Serisa cuchnąca(Serissa foetida)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Serisa cuchnąca(Serissa foetida)

Post »

Witam!
FOTO z sieci
Nabyłem jakiś czas temu serwicję w sklepie ogrodniczym. Z początku wszystko było ok. Potem przez jakieś 2-tyg ją cieniowałem, aby się zaaklimatyzowała, potem ja wystawiłem na parapet okienny na słońce/ekspozycja wschodnia/. Po jakimś czasie /ok. tygodnia/, zaczęły żółknąć spodnie liście i je gubić.
Zaznaczam, że codziennie przynajmniej 2 razy dziennie je zraszam. Czy przyczyną więc może być podlewanie, gdyż w jednych źródłach podają, że powierzchnia ziemi powinna przeschnąć przed następnym podlewaniem, a w innych, że powinna być cały czas wilgotna /mówimy oczywiści o okresie wegetacji/. Poza tym wypuszcza cały czas nowe przyrosty, ale dziennie traci ok kilka listków więc w tym tempie za jakiś czas może sie nieźle przerzedzić. Czy w związku z tym jeszcze ją trochę cieniować czy mniej podlewać? Aha nie przesadzałem jej po zakupie ale korzeni nie miała przerośniętych.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Z tego co znalazłam w necie wynika,że możesz mieć kłopoty z jej utrzymaniem -ale ,nie rezygnuj, próbuj i w razie jakichkolwiek objawów chorobowych pytaj na forum - znajdzie się zawsze ktoś ,kto podpowie,co można ewentualnie robić...

Znalazłam dla Ciebie m.innymi takie informacje:
1. Serissa foetida ^ - roślina ta charakteryzuje się ślicznymi, gwiazdkowatymi kwiatami barwy białej (istnieje też odmiana o kwiatach różowych) i owalnymi liśćmi. W lecie Serissę trzeba lekko cieniować. Podlewać obficie i nawozić co miesiąc od kwietnia do września. Przesadzać wczesną wiosną, co 1-2 lata (pH 5,5-5,8).
drzewo lub krzew, który latem może być trzymany na dworze lub w chłodnym, jasnym mieszkaniu. Zimą musi być przeniesiony do pomieszczenia o temp. ok. 10°C w dzień i 5°C w nocy;


2.-możesz np. przesadzić ją do większej donicy w mieszankę glebową dobrze przepuszczalną 2 cześci ziemi ogrodniczej odkwaszonej i 1 czesc piasku rzecznego grubego...
-możesz również zostawić drzewko w spokoju i nie męczyć go przycinaniem , drutowaniem itp...
-zadbać o odpowiednie nasłonecznienie tzn. parapet od strony południowej
-nie przelewać wodą
-nie zraszać (bo to sprzyja pojawianiu sie czarnych ognisk -prawdopodobnie grzybowych na liściach)

3.Tutaj też możesz dowiedzieć się podstawowych informacji na jej temat:
http://saikei.blox.pl/html/1310721,2621 ... html?26,-1

Myślę,że znajdziesz wiele przydatnych informacji,a przyczyną żółkniecia i gubienia liści
może być zbyt wysoka temperatura w pommieszczeniu lub może powinieneś zacząć ją dokarmiać.
A może zrezygnujesz z prowadzenia jej w formie bonsai - pielęgnacja rośliny w jej naturalnych rozmiarach ,w donicy a potem kuble może okazać się dużo łatwiejsza. :D

Życzę powodzenia w uprawie i niecierpliwie będę oczekiwać na Twoje informacje na temat tej rośliny.
Lubię takie wyzwania i ludzi,którzy się ich podejmują!Pozdrawiam.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
norbi256

serizja

Post »

wielkie dzięki, no zobaczymy czy coś z niej wyjdzie.
mksiazek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2007, o 22:39
Lokalizacja: Łask

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie przycinania Serissy. Czy robimy to w jakimś konkretnym miesiącu czy też nie ma to znaczenia i możemy przycinać cały rok?
Nic dwa razy się nie zdarza, ale jeśli coś zdarzyło się dwa razy, z pewnością zdarzy się też trzeci
<P. Coelho>
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Można przycinać ją cały rok, ja tak robię, jak za bardzo jakiś pęd wybuja to go obcinam i już. Na razie moje drzewko nie narzeka więc chyba mu to nie szkodzi.
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”