Lucky Bamboo

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MBGabriella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2011, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Lucky Bamboo

Post »

Hey,
Mam pytanie bo z jednego dużego bambusa Dracena Sandera zomnozyłam go na 7 innych. I teraz one wszytkie wygladaja tak:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9bc ... 33faa.html. I teraz nie wiem czy z takich bocznych pędów bedzie taki bambus: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09d ... 84053.html.
Albo zastanawia mnie to jak mam podzielić łodygę na male kawałki aby nic nie popsuć? Zalezy mi głownie na mocnych łodygach aby miec ich wiecej, co robic?
"Jedyna pasja, która pozwala się wyciszyć i kontrolować marzenia."
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Lucky Bamboo

Post »

Na mój gust, to ty masz po prostu dracenę sanderiana bez tej łodygi kręconej. Wydaje mi się, że sama nie zrobisz sobie z niej lucky bamboo. :?
Awatar użytkownika
Marta80
200p
200p
Posty: 216
Od: 13 wrz 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice - Katowice

Re: Lucky Bamboo

Post »

Podbijam :-) to co napisała koleżanka wyżej to jest po części prawda.
Prawdą jest, że dracena sandera i dracena sanderiana to tak naprawdę to samo - obie rośliny, tzw lucky bamboo a także to co Ci wyrosło pochodzi od tej samej rośliny czyli od lucky bamboo, z tym, że lucky bamboo to tzw bambus (łodyga) wraz z wyrastającymi rozetkami, a dracena sanderiana to ścięta i ukorzeniona rozeta luckyy bambo która nigdy nie zmieni się w lucky bamboo.
Aby rozmnożyć lucky bamboo i aby mieć więcej bambusów to musiałabyś go tak jak pisałaś pociąć na części i każdą ukorzenić. Z tym, że każda będzie prosta, te zakręcone 'odmiany' to w rzeczywistości proste bambusy tylko specjalnie hodowane i tak manipulowane aby rosły w stronę światła stąd zakręcenie. :-) A żeby pociąć hmm tego to nie wiem bo nigdy nie cięłam mojego bambusa. Chyba to bez znaczenia jak go potniesz, radziłabym go ukorzeniać w wodzie, w ziemi to różnie bywa, koleżance się nie powiodło i wszystkie sadzonki straciła. A w wodzie nic 'zepsuć' nie idzie. Pozdrawiam :-)
Moje zielone:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=47930" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Lucky Bamboo

Post »

Z tego, co czytałam chyba nawet na tym forum, to bywają problemy nawet z ukorzenianiem tych łodyg w wodzie. ja szczęśliwie kupiłam taki egzemplarz, co już miał malutkie korzonki, ale ludziom gniją te łodygi i żółkną. Być może w warunkach produkcyjnych sypną jakąś chemię i wszystko się ukorzenia jak ta lala :wink:
Awatar użytkownika
Marta80
200p
200p
Posty: 216
Od: 13 wrz 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice - Katowice

Re: Lucky Bamboo

Post »

O masz, ja mojego kupiłam właściwie bez rozet i bez korzeni a w wodzie ukorzenił się świetnie, tylko ja mu dawałam niegazowaną mineralną :P. I z własnego doświadczenia wiem: ostatnio chciałam go przesadzić do ziemi - nic z tego. Po trzech dniach łodyga zaczęła się marszczyć, stała się mało sprężysta. Podlewałam go często ale wydaje mi sie, że i tak miał mało wody. Po 2 tyg poddałam się i z powrotem stoi w wodzie, nic chciałam aby całkiem klapnął.
Moje zielone:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=47930" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Lucky Bamboo

Post »

O wodzie mineralnej tez czytałam, że idealnie im służy i tylko taką stosuję. Ja zrobiłam tak, jak gdzieś w necie wyczytałam, możliwe, że nawet na tym forum. Po kilku dniach w ziemi, gdzie był strasznie niestabilny, bo bałam się za wiele łodygi w ziemię wsadzać, żeby nie zgniła, wzięłam ładną butelkę po oliwie, umyłam, nasypałam mieszaniny piasku z ziemią kwiatową i keramzytem i zalałam całość wodą. Woda stoi nad powierzchnią ziemi na kilka cm, ale widzę, że roślince to służy. Korzenie są białe, widzę też, że urosły do dna butelki. Na górze tez listków przybywa. Butelka stoi na górze mebli, więc nie muszę skakać po stołkach co chwila, żeby podlać ziemię. Wody dolewam może raz na trzy tygodnie lub na miesiąc, oczywiście tylko i wyłącznie mineralnej. Dla mnie jest to roślinka w pierwszej dwójce całkiem niekłopotliwych razem z fiołkiem afrykańskim na knocie.
MBGabriella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2011, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lucky Bamboo

Post »

dzięki dziewczyny za rady. Szczerze mówiąc cały czas łudziłam się, że z moich sadzonek będą lucky bamboo, no ale jeżeli nie to mówi sie trudno. :wink: Jak mi radzicie, przetnę moją łodygę i zobaczymy co będzie, jak się cos pozmienia, wyrosną łodygi albo nie zgniją to wstawie fotki jak to zrobiłam. A tymczasem... myślę czy po przecięciu mam jedną część woskowac czy zostawić tak jak jest, ale wiem ze to oslabia roślinkę :)
"Jedyna pasja, która pozwala się wyciszyć i kontrolować marzenia."
Awatar użytkownika
Marta80
200p
200p
Posty: 216
Od: 13 wrz 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice - Katowice

Re: Lucky Bamboo

Post »

Rapunzel - możliwe, że to prawda. :-) Ja dużo czytałam, że jak wypuści już dosyć mocne i duże korzenie to trzeba przesadzić, ale w ziemi mu było źle, może trzeba właśnie tak jak Ty - zrobić mini bagno :-) ja z moim też spróbuję bo znowu stoi w wodzie więc wróciłam do punktu wyjścia. A dzisiaj kupiłam mu ładny wazon :-)
Moje zielone:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=47930" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Lucky Bamboo

Post »

Gabriella w kwestii woskowania nic nie wiem, więc nie doradzę
Marta skoro twojemu dobrze, to ja bym na razie zostawiła tak jak jest. Pomysł z mini bagnem w butelce ma tę zaletę, że szyjka butelki dodatkowo stabilizuje tę łodygę,a przy korzonkach o długości poniżej dwóch centymetrów i długiej łodydze ma to duże znaczenie.
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lucky Bamboo

Post »

Jeśli chcesz by był "zakręcony" to pamiętaj,że producenci przekręcają roślinę w tak by wierzchołek wzrostu kierował się w stronę światła.Kiedy już się przekręci trzeba powtórzyć operację.To chyba jedyna metoda zajmuje jeden i pół roku. :oops:
Powodzenia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”