Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Ni stąd ni zowąd zaczął gubić liście - na zdjęciu widać białe plamy (1. liść z lewej) i jakby jakieś "nadpalenia" (liść 2,3, 4 - 2 został zerwany). Podejrzewam, że został zaatakowany przez jakieś grzyby czy inne robale. Proszę o radę Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wciornastki - oprysk Acetellic 500 EC (10ml środka w 10 l wody)
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przemo pisze:Wciornastki - oprysk Acetellic 500 EC (10ml środka w 10 l wody)
Dziękuję. Ile razy należy powtórzyć oprysk? Czy to "coś" rzuci się na inne kwiaty w pokoju/domu? Czy należy wymienić również ziemię?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Oprysk możesz powtórzyć po 8 dniach jeszcze raz, ziemi wymieniać nie musisz a na innych roślinach jak zobaczysz objawy dopiero zastosuj chemię, szkodnik może ale wcale nie musi przenieść się na inne rośliny. :D
Alexxia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2007, o 10:45

Post »

Witajcie,

mam problem z oleandrem a mianowicie na liściach oleandra pojawiły się połyskujące na srebrno odbarwienia oraz jaśniejsze miejsca (wygladają jak mikro-wygryzienia) i widoczne na niektórych listkach czarne kropeczki - prawdopodobnie to jakieś szkodniki (?). Oleander jest kupiony w ubiegłym roku, przezimował w domu, niektóre pączki usychają nie rozkwitając.


Prosze pomóżcie mi zdiagnozowac te szkodniki/choroby i doradżcie czym je zwalczyć.

Czekam na Wasze rady i mam nadzieję, załączam zdjęcia


Z góry WAM dziękuję za pomoc
pozdrawiam
Alexxia

Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Oleander jest zaatakowany przez wciornastki i należy go opryskać najlepiej Actellic 500 EC lub Mospilan 20 SP po sześciu dniach powtórzyć oprysk. :D
hiolka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 3 sie 2008, o 10:40

Jaka to choroba? - prośba o pomoc

Post »

Witam,

proszę o pomoc w identyfikacji choroby (szkodnika?), która zaatakowała moje 3 rożne kwiaty doniczkowe znajdujące się w bliskim sąsiedztwie (maranta poszła już "do piachu"). Żal mi w szczególności dużego "bluszczowatego" kwiata, bo to b. okazały egzemplarz.

Objawy są takie: liście schną miejscami, jakby coś wysysało z nich soki, jest to szczególnie widoczne na spodniej stronie liści - wyschnięte miejsca w różnych częściach liścia, a do tego przytwierdzone małe (poniżej 0,5 mm wielkości), czarne, lekko błyszczące kulki, które wyglądają jak drobinki pyłu.
Są nieruchliwe, wiec podejrzewam, ze to jaja / odchody (?). Nie schodzą też przy zwykłym potarciu liścia palcem.

Poza tym miejscowym wysychaniem i charakterystycznymi czarnymi drobinkami, nie widzę na roślinach żadnych innych objawów chorobowych. Podejrzewałam, że to może przędziorki, ale nie widzę na roślinach żadnych owadów ani charakterystycznych pajęczynek.

Czy ktoś wie, co to za choroba (przejrzałam strony ogrodnicze, ale jak do tej pory nie natrafiłam na żaden pasujący opis choroby)?

Pozdrawiam,
hiolka

Proszę o pisanie używając ą,ę,ś,ó,ż itp. Regulamin. Przemo.
hiolka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 3 sie 2008, o 10:40

Robaki na roślinach doniczkowych - prośba o identyfikację

Post »

Niestety nie dysponuję w tej chwili aparatem, zeby uchwycic robaka, ale postaram się go w miare dokladnie opisac i poprosze Was o pomoc w identyfikacji.

Moje "pracowe" rosliny lisciaste zaatakowaly podluzne, ok 2 mm dlugosci robaki. Sa dosc charakterystyczne, bo pasiaste - czarno-biale - trzy poprzeczne biale i czarne paski, glowa ciemna. Robaki sa plaskie, nie uskrzydlone, ruchliwe - nie niepokojone, same przemieszczaja sie po lisciach. Niestety rozmnazaja sie (mlode, cale biale osobniki "dojrzewaja" na spodniej stronie lisci) i przenosza na sasiednie rosliny, a ich obecnosc wyraznie szkodzi kwiatom.

Co to za szkodnik i jak go zwalczyc?
będę wdzieczna za wskazowki.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

sądząc z opisu to wciornastek ..... opryskać chemią .... osobiście nie znam domowych sposobów aby pozbyć sie lokatora
hiolka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 3 sie 2008, o 10:40

Post »

Dziękuję, to chyba jednak to, niestety...
[IMG]http://
images40.fotosik.pl/27/391c0be37d1c3f0bmed.jpg[/IMG]

Jutro zakupuję odpowiednią chemię i mam nadzieję, że skutecznie drania zwalczę.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Skuteczny jest Actellic 500 EC w dawce 0,1% (1ml środka w 1 l wody). :D
hiolka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 3 sie 2008, o 10:40

Post »

Dziękuję za poradę :) . Po wstepnym zebraniu informacji przymierzam sie jednak do zakupu Talstar'u 100EC. Tez jest zalecanym srodkiem na wciornastki, a poza tym wystepuje w mniejszych i przez to tanszych opakowaniach, co powinno w calosci pokryc moje (i kwiatow) potrzeby.
Gaba
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 9 lut 2008, o 16:58
Lokalizacja: Sucha Beskidzka (okolice)

wciornastki

Post »

Zauważyłam na bluszczu, skrzydłokwiecie i bambusie malusieńkie robaczki - brązowo-białe. Składają jajeczka. Jak mam się tego pozbyć???
Listki bluszczu umyłam już szarym mydłem, ale czy to wystarczy. Czy z reszta tez tak postąpić??? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”