Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

A podlałeś po przesadzeniu - ziemia jest sucha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Peklenc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2015, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 51.528797, 16.280008

Re: Mango z pestki

Post »

Radko,moje mango jest niewiele starsze, 7 luty pestka trafiła do ziemi.
Tutaj jest kilka zdjęć:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=112
Awatar użytkownika
Radko Dampesku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2016, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mango z pestki

Post »

Norbert, podlałem i podłoże jest wilgotne.
Peklenc, a w jakim czasie Twoje mango puściło drugie "piętro"? Bo z mojego jakiś pęd malutki się wydostaje ale tak jakby pojedynczy a u Ciebie z tego co widzę, było kilka tych pędów.
Pozdrawiam, Pestkowy amator owoców egzotycznych ;)
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mango z pestki

Post »

Mam 2 świeże pestki Mango, będę je dziś siała (jak to brzmi, ale cóż, nasionko to nasionko :D). Zastosuję się do sposobu Radko Dampesku . :)
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Radko Dampesku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2016, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mango z pestki

Post »

Gosiu, wyjmij nasionko z twardej skorupki i namocz je w ciepłej wodzie chociaż kilka godzin (kubeczek z wodą na grzejniku). Ja tak zrobiłem z moim drugim mango, zabieg ten bardzo przyspieszył kiełkowanie.
Wysiałem 14 marca a po 4 dniach uzyskałem taki efekt:
Obrazek
Dzisiaj roślinka wygląda tak:

Obrazek
Pozdrawiam, Pestkowy amator owoców egzotycznych ;)
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Mango z pestki

Post »

Dzisiaj wyciągnęłam pestkę z mango, oczyściłam i już się moczy w słoiku. Za jakiś tydzień zamierzam ją wsadzić do ziemi i pozostanie tylko czekać, czy zechce współpracować ;:173
Awatar użytkownika
Radko Dampesku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2016, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mango z pestki

Post »

Cześć, wyjmij pestkę z tej twardej łupinki i wsadź od razu do ziemi. Podobno mango szybko traci zdolność kiełkowania po wyjęciu z owoca ;)

---9 sty 2017, o 13:33 ---

A tak poza tym, żadne mango nie przeżyło mi zimy.
Pozdrawiam, Pestkowy amator owoców egzotycznych ;)
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Mango z pestki

Post »

:wit
Wyjęłam pestkę z okrywy i 10 stycznia poszła do ziemi; dziś ją "podejrzałam" i już jest pęknięta, a z tego pęknięcia wychyla się jakiś kiełek - nie wiem, czy to będzie korzeń, czy łodyżka, ale grunt, że pestka żyje i zabiera się do wzrostu.
Mam jeszcze drugą, na razie się moczy w słoiku, bo nie mam jej w czym posadzić - muszę kupić ziemię, a wtedy też ją pozbawię okrywy i będę liczyć, że podobnie jak koleżanka zechce wykiełkować :)
Awatar użytkownika
Radko Dampesku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2016, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mango z pestki

Post »

Najpierw wyjdzie korzeń potem dopiero łodyżka z listkami :) Jak pojawia się łodyga z listkami jest to mój ulubiony etap wzrostu mango :)
Pozdrawiam, Pestkowy amator owoców egzotycznych ;)
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Mango z pestki

Post »

Druga pestka już w ziemi - kupiłam uniwersalną, bo innej w kwiaciarni nie było, a do ogrodniczego nie chciało mi się lecieć :oops: Mam nadzieję, że wkrótce pestka da oznaki życia.
krolowamarta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2017, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Również staram się wyhodować mango z pestki, jestem w trakcie drugiej próby. Postępowałam według poradników - moczyłam pestkę kilka dni, zmieniając codziennie wodę, po czym wyjęłam pestkę z twardej otoczki i zasadziłam - pestka miała zieloną "gulkę" tak jakby na czubku, potem ona poczerniała, a pestka zgniła. Co ciekawe, w tej samej "kiełkownicy", w tym samym czasie, wyrosły mi pięknie wszystkie pestki kalamondyny, więc wydaje mi się, że nie przelałam. Drugą pestkę według innego sposobu wyjęłam z otoczki i niemal 2 tygodnie moczyłam ją codziennie zmieniając wodę. Docelowo miała tak wykiełkować, ale zaczęłam się niecierpliwić, bo "guzek" u góry pestki również poczerniał, choć póki co pestka nie zmiękła, a nawet pękła tak jakby miało się z niej coś wydostać. Niestety jednak nic tam nie widać, aby się wydostawało. Pestkę posadziłam do ziemi i zobaczymy co będzie, ale mam złe przeczucia po poprzedniej. Zastanawiam się, czy to nie jest kwestia owocu, wybrałam najbardziej dojrzały w sklepie, a potem jeszcze ponad tydzień trzymałam go na parapecie, aby dojrzał (w smaku nie był specjalnie dojrzały). Może w kwestii mango powinno się celować w "bio owoce" lub produkty premium?

Ciekawi mnie też, co potem? :) Jesteście cierpliwi i pozwalacie roślinie dojrzewać, czy szczepicie? Jeśli tak, skąd bierzecie materiał do szczepienia? Bardzo jestem tego ciekawa i mam nadzieję, że miał ktoś z tu obecnych miał jakieś doświadczenia w tym temacie.
Awatar użytkownika
Lesia88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2017, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Ja posadziłam mango ponad 2 lata temu i czekałam dość długo na zakiełkowanie. Wyjęłam pestkę z owocu kupionego w biedronce. Na pestce znajdowały się takie jakby włoski więc spróbowałam usunąć je trochę ostrym nożem. Wsadziłam pestkę bokiem do ziemi. Natomiast dookoła założyłam przezroczystą folię bu nasionko miało wilgoć do szybszego wykiełkowania. W moim przypadku bardzo duże znaczenie miała ziemia. Wcześniej także posadziłam jedną pestkę ale niestety zgniła bo ziemia była bardziej piaskowa , natomiast w tym przypadku dałam ziemi uniwersalnej z worka :)

To zdjęcie z dnia 10 kwietnia 2015 roku pokazuje moment wykiełkowania :)

Obrazek

Czy jest ktoś ciekawy jak mango wygląda teraz? :D
Pozdrawiam, z bajkowego świata cudownych roślinek pestkowych.
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Mango,choroby

Post »

Witam
Moje mango wysiane w tym roku stoi sobie na tarasie i chyba mu to służy :

Obrazek

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”