Dracena sanderiana (Lucky bamboo) - żółknące liście

Rośliny doniczkowe
lulusiowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 gru 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Dracena sanderiana (Lucky bamboo) - żółknące liście

Post »

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczką rośliny, którą kupiłam pod nazwą lucky bamboo. Wyczytałam, że jest to dracena. Nie trzymam jej na słońcu, jest w ciepłym pokoju i podlewam wodą, która wcześniej odstała 24h. Niestety niektóre łodygi zaczęły robić się żółte i po prostu gnić. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić. Obawiam się, że z czasem wszystkie łodygi tak skończą i nic mi nie zostanie. Będę wdzięczna za wszelkie porady i pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Czytałam gdzieś w necie, że lucky bamboo najlepiej podlewać niegazowaną wodą mineralną. Ja mam jedną łodygę, która stoi w butelce w ziemi wymieszanej z piaskiem, nad którą wciąż "stoi" kilka centymetrów wody właśnie mineralnej. Raz na trzy tygodnie wlewam odrobinę biohumusu i póki co jest ok. Może spróbuj z tą wodą mineralną na razie, choć jeśli cos złego się dzieje, to to już może byc musztarda po obiedzie.
Obrazek
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Hm taka formacja długo i tak nie wytrzyma :) Niestety,rośliny zaczną rosnąc i i tak będzie trzeba je porozsadzać. Co do żółknięcia przeważnie spowodowane jest to zbyt częstym podlewaniem :)
lulusiowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 gru 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Zdaję sobie z tego sprawę, że będę musiała je przesadzić. Wydawało mi się, że tak się źle z nią dzieje, bo trzymam ją w wodzie i może powinnam przesadzić do ziemi, ale nie wszystkie łodygi mają jeszcze korzenie, albo mają bardzo małe.
Na zdjęciu tego nie widać, ale na tej łodydze jest mnóstwo czarnych/brązowych kropek. Nie wiem co to może być :?
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Mnie się wydaje, że właśnie ta formacja może być przyczyną, w końcu woda może się dostać pomiędzy łodygi, może nie wyschnąć i powodować gnicie. Na pewno przyczyną nie jest to, że nie rośnie w ziemi. Ta dracenka świetnie sobie radzi w samej wodzie.
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Popieram tezę Socurka :) . Przyczyną gnicia może też być nie wymieniana woda.
delfinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 kwie 2012, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Czy moze mi ktos powiedziec co sie stalo z moja dracena i co mam z nia teraz zrobic zdjecia nizej.
Miejsce nie zmienione, dbalam tak samo jak przez wszystkie 4 lata, jeśli chodzi o wode to tez nie bylo zmian.


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Moja zaczęła żółknąć po zimie, obcięłam, zalałam stearyną i niestety nic nie odrosło, żółkła dalej aż wylądowała w kuble.
delfinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 kwie 2012, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

No to nie jest to pocieszające no właśnie mnie też po zimie tak się stało.
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żółkniejący lucky bamboo

Post »

Moja też zwiędła po zimie, przy czym zwiędła tylko ta łodyga która była macierzysta - a ponieważ pięknie się rozrosła przez tych parę lat to reszta przetrwała nienaruszona... A to chyba jakaś zbiorowa śmierć zimowa.
pozdrawiam
Karolina
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lucky bamboo żłóknie

Post »

Witam ;:7

Podpinam się pod temat z racji posiadania podobnego problemu. Dracena na zdjęciach poniżej niespodziewanie zaczął żółknąć. Z łodygą nic się nie dzieje, ale liście wyglądają tak:
Stała w oknie o orientacji zachodniej i tam rosła ładnie. Gdy osiągnęła wymiary nienadające się do ekspozycji parapetowej, została zestawiona na podłogę gdzie miała nieco mniej światła. Wtedy jej liście zaczęły żółknąć. Wniosek prosty - za mało światła. Przestawiono dracenę do innego pomieszczenia o orientacji wschodniej, gdzie wydawałoby się, że ma więcej światła. Niestety żółknięcie postępuje dalej. Dracena ma często pryskane liście i co jakiś czas podlewana jest wodą z odżywką dla roślin zielonych. Często stoi też na dworze gdzie ma dostęp do świeżego powietrza.

Byłbym wdzięczny za nakierowanie cóż się takiego dzieje z tą roślinką i jak temu zapobiec.

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;:180

Pozdrawiam
Mateusz

Zdjęcia nieaktywne/N.
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
malheureux
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 kwie 2016, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena Lucky bamboo mylona z bambusem

Post »

Trochę odświeżę temat bo nie chcę zakładać nowego :)
Mam tę dracenę w domu już jakieś 3 lata.
Niestety już od paru miesięcy nie rośnie w ogóle. Po prostu stoi w miejscu, wypuścił już nową sadzonkę z boku i ona też nie rośnie. Liście jej żółkną, ale bardzo powoli. Stoi na podłodze nieopodal okna bo mam je od strony południowej. Stoi w ziemi i podlewam przegotowaną i odstaną wodą. Co jest nie tak? Dodam, że mam suche powietrze w mieszkaniu, bo kroton też mi usychał a jak postawiłam na parapecie pod którym jest grzejnik z nawilżaczami powietrza to kroton odżył. Ktoś co pomoze?
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena sanderiana (Lucky bamboo) - żółknące liście

Post »

Mam podobny problem - zaczęło się po zimie, ale znalazłam informację w internecie, że to może być od zbyt dużego nasłonecznienia i faktycznie u mnie zaczęło się, gdy przestawiłam dracenę na południowy parapet. Przesadziłam ją i postawiłam na zachodnim parapecie. Przez jakiś czas było ok, żółty był ok. 1 cm końcówki. Ale w ciągu ostatnich dosłownie kilku dni żółknięcie bardzo postąpiło :( Czy da się ją uratować?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”