Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 975 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 70  
Autor Wiadomość
Dyshia
 Tytuł: Re: Datura--praktyczne porady cz.2
PostNapisane: 8 lis 2011, o 18:23 
1000p
1000p

więcej niż 1
Moje sadzonki stoją przy południowym oknie, ale w chłodnym pomieszczeniu. Myślę, że w takich warunkach lepiej zniosą zimowy niedobór światła.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

frant
PostNapisane: 8 lis 2011, o 18:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No tak , ale te młode rośliny , trzymane teraz na parapecie , gubią wszystkie liście ... Słońca już jest jednak mało , a i wcześniej stały w tunelu , więc były stopniowo mocno wychłodzone .Tak więc jawi się pytanie : czy te młode rośliny mają rosnąć i mieć liście , czy podobnie jak te stare w piwnicy będą odpoczywać , z tą różnicą , że w wyższej temperaturze ?

Dyshia
PostNapisane: 8 lis 2011, o 21:21 
1000p
1000p

więcej niż 1
Hm, moje sadzonki nie gubią narazie liści, wręcz przeciwnie, listki mają soczyście zielone. ;:108 Być może to się zmieni, ja w każdym bądź razie wyznaczam im kierunek: wzrost. Odrobinkę nawożę, światło mają, podlewam normalnie. Poza tym to są jeszcze całkowicie zielone sadzonki, więc okres spoczynku mógłby być chyba dla nich troszkę niezdrowy.

adrianic
PostNapisane: 9 lis 2011, o 00:08 
1000p
1000p

1 szt.
frant napisał(a):
No tak , ale te młode rośliny , trzymane teraz na parapecie , gubią wszystkie liście ... Słońca już jest jednak mało , a i wcześniej stały w tunelu , więc były stopniowo mocno wychłodzone .Tak więc jawi się pytanie : czy te młode rośliny mają rosnąć i mieć liście , czy podobnie jak te stare w piwnicy będą odpoczywać , z tą różnicą , że w wyższej temperaturze ?

Sprawdź temperaturę parapetu - jeśli masz parapet z kamienia to jego temperatura jest bardzo niska, a co za tym idzie korzenie datury mają niską temperaturę i stąd gubienie liści - temperatura przy samym oknie potrafi być kilkanaście stopni niższa niż w mieszkaniu

Comcia
PostNapisane: 9 lis 2011, o 07:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja tam swoje nawet młode daturki zimuję w piwnicy, jedynie jak ukorzeniam patyczki to do wysadzenia w ogrodzie trzymam w domu.
Okna zarezerwowane na wysiewy. :P

Czyzyk
PostNapisane: 9 lis 2011, o 10:52 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
POMOCY
Moje świeżo ukorzenione badylki zaatakował mączlik i kilka przędziorków
co mogłem to załatwiłem ręcznie, oberwałem większe i najbardziej zaatakowane listki - resztę opryskałem KARATE

Pytanie:
1. czy nic im nie będzie - tzn czy nie są za słabe jeszcze żeby znieść oprysk bez ubytków na zdrowiu
2. co robić z resztą roślinek, które stały obok a na których mączlika nie zauważyłem (chodzi mi o jukę i małe iglaczki) - czy je też opryskać ??
3. czy mączlik albo przędziorek może przenieść się do innego pomieszczenia gdzie stoją dorosłe zimujące datury jeśli sam nie przeniosę go niezauważenie razem z zainfekowaną rośliną ??

Locutus
PostNapisane: 9 lis 2011, o 18:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
tom_mix napisał(a):
(...) Iza, i znów się nie zgodzę z Tobą ;:223 Dawniej brugmansie i datury traktowano jako jeden gatunek, czyli Datura( bieluń)później się to zmieniło i teraz wyróżniamy 2 gatunki: datura (jednoroczna) i brugmansia ( wieloletnia). (...)

Mam tylko jedno ?ale?. Datura czy Brugmansia ro RODZAJ, a nie GATUNEK. Gatunkami (w obrębie rodzaju Datura) są na przykład bieluń surmikwiat (Datura metel) czy bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium).
zjawka napisał(a):
(...) Loki poruszyłeś ważny temat może czas na zmianę nazewnictwa na właściwe? :roll:

Ja bym się nie obraził. ;-)
Dyshia napisał(a):
Jesli chodzi o nazewnictwo, to datura jest w polsce nazwą zwyczajową dla brugmasii, (...)

