Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dlatego też dopisałem o tym, że nie wiem jak fiołki, bo nie mam doświadczenia.

Jednak obecnie doświetlam spoeo warzyw bez dostępu światła.

Odbijając do kwiatów, to gdzieś widziałem uprawe chryzantem na wystawy pod lampami ale nie zagłębiałem się w temat, bo kwiaty mnie zbytnio nie interesują.
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

BobejGS, możesz coś więcej o tych warzywach napisać? Bardzo mnie ten temat interesuje, ostatnio właśnie się zastanawiam jak uprawiać warzywa bez balkonu w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja nie uprawiam warzyw w domu, Ja produkuje rozsade pod oświetleniem. :wink:
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

norbert76 pisze: Musisz wiedzieć, że generalnie ideą doświetlania jest uzupełnienie, a nie całkowite zastąpienie naturalnego światła.
Tak byłoby najlepiej.
norbert76 pisze: samo doświetlanie może niewiele dać.
Nie mogę zgodzić z tym stwierdzeniem, przykładem są rośliny akwarystyczn :wink: kluczem jest widmo i natężenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Powtórzę to co napisałem wcześniej, różne rośliny mają różne wymagania świetlne. Nie porównuj tutaj roślin akwarystycznych, gdyż one w naturze mają bardzo mało światła słonecznego filtrowanego przez wodę.
A w przypadku fiołków nie tylko chodzi o prawidłowy wzrost, ale również zapewnienie kwitnienia.
Zauważ, że nawet w szklarniach gdzie hurtowo produkuje się rośliny, oprócz doświetlania mają dostęp do naturalnego światła.
Zanim zbierzesz całą kolekcję, po prostu sprawdź wpierw na jednym fiołku czy da radę 4 metry od okna tylko pod sztucznym oświetleniem i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Możliwe, że masz rację. Aczkolwiek świetlówki w akwarystyce również stosuje się o różnym zakresie widma, dzięki czemu osiąga się różne rezultaty, oraz stosuje do różnych roślin. Jedne rośliny wymagają słabszego oświetlenia, inne mocnego, inne widmo jest na masę zieloną, inne do wybarwiania. Pewnie temat rzeka...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Żadne sztuczne oświetlenie, nieważne czy to świetlówka, LED czy inne nie mają takiego spektrum światła, jak naturalne ze słońca. Oczywiście można sztucznym oświetleniem np. stymulować kwitnienie, ale do prawidłowego rozwoju nie zastąpi ono naturalnego i stosuje się je jako dodatek, a nie podstawa.

Edit Zresztą, zrób sama eksperyment: jednego fiołka postaw na parapecie, a drugiego tylko pod sztucznym oświetleniem i po dłuższym czasie zrób porównanie w ich wyglądzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

norbert76 pisze: Edit Zresztą, zrób sama eksperyment: jednego fiołka postaw na parapecie, a drugiego tylko pod sztucznym oświetleniem i po dłuższym czasie zrób porównanie w ich wyglądzie.
I to jest bardzo fobry pomysł. :)
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ta strona mnie zainspirowała do doświetlania. Te fiołki nie stoją przy oknie.

Nie wklejamy zdjęć nie swojego autorstwa, ani linków do blogów/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dodam tylko, że mam wieloletnie doświadczenie w doświetlaniu roślin doniczkowych i wiem jak zachowują się rośliny jeśli mają większy udział światła sztucznego. Zawsze lepiej wyglądają i rosną te, które mają więcej światła dziennego i słońca.
Mimo wszystko jestem ciekawy, jaka jest faktyczna przeżywalność takich roślin uprawianych pod całkowicie sztucznym oświetleniem w stosunku do tych trzymanych w standardowych warunkach.
Ale cóż, próbuj i eksperymentuj. Mam nadzieję, że za jakiś czas podzielisz się swoimi wynikami. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Z wyczytanych w sieci wielu informacji i relacji fiołki nie są zbytnio wymagające i dobrze rosną pod sztucznym światłem, nawet bez dostępu światła słonecznego. Hodowcy trzymają je m. in. w piwnicach tylko z dostępem do światła świetlówek. Myślę, że te 4 m są realne. Czas pokaże.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Podepnę się pod temat, chociaż nie tyle strona techniczna mnie interesuje, co praktyczno-estetyczna. Ponieważ obniżenie temperatury w celu przezimowania roślin jest dla mnie raczej niewykonalne, więc postanowiłam poszukać rozwiązania na drugim biegunie - wydłużyć dzień. Przejrzalam wiele stron i zdjęć na internecie, jednak większość to porady uprawy nazwa zakazana na forum (nie mam) albo growboxy dla siewek (nie interesuje mnie rozmnażanie na taką skalę), a mi chodzi o dorosłe/większe rośliny i o doświetlenie ich na ich stałych miejscówkach. Rośliny hoduję amatorsko i wybitnie niekolekcjonersko, więc nie mam równego rządka doniczek z kaktusami ani setki storczyków, tylko zbieraninę o różnym pokroju, kształcie i wysokości (i pewnie odmiennych wymaganiach, ale jeśli chodzi o światło żarówki, to pewnie dadzą radę stać pod jedną).
Norbercie, pokazałeś tu w wątku zrobione na szybko zdjęcia doświetlenia u Ciebie w domu, zbliżenia na lampy/reflektory. Mogłabym prosić o zdjęcie z szerszym kątem, obejmujące lampę i tę grupę roślin (od doniczki do samej góry), którą jej światło obejmuje? Na tym co pokazałeś, to rośliny są przy suficie, czy one aż tak wysoko stoją? Moje zamieszkują podłogę i blaty szafek, nie więcej niż 150cm od ziemi, bo najwyższe sztuki przycięłam do przeprowadzki i nic wyższego niż metr teraz nie mam, więc oświetlenie powinnam chyba niżej powiesić?
Na razie znalazłam jedną żarówkę okrągłą (E27, zwykła oprawka) i listwę z możliwością zamontowania "do sufitu", czyli pod szafkę/półkę (ew. można by ją pewnie powiesić, jak u norbert76), i właśnie te chcę kupić, tylko przed kupnem chciałabym mieć jakiś pomysł na zamontowanie, bo to jednak za drogie, żeby kupić bez przemyślanej możliwości zastosowania. Czy ktoś ma może doświetlenie zamontowane tak, żeby równocześnie rośliny spełniały swoją funkcje ozdobną, a nie w growboxie, czysto użytkowo, żeby rośliny utrzymać przy życiu, rozmnożyć, zmusić do kwitnienia? Może Pati_Za wykonała swój eksperyment z fiołkami, i je hoduje w sztucznym świetle i mogłaby półkę pokazać?
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Aberracje niestety ja nie zrobiłam dotąd oświetlenia, gdyż wariant kwiatów nisko przy kocie się nie sprawdził. Kwiatki zostały zjedzone. Natomiast reanimując teraz hobby jestem na grupach fiołkowych i akurat fiołki rosną i kwitną hodowane bez dostępu światła naturalnego z powodzeniem. Są to regały ze świetlówkami lub z ledami i odległość od roślin wynosi ok. 30 cm. Ja również szukam rozwiązania. Zamontowałam dodatkowy karnisz na wiszące kwiaty i szukam jak doświetlić estetycznie rośliny. Może coś takiego Cię zainteresuje? http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... 0lWo0tev7M
pozdrawiam
NataS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”