Hydroponika - stosowanie nawozów

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hydroponicznie - stosowanie nawozów

Post »

Akwelan_2009 pisze:Ja stosuję dla moich hoj nawóz do storczyków "Substral" w płynie.
Mieczysławie, czy zawsze stosowałeś ten nawóz? Czy może masz porównanie z innymi nawozami? Widziałam Twoje hoje, są ładne, więc chyba im służy.
Basia
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Stosowałem również "Nawóz do kwiatów - koncentrat do wszystkich kwiatów domowych i balkonowych Osmocote (w płynie)", ale bardzo krótko 2 góra 3 razy i odstawiłem, ponieważ moje hoje bardzo źle reagowały na ten nawóz. Nie dociekałem przyczyn, ale wydaje się, że "Substral orchideen" jest "delikatniejszy" i bardziej przystosowany do roślin rosnących w bardzo luźnym, napowietrzonym podłożu (ale to jest moje zdanie). Stosowałem również (i nadal będę stosował): "GHE FLORA GRO, GHE FLORA BLOOM, GHE FLORA MICRO", wg mnie dobre nawozy do uprawy hoj w hydroponice.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Dziękuję za wyjaśnienia, właśnie przymierzam się do hydroponiki i wszystkie uwagi są dla mnie bardzo cenne. Mam dwie belle w keramzycie i jedną w tradycyjnym podłożu. Te w keramzycie podlewałam przypadkowymi nawozami, ale to nie był dobry sposób- rośliny są jasnozielone i wyraźnie wydelikacone, chociaż rosną szybciej, od tej z tradycyjnej uprawy.
Basia
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Tydzień temu przeniosłam kilka pierwszych roślin do hydroponiki - filodendrona, syngonia, ctenanthe, scindapsus njoy.
Muszę przyznac że wyglądają całkiem nieźle. Już następnego dnia od przesadzenia naprężyły się i ułożyły :) Wodę wlałam do maximum by miały na pewno do niej dostęp w tym trudnym czasie. Nawożenie planuję zacząć za tydzień - czy myślicie że od razu wsypać hm10 z hydroponiki, czy może lepiej wlać florowit? Zastanawiam się nad zakupem wspomnianego tu hesi. Zdecydowanie wolałabym do nawożenia coś naturalnego, nie z chemicznego koncernu :P Wczoraj uzupełniłam wodę scindapsusowi (posłużył mi doświadczalnie;) z dawką florowitu. Martwię się jednak o osady.
Scindapsus, wydaje się że nie zauważył żadnej zmiany i szybko rośnie. ;) Tak jak filodendron - zazwyczaj przy każdej zmianie warunków (np przestawieniu) zatrzymywał się w rozwoju liści. Tym razem nie przystopował. :)

Mam nadzieję że temat pozostanie aktywny! :D
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

etkakcyku nie mam bardzo dużego doświadczenia w hydroponice ale jedno wiem na pewno. Wlanie wody do poziomu max to duży błąd. Wystarczy, poziom optimum a nawet ciut mniej. Keramzyt bardzo dobrze "pije" wode i doprowadzi ją do korzeni. Zbyt wysoki poziom wody spowoduje szybkie gnicie korzeni.
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Jasne, masz rację, nie planuję tego na dłuższy czas. Obserwuję cały czas liście i czasem zerknę ostrożnie na korzonki. Poza tym jest też kwestia pojemnika w którym stoi doniczka. Ciaśniejszy szybciej odprowadzi wodę - np mniej niż po tygodniu woda prawie całkowicie znikła w jednej z roślin. Ważne by osłonka nie gromadziła zbyt wiele płynu.
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Jeszcze jedna sprawa o której miałem napisać - stosowanie nawozów. Ja u siebie nie dodaje żadnych do osłonki. Całe nawożenie będę stosował tylko dolistnie, co wg już kilku bardziej doświadczonych w temacie osób jest wydajniejsze i nie powoduje zasolenia keramzytu, które z kolei może prowadzić do zamierania korzeni. Oczywiście można temu zapobiec poprzez regularne płukanie keramzytu czystą wodą. Wszystko zależy co komu odpowiada i jest wygodniejsze w użyciu. :wink:
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Akwelan_2009 pisze:Stosowałem również (i nadal będę stosował): "GHE FLORA GRO, GHE FLORA BLOOM, GHE FLORA MICRO", wg mnie dobre nawozy do uprawy hoj w hydroponice.
Możecie zdradzić gdzie kupujecie takie nawozy do hydroponiki?
Oczywiście poza tymi popularnymi-jak np Agrecol, który udało mi się kupić w pobliskim markecie.
Na stronie Hydroponiki są tylko dwa rodzaje nawozu, z czego jeden (Blusana chyba) niekoniecznie dobry (jak ktoś tu opisywał-miał przykre doświadczenia z nim).
Ja kiedyś uprawiałam w hydroponice Fikusy. To było dawno temu i jedyny nawóz, jaki wtedy można było dostać, to był Bioflorin, nawet dobrze w nim rosły... Niestety, nawóz zniknął z rynku, a próby uprawy z innymi nawozami skończyły się źle i fikusy wylądowały w ziemi.
Właśnie mam zamiar wrócić do hydroponiki, skoro dość łatwo dziś o sprzęt, bo kiedyś sama musiałam robić doniczki do hydroponiki ;-) Tylko nawozy jakoś trudniej dostać i chciałabym coś naprawdę dobrego, żeby znów nie skończyło się tak, jak wtedy...
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
mrinwestor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 24 mar 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Czy ktoś próbował uprawy w hydro przy użyciu ASTVITU, podobno dobry?
Zastosowałam do filodndrona i czekam na efekty.....
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Używam tego nawozu do zasilania wszystkich moich roślin w tym również hoj, uprawianych tą metodą o którą pytasz. Osobiście uważam, jest bardzo przydatnym nawozem również w hydroponice.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Podczytuję temat bo dzięki Akwelanowi odważyłam się na hydroponiczną uprawę hojek, za co zawsze będę mu dziękowała :wit
Też u mnie na porządku dziennym jest Astvit, dla roślin w hydro w płynie, dla roślin w podłożu tradycyjnym w proszku, dla siewek i nasion w proszku, dolistnie w płynie. Stosuję Astvit od ponad pół roku i jedno co wiem nie zamienię go na żaden inny! Astvit w dwóch formach zawszę będę miała i używała. Teraz do hojek w hydro stosuję nawóz do storczyków Florendi z algami. Po Florovicie strasznie keramzyt robił się biały (zasolony?) Nie wiele jeszcze mogę na temat Florendi powiedzieć, ale na pewno za jakiś czas podzielę się obserwacjami.
Akwelanie czy używasz też GHE FLORA KLEEN?
Awatar użytkownika
mrinwestor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 24 mar 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi, bo nabyłam spore butelki Astvitu i bałam się, że może nakłoniona reklamą zrobiłam błąd.Teraz będę czekała na efekt jego działania :wit :heja .
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Hydroponika - stosowanie nawozów

Post »

galaxy pisze: Akwelan czy używasz też GHE FLORA KLEEN?
- nie, tego nawozu nie używam. Ja Astvit w proszku rozpuszczam w wodzie przegotowanej (ostudzonej) i tym roztworem zasilam moje wszystkie rośliny,rosnące w podłożu organicznym i również te posadzone w mineralne.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”