Zawsze myślałem że tak Datura jak i Brugmansia to nazwy NAUKOWE, zaś nazwą ZWYCZAJOWĄ jest BIELUŃ. ;-)
Dyshia napisał(a):
(...= Zresztą, mnie moja prof. od bilogii nauczyła jednej mądrej rzeczy (jednej z wielu, oczywiście :D ): żebym się nie uczyła systematyki, bo skończę liceum i połowa będzie wygladać inaczej. I miała rację. ;:108

Jako biolog z wykształcenia potwierdzam w stu procentach. Niewiele dziedzin biologii zmienia się (i to w sposób diametralny ? regularnie przechodząc wywracanie do góry nogami) tak szybko jak taksonomia.
Czyzyk napisał(a):
1. czy nic im nie będzie - tzn czy nie są za słabe jeszcze żeby znieść oprysk bez ubytków na zdrowiu

To się okaże, ale tak czy siak na pewno lepiej zniosą opryski niż przędziorki czy mączliki.
Czyzyk napisał(a):
2. co robić z resztą roślinek, które stały obok a na których mączlika nie zauważyłem (chodzi mi o jukę i małe iglaczki) - czy je też opryskać ??

Koniecznie.
Czyzyk napisał(a):
3. czy mączlik albo przędziorek może przenieść się do innego pomieszczenia gdzie stoją dorosłe zimujące datury jeśli sam nie przeniosę go niezauważenie razem z zainfekowaną rośliną ??

Owszem.

Pozdrawiam!
LOKI

Dyshia
PostNapisane: 9 lis 2011, o 20:26 
1000p
1000p

więcej niż 1
Locutus napisał(a):
Dyshia napisał(a):
Jesli chodzi o nazewnictwo, to datura jest w polsce nazwą zwyczajową dla brugmasii, (...)

Zawsze myślałem że tak Datura jak i Brugmansia to nazwy NAUKOWE, zaś nazwą ZWYCZAJOWĄ jest BIELUŃ. ;-)

Ja to widzę tak: bieluń to nazwa zwyczajowa dla datur, a datura to nazwa zwyczajowa dla brugmansii. :wink:

izabela skula
PostNapisane: 9 lis 2011, o 21:20 
1000p
1000p

1 szt.
niby to prostu a sama się już z tymi nazwami zgubiłam. Dla mnie najważniejsza jest roślina i żeby jej było ze mną dobrze.

Lorrie
PostNapisane: 10 lis 2011, o 06:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czyzyk napisał(a):
Pytanie:

Również oczekuję odpowiedzi (na przyszłość), na razie nie mam z tym problemów, ale wiosną, przed wysadzeniem ich na zewnątrz - owszem. Po wysadzeniu na słońce problem zniknął sam, Daturki pięknie się porozrastały.

marrcin
PostNapisane: 11 lis 2011, o 18:11 
200p
200p

---
Witam, ja dostałem teraz od znajomej daturę wykopaną z gruntu, wsadziłem ja do doniczki , skróciłem ją o połowę, i trzymam ją na klatce schodowej. Widzę ze zaczyna puszczać nowe pędy widoczne na zdjęciu.
Mam pytanie czy zostawić ją taką jaka jest czy jeszcze ją skrócić (wolałbym żeby puszczała nowe pędy od samego dołu) i czy to normalne że puszcza nowe pędy o tej porze roku?

Obrazek

zjawka
PostNapisane: 11 lis 2011, o 18:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie bardzo rozumiem dlaczego ma puszczać od samego dołu ?
Powinna być mniej przycięta tuż nad rozwidleniem takie Y
Jaka jest temperatura ,oświetlenie na klatce?-
Polecam poczytać http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 51#p560251

marrcin
PostNapisane: 11 lis 2011, o 19:11 
200p
200p

---
Nie chce żeby było widać takie badyle od dołu :)
Oświetlenie jak na klatce , żarówka, temperatura z 15C.
To przyciąć ją jeszcze niżej na takie "Y" ?

Dyshia
PostNapisane: 11 lis 2011, o 19:24 
1000p
1000p

więcej niż 1
marrcin, patrząc na Twoje zdjęcie widać, że nie pozostał już żaden "y"... Przeczytaj uważnie początek wątku, do którego dostałeś link, tam są wszystko wyjaśniajace zdjęcia. ;:108 Jeśli nie podobają Ci się łyse gałęzie, to nie martw się, wiosną każdy badyl puści na całej długości mnóstwo odrostów, więc osiągniesz z pewnością zamierzony efekt. :D

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 975 ]  Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 70  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: agatka267 i 20 gości