Wełnowiec

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bawełnica korówka na oliwce?

Post »

Twojego: Ficusa Regina zaatakowały wełnowce. Pozdrawiam klakier.
Kapucha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2016, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełnowce

Post »

Panowie i Panie, specjaliści od walki z wełnowcami.

Przeczytałem cały ten temat i nie znalazłem ważnej dla siebie informacji.
Otóż zapisałem sobie wszystkie preparaty jakie wymienione są chyba w tym wątku:

- Talstar 100 EC
- Mospilan 20 SP
- Actellic 500 EC
- Prowado Plus AE
- Confidor 200 SL

Zanim kupie, któryś z nich chciałbym się dowiedzieć czy można oprysk robić w pokoju dziennym, którego ciężko się wietrzy. Chodzi mi o to bo mam na palmie Arece wełnowca, palma jest duża, ciężko ją ruszyć, stoi w olbrzymiej doniczce do palm. Nie wiem czy jak zrobie oprysk, którymś z tych preparatów to sam się nie zatruje (albo ktoś z domowników). Nie mam możliwości przenieść tej palmy gdzie indziej bo nie mam takiego pomieszczenia, żeby to tam wykonać. Czy opryskiwanie w mieszkaniu polecanymi środkami jest bezpieczne? Czy przy opryskiwaniu trzeba mieć maskę ochronną, czy można w tym pokoju spać? Takie i inne pytania mi się nasuwają dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.

Dostałem od ogrodnika Tabletki na Tarczniki firmy Bros, które wchłaniają się przez system korzeniowy i nie powoduje, że w powietrzu lata jakaś trucizna, ale po 1.5 miesiąca stwierdzam, że te tabletki nie działają, a dałem zalecaną ilość. Poza tym te tabletki miały się chyba rozpuścić w glebie, a jak ostatnio paluchem ich szukałem to się nie rozpuściły więc nie wiem co jest grane. Miały się chyba rozpuścić w tej glebie podczas podlewania, a one prawie są tak samo duże jak je wkładałem. Palmę podlewam raz w tygodniu, zraszam 2x dziennie (rano i wieczorem). Wybrałem te tabletki tylko dlatego bo myślałem, że pomogą zwalczyć wełnowca, ale też dlatego bo nie szkodzą powietrzu i można bezpiecznie mieszkać w tym pomieszczeniu.

Jak mogę zwalczyć wełnowca w takich warunkach?

--
Z góry bardzo dziękuje
Marcin
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wełnowce

Post »

To jest chemia, więc w trakcie oprysku i bezpośrednio po lepiej otworzyć okno. Ja co prawda od wielu lat robię opryski w łazience bez okna i nigdy się nie zatrułem, ale nie polecam tego nikomu, bo robię to na własne ryzyko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Wełnowce

Post »

O ile mnie pamięć nie myli Actellic śmierdzi jak nieszczęście - więc nie polecam
Kapucha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2016, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełnowce

Post »

Okres prewencji dla Actellic dla ludzi i zwierząt po oprysku to 7 dni więc na pewno tego w domu nie zastosuje.

Spróbuje ten środek: Agricolle Spray zwalcza mszyce i przędziorki
Ktoś miał może i stosował ten Agricolle Spray firmy Target?
kyciek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 cze 2016, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełnowce

Post »

Kapucha, jak efekty? Mam arekę dokładnie w tej samej sytuacji - wielka donica w sypialni z wełnowcami i jeszcze ziemiórkami.
Przeżyłeś, pokonałeś szkodniki? Zastanawiam się co robić z moją palmą.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wełnowce

Post »

Agricolle na przędziorki nie zadziała na wełnowce. Poleciłbym albo Confidor albo Mospilan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
luis90
200p
200p
Posty: 250
Od: 8 maja 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wełnowce

Post »

Mospilan stosowałam na wełnowce, pryskałam kilka razy, czyściłam rośliny i chyba wygrałam bo ich aktualnie nie widzę.
Miałam też przypadek na hoji że zaatakowały tylko korzenie i dowiedziałam się o tym dopiero przy przesadzaniu, w tym wypadku genielne efekty odniosłam przez płukanie korzeni w wodzie z płynem do naczyń.
Pozdrawiam, Ewa
mara1230
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lis 2015, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wełnowce

Post »

Witam
Jestem na forum zarejestrowana od niedawna ale podczytywałam go od jakiegoś czasu. Jest tu dużo interesujących mnie informacji.
Wracając do tematu o wełniance to ja osobiście przyniosłam sobie do domu takiego lokatora ze storczykiem. Stosowałam różne metody by się go pozbyć. Pomagało na chwilę i wracałam od nowa. Stosowałam pałeczki do ziemi gotowe preparaty w sprayu przemywałam płynem do naczyń i denaturatem a szkodnik po przyczajeniu powracał.
Czytając wpis na FB znalazłam radę by podlać roztworem Bi 51 2ml/1l wody. Jakia była moja ulgagdy po1podlaniu rośliny jakby odżyły po 14 dniach podlałam ponownie . Zobaczymy efekt.
Pozdrawiam Halina
mara1230
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lis 2015, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wełnowce

Post »

Hojomaniacy doradzają profilaktycznie podlać każdą nowonabytą hoye. Fakt nie pachnie to bi 58 fiołkami ale nie rozpyla się go . Wełnowce jak są to ni tylko na liściach ale w korzeniach firankach na doniczkach. Dorosłe osobniki widzimy, a młodych nie bardzo.
Pozdrawiam Halina
Carolee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2017, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wełnowiec

Post »

Mam palemkę od roku w lecie stała na balkonie pięknie rosła na jesień i zimę musiałam ją przenieść do mieszkania i tu pojawił się wełnowiec uschły jej prawie wszystkie listki, umyłam ją całą pod prysznicem chyba trzy razy, kupiłam środek (niestety nie pamiętam nazwy) który wlałam do doniczki i już przez moment nie było tego pasożyta, wypuściła dwa nowe listki, nawet nie zdążyła się zregenerować i widzę, że znowu pojawia się ten wełnowiec ;:223 Nie wiem czym ją mam potraktować żeby zupełnie nie uschła, bo jest w naprawdę złym stanie, wszystkie listki na obcięte, koloru jest jasnozielonego ale mimo to widzę, że chce rosnąć. Bardzo proszę o rade jaki środek wybrać, odżywkę, co jej może pomóc??

Dodam, że po zakupie przesadziłam ją do dużej doniczki i specjalnej ziemi do palm.
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełnowiec

Post »

Witam
Jakiś czas temu znalazłem na kaktusie larwy wełnowca, usunąłem jej mechanicznie, spryskałem roślinę Substral polysect 00 sl i delikatnie podlałem(podłoże mam przepuszczalne).
Miesiąc od tego zabiegu zauważyłem wyklute wełnowce u nasady rośliny, podejrzewam, że większość siedzi w korzeniach bo roślina wygląda marnie.
Tym razem kupiłem Actellic 500 EC, pytanie - skoro wełnowiec jest w korzeniach to jak najlepiej go wytępić w przypadku kaktusa, tak by nie zaszkodzić roślinie?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wełnowiec

Post »

Jak się nie uda chemicznie to pewnie trzeba będzie wymienić podłoże i korzenie opłukać w wodzie dla pewności że już tam nic nie siedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”