Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zibi_41 pisze:W oparciu o takie świetlówki mam zbudowany regał dla siewek :

Obrazek

Sprawdza się doskonale. W terrarium do wentylacji raczej wystarczą otwory z obu stron obudowy oświetleniowej , którą dla lepszego wykorzystania światła najlepiej wyłożyć folią aluminiową lub lusterkami :uszy
Zibi właśnie oglądam Twój regał i kombinuję ;)
Mam taki metalowy, marketowy który mogłabym wykorzystać. Połka 75cm, szerokośc 30cm
Czy jeśli regał będzie stał przy oknie wschodnim to czy na półkę wystarczy zamontować 1 belkę świetlówkową +
świetlówkę liniową T8, 18W, 6500K, SPECTRUM ? (to będzie ok. ~1300lm) Do tego odbłyśnik.
Czy jednak lepiej 36W ? Tyle, że przy 4 półkach robi mi się 144W
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nigdy nie ustawiałem regału przy oknie :roll: Jedna 18W świetlówka może być trochę za mało , siewka może wybiegać w górę i będzie problem . Może lepiej dwie lub trzy pólki lepiej wykorzystane ? Mniejsze doniczki lub więcej oczek w multiplacie ? Przyznam szczerze że w ubiegłym sezonie nie odczułem wielkiego skoku opłat za energię , a siewek trochę zrobiłem (5500 szt) :uszy
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

norbert76 pisze:Zobacz reflektor/naświetlacz LED najlepiej 30W o zimnej barwie.
Próbowałem takim naświetlaczem doświetlić, ale moje rośliny nie reagowały na takie oświetlenie i pozostałem na hps ( sodówki).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

U mnie się sprawdzają, ale należy wziąć pod uwagę, jakie rośliny doświetlasz - jakie mają wymagania świetlne.
Reflektorów LED używam do roślin o mniejszym zapotrzebowaniu na światło. Normalnie używam świetlówek o temp. barwowej 10000 i 8500 K.
HPS raczej nie nadają się do amatorskiej uprawy, bo raz są prądożerne, druga sprawa, obszar który doświetlają nie jest duży. Dlatego na większym obszarze potrzeba ich trochę, a to podwyższa koszty. Nie mówiąc już o kosztach ich zakupu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Za bardzo w to się nie wtajemniczam, ale mimo że sodówki są energochłonne, to jednak dają dużo dobrego światła dla roślin i raczej przewyższają oświetlenie ledowe, oczywiście te o paśmie dla roślin.
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zibi_41 pisze:Nigdy nie ustawiałem regału przy oknie :roll: Jedna 18W świetlówka może być trochę za mało , siewka może wybiegać w górę i będzie problem . Może lepiej dwie lub trzy pólki lepiej wykorzystane ? Mniejsze doniczki lub więcej oczek w multiplacie ? Przyznam szczerze że w ubiegłym sezonie nie odczułem wielkiego skoku opłat za energię , a siewek trochę zrobiłem (5500 szt) :uszy
Dziękuję, zostanę przy 36W :)
U mnie jest już tyle urządzeń dodatkowych, że co 2 miesiące chwytam się za głowę ;)
Przez to kombinuję ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ludwiku, tylko HPS nadaje się bardziej do szklarni, a nie do mieszkania. W domu samo ich światło jest raczej nieprzyjazne dla ludzkiego oka.
Druga sprawa HPS będzie powoli odchodzić do lamusa, bo kolejne generacje lamp LED-owych są coraz lepsze. Zresztą już dziś do stymulacji kwitnienia, czy też samego wzrostu bardzo dobrze sprawdza się, poprzez odpowiednie połączenie, kombinacja LED-ów czerwonych i niebieskich.
Nie mówiąc już, że zużycie prądu przez światła LED jest nieporównywalnie niższe przy zachowaniu podobnej efektywności w porównaniu do HPS-ów.
Na pewno te drugie będą jeszcze przez jakiś czas wykorzystywane przy produkcji roślin, natomiast w amatorskiej uprawie są po prostu nie opłacalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dziękuję Ci za wyjaśnienia. Mam dużo pomieszczeń w którym mogę przechować rośliny zimą, gdzie nie muszę zarazem w nich przebywać. Z ledami jeszcze poczekam, bo dla mnie one są jeszcze za drogie . Używana lampa z Holandii 600W wraz z żarówką, kosztuje 160zł, a ledowa lepszej klasy, to już nawet powyżej 2000zł. W tym roku ograniczyłem się z przechowywaniem przez zimę kwiatów, kilka oleandrów, 2 cytryny i pelargonie na rozmnożenie.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

W HPS powinno wymieniać się żarówkę co rok, dobra żarówka to kilkadziesiąt złotych + cena energii.
Led za "2 tyś" oświetli cały pokój, nie grzeje się tak jak hps, koszty energii będą połowę niższe i żywotność takich ledów to około 10 lat ciągłej pracy.
Jeśli ktoś oświetla więcej niż cytrynę i oleandra, to zakup mimo że kosztowny jest w stanie szybko się zwrócić.
Minusem ledów jest kolor światła, nie każdy ma oddzielny pokój do doświetlania na różowo. Wprawdzie wprowadzają teraz białe ledy o takich samych właściwościach, ale jeszcze trochę poczekamy.

Ja mam ledy, chwalę sobie, ale doświetlam jedynie rośliny w piwnicy bez okien.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja doświetlam ledami czerwonymi i niebieskimi. Takie tam doświetlanie,, raptem 15W. Lepsze to niż same małe okienko. Moja lampa led ma soczewki więc trochę za bardzo skupia, ciężko objąć jej światłem kilka roślin.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czy takie parametry żarówki kompaktowej są dobre do siewek warzyw? Znalazłam ją na stronie z wyposażeniem do fotografów, ale gdzieś czytałam, że lampy im większą mają moc, tym lepiej oświetlają. Ponoć bardzo dobrze odwzorowuje światło dzienne.
Moc świetlówki 125W
Współczynnik odwzorowania barw Ra=98
Temperatura barwowa 6500K
Zasilanie 230V
Mocowanie - wtyk 2G11 - 4piny
Producent Powerlux

Zbudowaliśmy spory growbox ok 145x50cm, 3 poziomy i chcę by pomidory i inne siewki nie wyciągały się z powodu niedoboru światła. Growbox będzie osłonięty od światła dziennego. Zalecano gdzieś, by na 1m2 przypadało 3-4 szt świetlówek kompaktowych mocy 125W.

Mieliśmy robić oświetlenie ledowe, ale przy takiej wielkości i przy prądzie stałym przy ledach, zasilaniem musiałby być wielki prostownik, a nie zasilacz... Dlatego jednak niestety trzeba wybrać rtęciówki.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Temperatura barwowa 6500K - ok. Reszta nieistotna
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie tylko temperatura barwowa. Istotnym parametrem jest jeszcze długość fali. Pisałem o tym na trzeciej stronie.
norbert76 pisze:[...] jest jeszcze istotna tzw. długość fali, najprościej pisząc, rośliny najlepiej wykorzystują światło, gdy długość fali jest największa pomiędzy zakresami 400-500 (fale niebieskie), oraz 600-700 (fale czerwone), pomiędzy tymi zakresami są tzw. fale zielone, które w najmniejszym stopniu są wykorzystywane w procesie fotosyntezy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”