Kliwia szkodniki,choroby

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
pati000
500p
500p
Posty: 543
Od: 28 maja 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bialystok
Kontakt:

Re: Kliwia

Post »

A moja kliwia mi zamarła :( Mam ją około 5 lat, wszystko było w porządku, aż ją przesadziłąm do nowej doniczki i wtedy jakieś robactwo się pojawiło i zaczeła gnić. Jak już się z nią uporałam (musiałam odciać tą kliwie-matkę) to te nowe "odnóżki" urosły mi troszeczkę i od pół roku NIC. Nie rosną, nie żółkną... Czy ktoś wie co teraz mam zrobić? :( ;:180
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kliwia

Post »

Pati- ja bym nic nie robiła- skoro nie zamierają to niech sobie siedzą. Może mają za słabe korzonki- i muszą one się rozrosnąć by roślina ruszyła... Fakt, że kwitnie po 3 latach od odrostu. I lubi ciasną donicę, wiec Mevo trzeba było posadzic do mniejszej donicy.

Moja zakwitła na polu...:wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
parasolka22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 27 paź 2010, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kliwia - problemy w uprawie,co robić?

Post »

Obrazek Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia- co to?

Post »

Napisz coś o kliwii, o warunkach. Jak mamy zgadywać?
Może przelana, może przesuszona.
Awatar użytkownika
laminda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 23 cze 2011, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chyba mam problem z moją kliwią. Kupiłam ją z dwa miesiące temu. Kwiaty już opadły :cry: ale jakoś dziwnie wygląda jakby "opadała z sił i sie pokładała". Stoi na oknie północnym, ale w związku z tym, iż mieszkam w piwnicy, nie dociera do niej za dużo bezpośredniego światła. Czy jest stan jest normalny czy muszę coś zrobić by "odżyła"???

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Tadzio z Poznania
50p
50p
Posty: 87
Od: 25 sty 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kliwia - co robić???

Post »

Jako pierwsze powinnaś obciąć łodygę po kiwacie, aby nie cyckała soków i sił na wytworzenie nasion. One nie są Tobie do niczego potrzebne.

Przeczytaj art. o Kliwii: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=4170
Awatar użytkownika
laminda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 23 cze 2011, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia - co robić???

Post »

tak coś o tym czytałam ale chciabym się upewnić czy ciąć u samego podnóża liści???
Awatar użytkownika
Tadzio z Poznania
50p
50p
Posty: 87
Od: 25 sty 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kliwia - co robić???

Post »

Wiele cennych informacji znajdziesz w artykule do którego prowadzi link. Sam też posiadam kliwię, kupiłem ją rok temu, za grosze, już przekwitnieniom. Zastosowałem się do wskazówek z tego artykułu i w tym roku pięknie mi zakwitła.
Awatar użytkownika
laminda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 23 cze 2011, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia - co robić???

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedź ;:180
Już się zabieram za cięcie :D
zoliax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kliwia - żółknące liście

Post »

Na niektórych liściach mojej kliwii pojawiły się żółtawe plamy. Nie jest ich dużo, jednak pojawiło się podejrzenie choroby.
Kliwia ta kwitła rok temu, w tym roku jedynie wypuszczała liście, zimowała w bloku, więc raczej w za wysokiej temperaturze, wyższej od zalecanych, po zimowaniu była nawożona ok. raz na tydzień, stoi na parapecie od strony północnej, więc nie jest narażona na zbyt intensywne słońce.
Czy jest to coś niebezpiecznego, czy może nic groźnego, a jedynie nie najlepiej wyglądającego?
Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)

http://img534.imageshack.us/img534/9986/p9180017y.jpg
http://img713.imageshack.us/img713/786/p9180018.jpg
http://img215.imageshack.us/img215/2738/p9180019r.jpg
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kliwia - żółknące liście

Post »

Możesz obciąć liścia do zdrowego miejsca, chociaż pozostałe też mają jakieś mini-kropki, co podkreśla lampa błyskowa ;) Czy sadzonka pochodzi ze zdrowej rośliny, czy tamta też miała takie objawy?
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kliwia - żółknące liście

Post »

Wygląda na poparzenie, w jakim miejscu stoi roślina?
Życzę miłego dnia
Tomek.
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Kliwia

Post »

Mam w domu 8 kliwii i do tej pory szczególnie o nie nie dbałam - tak też kwitły - nieszczególnie często. Przeczytałam cały wątek i postanowiłam się za nie zabrać. Na poczatek poprosiłabym Was o radę co im dolega (bo niewątpliwie coś...) Na jednej nawet znalazłam jednego lokatora (dojrzałego i chyba jego larwy). Interesują mnie również dziwne zmiany na liściach. Kliwie z tymi zmianami i robaczkiem stoją na parapecie zachodnim, podlewane kranówką odstaną, sporadycznie zasilane, przesadzana chyba 2 lata temu do ziemi uniwersalnej, doniczki ceramiczne bez odpływu(nie pamiętam czy dawałam drenaż)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po dłuższym czasie ale......sama mogę sobie odpowiedzieć na swoje pytania. Dla innych borykających się z podobnymi problemami: zdj nr 1 - wciornastek, nr 2 - przelanie, nr 3 - zasolenie przez podlewanie kranówką, nr 4 - wciornastek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”