Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

Chyba nie przeczytałeś poprzedniego postu, że koleżanka nie chce stosować chemii?
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

Tego się bez chemii nie pokona, nawet jeżeli objawy ustąpią, to za tydzień, miesiąc, dwa szkodnik powróci i dokończy żerowanie na roślinie. Z tego rodzaju szkodnikami postępuje się natychmiastowo i rażąco, nie ma co się rozbijać. Można stosować jakieś opryski z pokrzywy, czosnku czy inne tego rodzaju znachorskie sposoby, jednak ich efektywność jest niska, a krotność powtarzania takich zabiegów ogromna. Nikt nie karze opryskiwać rośliny środkami ochrony roślin w kuchni, wręcz przeciwnie w żadnym z pomieszczeń domowych nie powinno się takiego zabiegu robić, jedynie w wydzielonych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach gospodarczych. Ponadto takiej opryskanej rośliny nie wrzucamy przecież potem do zupy, czy nie obsypujemy nią ziemniaków do obiadu jak koperkiem, a środek ochrony jeżeli był jest dobrze przyrządzony powinien zostać w 100% wchłonięty przez roślinę. Oczywiście opryski należy wykonywać w określonych warunkach inaczej są nieskuteczne.
Życzę miłego dnia
Tomek.
dalien
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sie 2015, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wciornastki

Post »

Witam,
przepraszam, że tak bez przywitania i w ogóle ale po powrocie z urlopu odkryłem na liściach części roślin w domu coś takiego:
Obrazek

i trochę spanikowałem, czy mógłby mi ktoś poradzić co z tym robić. Z góry dziękuję za pomoc.

/Dalien
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o pomoc.

Post »

Roślina została zaatakowana przez wciornastki.
Na górnej stronie blaszki liściowej ewidentnie są wciornastki.
dalien
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sie 2015, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmiany na liściach

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A którego środka użyć żeby nie zaszkodzić roślinom? I czy te rośliny których jeszcze nie dopadła ta zaraz też czymś podlać?
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zmiany na liściach

Post »

Najpierw wsadź do wanny i spłukaj liście z obu stron silnym strumieniem letniej wody żeby póki co pozbyć się żerujących form dorosłych do czasu nabycia odpowiedniego preparatu. Co do prepearatu niestety nie pomogę.
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Oleander - Wciornastki

Post »

Wiem że wątek jest stary ale problem aktualny. Wszystkie moje rozsady zaatakowało to dziadostwo. Wciornastki są na pomidorach, paprykach, kwiatach. Nie zamierzam pryskać żadną chemią (boje się takich specyfików, poza tym w domu ciężko byłoby to wykonać ). I teraz mam pytanie. Mimo szkodnika chciałabym wysadzić później te rośliny na działce, rośliny są trochę zaatakowane ale dają radę. Tylko czy nie zawlokę tego na pozostałe rośliny gruntowe? Czy ten szkodnik przeżyje kolejną zimę i w przyszłym roku będę mieć wszystkie rośliny na działce zaatakowane? Czy może się tym nie przejmować bo wciornastek na zewnątrz występuje pospolicie i może rozwinąć się niezależnie od tego przy sprzyjających warunkach?
wyludek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sie 2019, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wciorniastki kontra Kohinor 200SL (lub Confidor 200SL)

Post »

Witam,
To również mój pierwszy posta na forum :)

Przeglądałem lupkę na forum oraz google, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Szukam pomocy od osób, które zwalczały wciornastki (domowe rośliny) przy pomocy podlewania Kohinor 200SL (lub Confidor 200SL).

Jakie stosowaliście proporcje (0,8ml/1L?) i po ilu zabiegach zauważyliście efekty?

U mnie po 4 dniach od pierwszego podlania zero efektów. Wręcz przeciwnie... Jest ich coraz więcej :(
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Kohinora nie używałam. Ale w tą zimę zaatakowały mi Rhaphidophora tetrasperma i Monstera obliqua, bo stały obok siebie. Pierwszy raz w ogóle miałam jakieś szkodniki w kolekcji, więc temat zignorowałam, dopiero jak się tych suchych kropek na liściach namnożyło, to zajrzałam pod spód i tam siedziały nieliczne wciornastki. Spryskałam raz, a dobrze Agrecolem Karate Spray (w garażu, żeby nie wdychać tego w pokoju, bo nie ma antidotum) i chyba je szlag trafił, bo od tej pory nie było nowych zniszczeń. Na mszyce niespecjalnie się nadaje, wracały na drugi dzień po spryskaniu (na Oxalis uprawiany na zewnątrz).
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Wciornastki zaatakowały mi kalanchoe. Są takie małe, prawie niewidoczne :evil:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Po to podałem Ci link do wątku, żebyś go poczytała a nie dublowała zapytanie....
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

To nie jest pytanie, Tylko stwierdzenie.


Zmoderowano/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

W poprzednim poście zadałaś pytanie czym zwalczyć wciornastki:
smolka pisze:Na moich kalanchoe pojawiły się uciążliwe wciornastki ;:185
Jak się ich pozbyć?
W związku z tym dostałaś przekierowanie do wątku z którego dowiesz się jakiego użyć preparatu.

Przed napisaniem postu, zgodnie z regulaminem proszę korzystać z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”