Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Zawsze można kupić przez internet, ale wówczas za przysyłkę płaci się więcej niż za sam keramzyt :) Dobrym podłożem jest także zwykły piasek.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Ostatnio zauważyłam, że te nowe liście mają taki nienormalny kształt... Może ktoś wie dlaczego?
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Tutaj to przydałoby się zdjęcie... :wink:
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Mają takie "wcięcia" w bokach.
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Z opisu wynika, że roślina ostatnio wiele przeszła, więc sądzę, że nie ma większych powodów do zmartwień. Po zadomowieniu się na nowym miejscu powinno wszystko wrócić do normy.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Więc nie będę nic z nią robić. :) Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Proszę :) Jakby nadal były problemy, to proszę napisać. Pomyślimy wówczas co z nią zrobić :wink:
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Odświeżam temat.
Kupiłam jakoś na jesieni zanokcicę gniazdową. Zimę przetrwała w całkiem niezłej kondycji, mimo centralnego ogrzewania.
No i teraz jej się zebrało na wypuszczanie liści. Mam dwie rośliny w jednej donicy, jedna ma już 7 młodych liści, druga 6.
Dlatego chcę zapytać praktyków jak nawozicie zanokcicę.
Dotychczasowe liście nie są duże, ot tak 12 do 15 cm. W berlińskim ogrodzie botanicznym widziałam jesienią zanokcice z liścmi bez mała metrowymi. Teraz trochę podupadły, byłam w poniedziałek wielkanocny i widzę że sporo liści po prostu wycięto. Wiem że w mieszkaniu nie otrzymam takich okazów chyba że wynajmę zawilgoconą norę, ale może tak chociaż połowę tego?
Więc wracając do meritum.
Nawozicie zanokcice? Czym i jak często? W jakim podłożu uprawiacie tą paproć?
Będę wdzięcza za każdą informację, bardzo mi zależy na tej paproci.

Pozdrawiam, Gosia.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Trochę Ciebie zmartwię, ale Asplenium nie jest łatwo utrzymać w dłuższym czasie w warunkach domowych. Paprocie te nadają się bardziej do oranżerii. Podobnie raczej nie oczekuj większych liści, niż masz obecnie.
Ziemia do Asplenium musi być taka jak do paproci, czyli kwaśna, takiej poszukaj w ogrodniczym.
Nawóz podobnie, również dedykowany do paproci.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Właśnie z tą ziemią mam problem. Nie z zakupem, bo tego dobra to do bólu. ( albo do bulu, jak pisał nasz były przywódca)
Ale w ogrodzie botanicznym widziałam, że zanokcice rosną jako epifity przywiązane do pni, albo do kamieni.
Rozmawiałam z obsługą i powiedzieli że podłoże mają z mieszanki mchu, torfu, włókna kokosowego i kompostowanych trocin. Za wyjątkiem tych ostatnich wszystko można kupić.
Na niemieckim forum pisałam z panem, który ma piękne zanokcice w koszach drucianych wypełnionych podobnym podłożem. Jest kłopot z podlewaniem, bo to przecieka i ten pan pisze, że nawozi raz w miesiącu gnojówką z końskich jabłuszek, że się tak eufemistycznie o zwykłym gównie wyrażę.
Zarówno druciane kosze, jak i fermentacja końskich bobków jest u mnie nie do przyjęcia, bo nie mam możliwości w mieszkaniu nastawić gnojówki. Stąd moje pytanie. Z pierwszej strony wątku wynika że da się otrzymać liście 60 cm. Tylko jak.
Dlatego pytam czy ktoś ma piękną zanokcicę w mieszkaniu i jak do niej doszedł?
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, ale nie porównuj warunków z oranżerii, czy ze szklarni nie mówiąc już o palmiarni do warunków domowych. Panuje w nich wysoka wilgotność powietrza, więc można je uprawiać tak jak napisałaś. Ale w warunkach domowych, gdzie wilgotność powietrza masz niską, trzeba je uprawiać w standardowej doniczce i ziemi do nich dedykowanej.
Uprawiałem swoje w takiej mieszance i rosły powiedzmy dobrze przez pewien okres czasu, ok. 2-3 lat, ale nie tak jakby rosły chociażby w oranżerii.
Tak jak napisałem wcześniej, to nie są łatwe w uprawie paprocie i prędzej czy później padną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No to mnie pocieszyłeś. :;230
Dzięki.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Najlepiej asplenium rosło mi w seramisie. :) Liście miały więcej niż 60 cm. Nawoziłem je specjalnym nawozem do seramisu do roślin zielonych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”