Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ivonar, ja zmieszałabym oba rodzaje podłoża, jakiś rozluźniacz i drenaż oczywiście potrzebne. Bardzo brzydkie liście zawsze wycinam w całości, natomiast z lekko podsuszonych misternie wycinam nożyczkami brzydkie części :)
To pomieszczenie narożne z mojego zdjęcia ma wystawę pn.- zach. Jest to wiatrołap, weranda, albo ganek, jak zwał, tak zwał, niestety nie ogrzewane i paprocie tam nie zimują, bo podczas dużych mrozów różnie może być. Twoja roślina ma duży potencjał ;:215 .
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie wytrzymałam i wsadziłam do ziemi. I faktycznie wymieszałam uniwersalne z tym do azalii + perlit i keramzyt na dno. Norbercie roślina była bez doniczki, tak ją dostałam. Ziemia osypywała się. Włożyłam w osłonkę, zresztą za dużą, tylko na chwilę. A i z drugiej strony nie pomyślałam o aklimatyzacji :oops: Jak otrzepałam z ziemi okazało się, że koleżanka nie usunęła starego podłoża, tylko dosypała trochę nowego, bez drenażu, bez rozluźniacza. Nie wiem, co to było, bo mokre i zbite na kamień. Znalazłam jedynie trochę kawałków kory. Prawie nic nie udało mi się z tego usunąć. Położyłam na ręcznikach papierowych, trochę wsiąkło. Po włożeniu do doniczki obsypałam świeżą mieszanką, prawie suchą. Nie podlewałam. Ta stara bryła podłoża nie podoba mi się, bo nasiąka mocno wodą.
Barbaro, zazdroszczę Ci takiego miejsca, choć nie jest ogrzewane. Już podsuwałam M pomysł wykucia dodatkowego okna w saloniku, na południową stronę, ;:3 , ale entuzjazmu nie widziałam w jego oczach ;:202
Dziękuję Wam za porady. Ten potencjał, o którym pisałaś, Barbaro, bardzo się mojej zanokcicy przyda.
bluebubbles
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 lut 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć!

Podepnę się pod ten temat, gdyż mam problem z moją zanokcicą, ale nie chce zaśmiecać forum. Od jakiegoś czasu dolne liście tak jakby zasychają. Załączam zdjęcia. Czy to normalny efekt starzenia się liści? Jednocześnie jak chciałam jeden oderwać, to sprawiał wrażenie jakby był przegniły, a nie uduszony. Będę wdzięczna za określenie problemu i wskazówki co mogę zrobić, żeby moja paprotka pięknie rosła.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Żeby ładnie rosła poczytaj na początek wątek. Asplenium potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, której nie uzyskasz od czasu do czasu spryskiwaniem wodą.
Starzenie się liści to normalne, o ile jest to pojedynczo.
Czy pojemnik ma otwór odpływowy?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gosiaaa86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2017, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc, nie wiem co się zaczęło dziać z moim asplenium, od 2 lat stała w kuchni i ładnie rosła, codziennie spryskiwana wodą, rośnie w ziemi do paprorek, podlewania raz w tygodniu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 8 mar 2018, o 10:28 --

A to drugie asplenium zdaje się zaatakowane przez coś
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fafolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lis 2018, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dobry wieczór wszystkim forumowiczom,

Mam ja od maleńkiego, wystrzeliła w przeciągu roku mnóstwo liści i generalnie mimo dziur w niektórych miała się całkiem dobrze, ale ostatnio zaczęły jej brązowieć i zasychać, a nic w pielęgnacji nie zmieniłam.To moja ulubiona roślina dlatego blagam o pomoc...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To nie jest łatwa w uprawie paproć i zdarza się, że paproć ta z czasem ginie uprawiana w warunkach domowych.
Wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, nie lubi przelewania podłoża.
Obok widzę grzejnik, włączałaś go w okresie kiedy zaczęły się problemy?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fafolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lis 2018, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie włączam w tym pokoju w ogole grzejnika, temperaturę reguluję otwierając drzwi na resztę domu. Okno to wystawa wschodnia, paproć stoi około pół metra od okna w półcieniu. Staram sie utrzymywać wysoką wilgotność powietrza(co nie zawsze podoba się sukulentom na parapecie, ale przyznam ze średnio je lubię :twisted: )W donicy jest gotowe podłoże do paproci i spora ilość keramzytu, korzenie są w bardzo dobrym stanie. Szkodników nie zauważyłam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Miałem trzy asplenium, dwie rosną bardzo dobrze, a jedną co dostałem nie chciało rosnąć w ogóle. Mało tego, robiły się takie zmiany jak w przypadku Twojego egzemplarza. W końcu musiałem się z nim pożegnać.
Paprocie z reguły są kapryśnymi roślinami i asplenium nie jest tutaj wyjątkiem. Potrafią z początku dobrze rosnąć, a nagle zaczynają chorować.
Jaką masz dokładnie temperaturę i wilgotność powietrza?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fafolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lis 2018, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

20-23° to wahania temperatury, wilgotność oscyluje między 55% a 65% wedlug mojego miernika.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czyli warunki mniej więcej optymalne i zbliżone do moich, choć u mnie jest chłodniej w okolicach 18 - 20 stopni. Wilgotność powietrza waha się od około 50 do 70%.
A jak wygląda sytuacja z podlewaniem? U swoich egzemplarzy teraz w okresie jesienno - zimowym pozwalam delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem.
Doniczki nie trzymasz w osłonce? Czy wietrzysz pomieszczenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hej!

U mnie też zanokcica gniazdowa jest jedną z dum domu, mam podobne warunki jak te które podajecie i też ostatnio zaczął mnie nieco przydychać - co się okazało, na jakimś nowym nabytku (pewnie sadzonka kliwii od teściowej :twisted: :;230 ) przybyły tarczniki.

Pojawiły się u Ciebie ostatnio na jakiejś innej roślinie? Zauważyłem że asplenium im niestety smakuje, tak więc denaturat idzie u mnie w ruch już czwarty raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy :|
Kuba
Fafolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lis 2018, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podlewam przez spryskiwanie ziemi, tak aby woda byla równomiernie rozprowadzona po bryle, wtedy, kiedy około centymetr - dwa z wierzchu wyschnie. Nie mam osłonki, wietrze tylko kiedy temperatura jest sprzyjająca, ale roślina stoi w takim miejscu, że nie ma tam żadnych przeciągów. Choć kiedyś trzymałam ją na parapecie otwieranego okna i wcale nie narzekała.
Co do tarczników- nie widziałam, nie miałam nigdy. Przeżyłam jedynie plagę przędziorków, ale to kiedyś i w innym pokoju.
To co się u mnie zmieniło jako jedyne to nowa roślina, Kalatea z drugiego wątku, której coś dolegało na pewno, tylko nie wiem co. A wątpię, że zaraziła paproć, która stoi całkiem daleko, a swoich koleżanek z tego gatunku, które stoją zaraz obok - nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”