Rośliny - cieniolubne do mieszkania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elanor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2006, o 17:50

Rośliny - cieniolubne do mieszkania

Post »

Marzy mi się pokój pełen roślin, ale jest pewien problem. Jest w nim po prostu ciemno. Jestem początkująca w uprawie roślin i chociaż znam ich fizjologię i systematykę (studiuję biologię), mam problem z wyborem gatunków. Proszę doradźcie mi co warto kupić do takiego pomieszczenia od północy. Dodam jeszcze, że powietrze jest tam suche i rośliny takie jak np. paprocie szybko giną. Niestety nie mam czasu na codzienne zraszanie. Chociaż, jak mnie skutecznie zachęcicie to może zapragnę mieć jakieś bardziej wymagające cudo i w magiczny sposób czas się znajdzie :wink:
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

na pewno doskonale nadaje sie Aspidistra (Aspidistra elatior), znana jako żelazny liść

FOTO
Awatar użytkownika
Elanor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2006, o 17:50

Post »

Wygląda na to, że ta roślinka jest nie do zdarcia. Czyli w sam raz dla mnie :D Dziękuję za podpowiedź i czekam na inne propozycje. Aspidistrę dopisuję do listy :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pokój od północy

Post »

Elanor pisze:Marzy mi się pokój pełen roślin, ale jest pewien problem. Jest w nim po prostu ciemno. Jestem początkująca w uprawie roślin i chociaż znam ich fizjologię i systematykę (studiuję biologię), mam problem z wyborem gatunków. Proszę doradźcie mi co warto kupić do takiego pomieszczenia od północy. Dodam jeszcze, że powietrze jest tam suche i rośliny takie jak np. paprocie szybko giną. Niestety nie mam czasu na codzienne zraszanie. Chociaż, jak mnie skutecznie zachęcicie to może zapragnę mieć jakieś bardziej wymagające cudo i w magiczny sposób czas się znajdzie :wink:
Sansewieria gwinejska czyli wężownica: nie dość że stoi u mnie w północnym pokoju, to jeszcze daleko od okna. Wcale nie jest takim banalnym kwiatem: co roku kwitnie mocno pachnącymi wieczorem drobnymi kwiatkami. Czasami wystawiam ją z tego powodu do przedpokoju. Podobno zniesie wszystko, z wyjątkiem zbyt dużej wilgotności gleby. Ponieważ u mnie dosyć szybko się rozrasta , więc już parę osób, które potrafiły wykończyc inne kwiatki, dostały ją, i nawet u nich dobrze się trzyma.
Scindapsus też rośnie w północnych pomieszczeniach, i nie na oknie. Nie ma co prawda takich dużych liści jak te w kwiaciarniach, ale ma ich dużo, pięknie przebarwione i co roku więcej.
Waleria
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Moje mieszkanie to amfilada od północy, cztery okna.Mam na nich:storczyki(dopiero się ucze uprawy,ale chyba zaczynają współpracować,bo dwa zakwitły),anturium,kliwie,fiołki afrykańskie,aloes.Na podłodze(bo na parapecie ze względu na gabaryty się nie mieszczą)stoją fikus beniamin i róża chińska, na kwietniku:kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny oraz paproć. życzę udanych kompozycji. :lol:
pozdr Dorota
Moje storczyki
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Rośliny wybitnie cieniolubne (okna na poziomie...)

Post »

Witam,
mam pytanie: ktore rosliny nadaja sie do miejsc mocno zacienionych?

Mam w "piwnicy" pomieszczenie, ktore jest zaadeptowane do wypoczynku i chcialbym je ozywic roslinami w doniczkach...
Problem w tym, iz nie wiem ktore rosliny dobrze zyja w takich warunkach.

Co do samego pomieszczenia, ma ono dwa szerokie (okolo 1,2m) okna (wys. to ok 45 cm) mniej wiecej na poziomie gruntu, wiec nie jest ono calkowicie ciemne... okna skierowane sa mniej wiecej na południe... poza tym pomieszczenie jest ciepłe (ogrzewanie podlogowe).

1) Które rosliny moglbym postawic na parapetach (mają one dostęp do słonca, aczkolwiek wiadomo - jest on troche ograniczony?
2) Ktore rośliny mógłbym postawić na podłodze, w paro-metrowych odstępach od okien, czyli takie które nie mają bezpośrednio dostępu do promieni słonecznych?

Proszę o pomoc, pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Rośliny do miejsc zacienionych:

Cissus australijski
Bilbergia zwisła
Epipremnum "aureum"
Figowiec pnący
Scindapsus
Tetrastigma
Syngonium
Syngonium "butterfly"

Do lekko zacienionych:

Oplątwa
Orliczka kreteńska
Pseuderanthemum
Figowiec deltolistny
Epipremnum "marble queen"
Kawa arabska
Areka żółtawa
Ardizja drzwiasta "variegata"
pokrzywiec szorstkowłosy
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Moje - sprawdzone - typy do ciemnych kątów: Aspidistra, zwana też żelaznym liściem, Sansewieria, inaczej wężownica, oraz nie sprawdzone, ale obecnie modny i zachwalany Zamiokulkas.
Mogą być wszelakie paprotki oraz sępolia, czyli fiołek afrykański.
Waleria
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

Dziekuje za odpowiedz, posprawdzam na necie jak sie w/w roslinki prezentuja i poszukam ich na rynku :)
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Na północnym okne sprawdzi się dobrze: Cissus rombolistny (Rojcissus), Epipremnum złociste (Scindapsus), Sansewieria gwinejska (Wężownica), Chlorofytum (Zielistka).
Widne północne okno, może być również niezłym miejscem dla kaktusów epifitycznych: Szlumbergera (Zygokaktus), Epifyllum (Fyllokaktus).
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

A gdzie można kupić żelazne liście?

Post »

Teraz nie jest w modzie.
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Ja na północnym parapecie z powodzeniem hoduję blusze. Jeden z nich to odmiana o zielono-białych listkach. Mam też peperomię okrągłolistną i północne okno jej służy. Polecam Leo ;:333
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Moja Calathea "Blue Grass" stoi sobie już od paru miesięcy na biurku obok komputera, biurko daleko od okna, żaluzje odsłonięte do połwy a czasem wcale - i ma się dobrze.
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”