Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

No właśnie Tomek, te 6500K nie zawsze się przekłada na długość fali. Dobrze by wiedzieć, jakie widmo daje dana świetlówka. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
canRF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2016, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Prosze o poradę jaką żarówkę kupić do doświetlania? Są na aukcjach żarówki diodowe dla roślin, ale są drogie i świecą na różowo a w pokoju mieszkam oprócz roślin jeszcze ja. Posiane mam: figę owocującą, drzewo jedwabne, pitaja, kuflik, bambus, eukaliptus, mirt. Na opakowaniach nasion twierdza że należy je doświetlać "żarówkami energooszczędnymi".
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ponieważ nigdy w życiu nie doświetlałam roślin i jestem zupełnym laikiem, proszę o radę. Czy żarówka LED 5 W 180° 380 lm 3200 K, nadaje się do doświetlania przypołudników (z rodziny pryszczyrnicowatych) :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Odpowiedź całkiem nieprofesjonalna, bom laik w temacie, ale wynikająca z doświadczenia ;).
Za słaby strumień świetlny. 380 lumenów to b. malutko. Również temperatura 3200 K to zbyt ciepłe światło moim zdaniem. Wyczytałam, że Twoja roślinka lubi słoneczne stanowisko. Ja zaś u swych roślinek, które wolą raczej ocienione miejsca (wydaje mi się, że to dobry punkt porównawczy), mam przyklejone taśmy ledowe dające bez mała 2000 lm. No i temperatura barwowa to 5000-6000 K, gdyż takie jest zbliżone do dziennego.
Ala
Awatar użytkownika
KamHax
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 gru 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lampa z akwarium do doświetlania roślin?

Post »

Witam.
Niedawno zakupiłem świetlówkę led grow. Ma ona wspierać rozkrzewianie się roślin, częste kwitnienie, szybszy wzrost itp. Posiadam akwarium 50x50x30cm, w którym zainstalowałem lampę, hoduję rosiczki i mimozę wstydliwą, jak na razie lampa sprawuje się dobrze. Sama jest energooszczędna, jednak koszt na allegro.pl takiej świetlówki (30cm) z zasilaczem, kablem wynosi ok. 50zł z przesyłką.
W wyszukiwarkę na tej stronie należy wpisać świetlówka led grow, rozmiary są od 20cm.
Myślę, że będzie odpowiednia do takiej "szklarni".
Pozdrawiam. :wit
Pozdrawiam,
Kamil.
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Witajcie, to moje początki z fiołkami.

Mam akwarystyczną lampę HQI 2x70W o widmie 6500, czy jest szansa ją wykorzystać do oświetlania? Na pewno musiałaby być dużo wyżej, bo oddaje jednak trochę ciepła. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Wg mnie, już jedna lampa będzie za mocna na doświetlanie. Poza tym z tego co patrzyłem to nie chyba za bardzo nadaje się do uprawy roślin. Może zaczniesz od poczytania tego wątku?
A takie pytanie, dlaczego chcesz doświetlać gdzie zamierzasz trzymać fiołki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Myślałam aby wydzielić im półkę, gdyż na parapetach mam inne rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jeśli na półkę w pobliżu okna, to spokojnie wystarczy albo świetlówka T5 (jedna o długości około metra na jedną półkę o mocy ok. 36 do 54W) albo coraz popularniejsze żarówki LED. Ważne żeby tych drugich szukać z oznaczeniem Grow. A tych pierwszych w sklepach z akcesoriami akwarystycznymi. Zarówno jedne, jak i drugie będą dawały odpowiednie widmo światła służące do rozwoju roślin. Świetlowki muszą być powieszone najniżej ok. 20 - 25 cm nad roślinami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dziękuję za odpowiedź. A jeśli będą z dala od okna?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Z dala, tzn ile? Musisz wiedzieć, że generalnie ideą doświetlania jest uzupełnienie, a nie całkowite zastąpienie naturalnego światła. Najlepiej, żeby półki były zamontowane w niedużej odległości od okna, a nie kilka metrów od niego, inaczej samo doświetlanie może niewiele dać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Myślałam o 3-4 metrach.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie wiem jak fiołki ale warzywa świetnie sobie radzą pod sztucznym światłem. Moje rozsady w ogóle nie widzą światła słonecznego, a wysiane pomidorki miniaturki na początku stycznie, obecnie kwitną i zawiązał się pierwszy pomidorek.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”