Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Guzmania

Post »

Mam bilbergię, od paru lat rośnie sobie w kępie, co 2-3 lata zakwita, potem znów przybywają przyrosty, przesadzam wtedy do szerszej doniczki. Nie majstruję z oddzielaniem roślin, nie otaczam nadmierną troskliwością, czasem zamgławiam, czasem przesuszam - ładnie rosną.
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Guzmania,kiedy oddzielić młode ?

Post »

Witam!
Mam pytanko kiedy oddzielić młode pędy od guzmanii? Kwiatek dostałam w lutym i od jakiegoś czasu obserwuję, że wypuściła dwa młode.
Nie znam się na tym kwiatku, podlewam go do rozety(czyli między liście).
Chciałabym go rozmnożyć. Proszę o poradę, kiedy odciąć te młode i jak dokładnie to zrobić.
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Kiedy oddzielić młode od Guzmanii??

Post »

:wit ja w tym roku rozmnażałam z odrostów frizeę,a ona i guzmania są z tej samej "rodziny" :wink: ,więc może będę mogła trochę pomóc. Ja obciełam listek przy którym pojawił się odrost i bardzo delikatnie go odczepiłam :) . W przypadku frizei młode muszą mieć własne korzonki i muszą osiągnąć połowę rośliny matecznej (moje odnóżki były mniej/więcej wielkości Twoich). Potem wsadziłam młode :lol: do doniczki z lekką, przepuszczalną ziemią torfową z domieszką piasku. Na 2 dni doniczkę postawiłam w cieniu,a teraz w jasne i ciepłe miejsce. Utrzymuje też dużą wilgotność powietrza. Jak na razie maluchy wyglądają zdrowo :tan .

-- 12 maja 2012, o 20:38 --

A :!: Zapomniałam,że młode oddziela się wiosną lub latem :)
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy oddzielić młode od Guzmanii??

Post »

Dziękuję za pomoc! ;) To jeśli połowa rośliny matecznej, to moje są chyba jeszcze troszkę za małe.
A jak sprawdzić czy maja korzonki? Musiałabym pogrzebać w ziemi, a nie chciałabym uszkodzić rośliny.
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Kiedy oddzielić młode od Guzmanii??

Post »

Trochę trudno namierzyć korzonki jak odrost jest przy roślinie matecznej :? ,więc najlepiej i najpewniej poczekać aż maluchy będą miały odpowiedni wzrost i wtedy je odszczepić :) . Moje miały małe korzonki. Życzę powodzenia i trzymam kciuki ;:215 !
PS. A jeśli chodzi o podlewanie to roślinka lubi zraszanie i oprócz wlewania wody do rozety w tzw.lejek ziemia też musi być wilgotna :)
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Guzmania

Post »

W sobotę w Biedronce były kwiaty,zakochałam się w takiej guzmanii,była tylko jedna taka.Wygląda jak królewskie berło.Możecie mnie poratować jak się nią opiekować,żeby pięknie mi rosła i w przyszłości się rozmnożyła? ;:180
Obrazek
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
Marlenka X
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 1 cze 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania

Post »

Plumi tu jest wątek o frizei,ale to ta sama rodzina :lol: ,więc może coś tu znajdziesz dla siebie :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=48813 :) Jeśli chodzi o rozmnażanie to te rośliny puszczają takie młode odnóżki :wink: ,które odchodzą od rośliny matecznej. Z tego co wiem to odszczepia się je jak mają połowe wielkości rośliny dorosłej i robi się to na wiosenę i chyba lato, guzmania dobrze toleruje zraszanie :)
Miłego dnia
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy oddzielić młode od Guzmanii??

Post »

A ja mam takie małe pytanie, mam nadzieję, że ktoś tu zaglądnie :)
Czy tę uschniętą część guzmanii trzeba odciąć? Czy jeżeli ją zostawię, to coś może się stać z młodymi odnogami?
Pozdrawiam, Joanna
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Guzmania,kiedy oddzielić młode ?

Post »

Asia712 pisze:Czy tę uschniętą część guzmanii trzeba odciąć? Czy jeżeli ją zostawię, to coś może się stać z młodymi odnogami?
Jak główna rozeta uschnie rozsadza się odrosty a stara wywala by nie powodowała zmian grzybicznych systemu korzeniowego. :wink:
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania,kiedy oddzielić młode ?

Post »

Czyli muszę ją odciąć.
A z tym rozsadzeniem, to nie za szybko? :) Jedna odnoga jest dość duża, ale druga dopiero co wyrosła, wydaję mi się, że za wcześnie na rozdzielenie ich.
Pozdrawiam, Joanna
shegreta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2013, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania - romnażanie

Post »

W kwestii kwiatów jestem ciemna jak tabaka w rogu, dlatego proszę, wyjaśnijcie mi, jak mam oddzielić młode od matki, skoro one z niej wyrastają? Oderwać? Ale proszę tak łopatologicznie ze mną :)
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Guzmania - wymagania,przesadzanie,skład podłoża

Post »

Moja zakwitła później wypuściła odnogę a potem wyrzuciłem starą a odnogę przesadziłem. Teraz czekam na kwiaty. :D :wink: Czy zakwitnie w domu bo słyszałem że w domu nie zakwitnie? :?
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Guzmania - kwitnienie

Post »

Guzmanię dostałam w 2008. Kwitła bardzo długo bo z rok czasu, powoli wybarwiające kolejne liście. Po czasie pojawiły się 2 młode, które po uschnięciu matki przesadziłam. Jeden się nie przyjął, a drugi rośnie sobie spokojnie w kuchni na oknie półn-wsch. Podlewam i do ziemi i do rozety i jak woda z rozety "wyparuje" to kolejne podlewanie. Ziemia uniwersalna, nie wiedziałam, że innej potrzebuje... Nie nawożona.

Ma już ok 4 lat, ale dalej nie zakwitł, a w watkach o guzmaniach znalazłam inf, że kwitną w okresie ok 2 lat od "urodzenia". Czy jest jakiś sposób na stymulację kwitnienia?

Teraz wygląda tak:
doniczka średnica górą: 11cm
szerokość liści: 40 cm
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”