnie jeszcze ze sklepu. To co wyjęłam z doniczki i otrzepałam z "ziemi" widać na zdjęciu. Zrobiłam oprysk korzeni i tej plamy preparatem na choroby grzybowe. Jeden liść w był w połowie suchy, obcięłam tą część. Na drugim liściu, w samym środku jest miękka tkanka, jaśniejsza niż reszta, ale nie żółta. Dookoła tej zmiany liść wydaje się zdrowy. Niestety na zdjęciu jej nie widać. Posadziłam do podłoża dla sukulentów z perlitem i żwirkiem. Póki co nie podlałam. Jak to nieszczęście dalej prowadzić? Ładnie proszę o poradę :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Jeśli tkanka była miękka, znaczy się najprawdopodobniej weszła zgnilizna. Dobrze by było wyciąć tą część aż do zdrowej tkanki. Poczekać z dzień, dwa na porządne obeschnięcie rany, obsypać solidnie cynamonem i dopiero wtedy posadzić. Inaczej po podlaniu grzyb może zacząć się rozrastać. Albo w całości wyciąć tamten liść - jeśli jest taka możliwość. Grunt, że korzenie ma zdrowe więc jest duża szansa na uratowanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Dziękuję, Norbercie. Ta tkanka jest miękka i to po środku liścia. Nie wytnę tego, bo zostanie dziura. Nawet gdyby mi się to technicznie udało. Chyba lepiej będzie cały liść uciąć, chociaż to nie jest liść zewnętrzny. Albo uciąć liść do połowy razem z tą zmianą. No i ja już przesadziłam :oops: Ta plama, widoczna na zdjęciu jest nad ziemią i mogę ją obserwować. Spróbować zeskrobać/wyciąć to brązowe u podstawy rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Osobiście bym wyciął ten chory liść, szczególnie że i tak jest przycięty do połowy, a z czasem i tak roślina go straci.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Dobrze, a co z tym drugim. Pewnie też starć się wyciąć w całości. Jutro wstawię kolejne zdjęcie. Łatwiej będzie Ci zdiagnozować :D
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

W tej roślinie dobre jest to ,że można ja rozmnożyć z odciętego liścia. Wprawdzie straci ozdobne żółte obrzeże ale zawsze nowa roślinka dla cierpliwych 8-) .
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Spox - biedaczysko chce mieć młode, to coś z tego będzie ;:108 Tylko tą infekcje troche przystopuj, a potem nowego odsadź najszybciej jak sie da.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Czyli dobrze widziałam, przy korzeniach, to małe "biedaczki" ;:138 Piszę w liczbie mnogiej, bo z drugiej strony jest coś podobnego, tylko mniejsza ta "ciąża". Tak przy okazji wstawiam zdjęcie liścia z tą zmianą. Chora tkanka jakby podsychała, i nie jest taka miękka jak wczoraj. Jest cieńsza niż reszta liścia. Teraz poproszę o radę. Co z tym fantem robić :?: Tą infekcję zamierzam spryskiwać środkiem przeciwgrzybiczym. A pozostałą połowę liścia spróbuję usunąć. Czy coś jeszcze powinnam zrobić :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Ja bym dla spokoju bym usunął cały liść, posypał cynamonem i pozostawił do obserwacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Czy ten cynamon ma działanie przeciw grzybiczne? Czy można go stosować też do innych roślin?
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Tak. Wielokrotnie, na tym forum czytałam, o zasypywaniu cynamonem miejsc po przyciętych/obciętych liściach lub korzeniach. Sama nie praktykowałam jeszcze, ale na sansewierii tak zrobię.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

grafi26 pisze:Czy ten cynamon ma działanie przeciw grzybiczne? Czy można go stosować też do innych roślin?

Cynamon ma właściwości aseptyczne i antybakteryjne. Można go stosować do innych roślin. Podobne działanie ma sproszkowany węgiel.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

ivonar pisze:Tak. Wielokrotnie, na tym forum czytałam, o zasypywaniu cynamonem miejsc po przyciętych/obciętych liściach lub korzeniach. Sama nie praktykowałam jeszcze, ale na sansewierii tak zrobię.
Obcięte wierzchołki posypuję samym cynamonem, do korzeni robię mix: cynamon, zmielony węgiel drzewny i ukorzeniacz
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”