Trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis)

Post »

Czy trzykrotka białokwiatowa ma nasiona?
przekwitnięte kwiatuszki mojej różowej trzykrotki białokwiatowej opadają na parapet i wysypuja się z nich maleńkie, szaro-czarne kuleczki. Są twarde i suche.
Czy to są nasiona trzykrotki?
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Warto sprawdzić, ale jeśli ma kwiaty to i nasiona zapewne też. Wysiej i zdjak realcję ;)
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

tak też planuję zrobić. Nie mam nic do stracenia. A nuż się uda i okaże się, że to nasionka :)
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Twoja "różowa" Trzykrotka białokwiatowa, należy do rodzaju: Trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis), a nie do rodzaju Trzykrotka białokwiatowa (Tradescantia albiflora), ponieważ T. białokwiatowa, nie ma najmniejszego śladu różowego zabarwienia, ani na spodzie liści, ani na pędach i łodyżkach kwiatowych, choć obie te Trzykrotki mają białe kwiatki. Jak każda roślina kwitnąca, tak również Twoja Trzykrotka wężykowata, zawiązuje nasiona, chociaż nie zawsze może do tego dojść w warunkach domowych.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Dzięki Pszubart za wyjaśnienie :D Co do nasion, tak jak wspominałam wyżej, wysiałam, ale nic z nich nie wyrosło :(
Czy Ty kiedykolwiek próbowałeś wysiewać nasiona trzykrotki?

Pozdrawiam,
Agata
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Moja Trzykrotka wężykowata, kwitła dosyć obficie i zawiązywała nasiona, mimo, że rosła w mieszkaniu, ale nie próbowałem wysiewać jej nasion, bo tak bujnie rosła, że w każdej chwili mogłem ją z łatwością rozmnożyć przez sadzonkowanie, chociaż wyprowadzenie rośliny z siewu nasion, daje z pewnością dużo satysfakcji. Co innego z Zielistką (Chlorofytum), ta oprócz mnóstwa roślinek na swoich rozłogach sypała małymi, czarnymi nasionkami, które kiełkowały w sąsiednich doniczkach.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”