Datura - praktyczne porady - cz.2 (06.2011-10.2012)

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

?jak tak czytam sobie ten wątek to nigdy nie wiem, kiedy macie na myśli rośliny z rodzaju Datura, a kiedy rośliny z rodzaju Brugmansia?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

W ponad 90% chodzi o brugmansie. :wink:
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

wszystkie burgamsje są daturami ale nie wszystkie datury są burgmansjami tzn, burgamsja to jedna z odmian datury - wieloletnia z kwiatami zwisającymi na dół, zwana tez daturą drzewiastą
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Dyshia, jeśli masz je od osoby która ma bujne kwitnienia to problemu musisz szukać gdzieś indziej. Może nieodpowiednie stanowisko? Albo zbyt mocno przycinasz na zimę?

Lorrie, one uwielbiają nie tylko wodę i duże donice ale też zasobną w składniki pokarmowe ziemię ;:108 Tak jak Iza zauważyła, najlepiej je wkopać do gruntu, a jeśli nie ma możliwości wkopania to przynajmniej postawić donicę na trawniku/ ziemi żeby korzenie wyrastające mogły wrosnąć trochę.

Loctus w tym wątku głównym tematem są brugmansie.

Iza, i znów się nie zgodzę z Tobą ;:223 Dawniej brugmansie i datury traktowano jako jeden gatunek, czyli Datura( bieluń)później się to zmieniło i teraz wyróżniamy 2 gatunki: datura (jednoroczna) i brugmansia ( wieloletnia). Obie za to nalezą do rodziny psiankowatych i to się raczej już nie zmieni ;:224 . W Polsce używa się częściej nazwy "datura" ze względu na fakt że ludzie się nie przestawili na prawidłowe nazewnictwo, a i tak każdy ( no może prawie każdy) wie o jakie rośliny chodzi.
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Tomku przepiękne kwiaty :roll:
Odnośnie tych z nasionka to tunel się powiększył a ma powstać i mój własny osobisty to będę miała możliwość takiej próby :tan jak by tak zakwitły w roku siewu ale bym była szczęśliwa :heja

Kasiu wysłałam do Ciebie PW

Loki poruszyłeś ważny temat może czas na zmianę nazewnictwa na właściwe? :roll:

Lorrie
Ja przechowuje w 35L donicach produkcyjnych .Kupując je myślałam że będzie jeszcze zapas a one się ledwo zmieściły po niezłym podcięciu korzeni :roll:
Polecam wkopanie do ziemi ;:108 Iza masz 100% rację
W donicach nie dość że trzeba nawet 3 razy dziennie podlewać a efekt mizerny ( variegata w donicy podrosła 30 cm a w gruncie ponad 100 cm )
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

tom_mix pisze:Dyshia, jeśli masz je od osoby która ma bujne kwitnienia to problemu musisz szukać gdzieś indziej. Może nieodpowiednie stanowisko? Albo zbyt mocno przycinasz na zimę?
Tomku, jakie przycinanie, jaka zima, ja ją mam pierwszy rok. :lol:

jeśli chodzi o nazewnictwo, to datura jest w polsce nazwą zwyczajową dla brugmasii, a takie bardzo trudno wyplenić z świadomości ogrodników. :wink: Mniszek będzie mleczem, astry marcinkami, gladiole mieczykami itp. Ja zresztą wolę nazwę "datura", bo po prostu bardziej mi sie podoba, ale nie mam problemu z rozróżnianiem jednych i drugich.
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

No ładnie, wychodzi na to że mam przestarzałe lektury na temat datur i burgamsji. No tak stare roczniki lubią stare roczniki :D
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Bardzo stare być raczej nie mogą, bo podobno względnie niedawno oddzielono w systematyce datury od brugmansii. Zresztą, mnie moja prof. od bilogii nauczyła jednej mądrej rzeczy (jednej z wielu, oczywiście :D ): żebym się nie uczyła systematyki, bo skończę liceum i połowa będzie wygladać inaczej. I miała rację. ;:108
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

DYSHIA, nie pocieszaj mnie, nawet syn mi mówi że wszystkie psy z mojego rocznika już wyzdychały :D
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Synowie nie są raczej obdarzeni wyczuciem, jeśli chodzi o rozmowy z matkami, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. :wink: Gdy teściowa powiedziała, że jej syn zostanie ojcem (to oczywiście nie o mnie się rozchodzi :wink: ), to mój luby jej odpowiedział "czyli będziesz babcią". Lekko poirytowana odpowiedziała mu tylko "to jedyny wniosek, jaki byłeś w stanie wyciągnąć?". :;230
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja jeszcze do przycinania korzeni datur. Czy po takim zabiegu nie ma to żadnego wływu na ich dalszy rozwój? Moim niechcący poobrywałam korzenie podczas wykopywania z gruntu ale starałam się zostawić jak najwięcej korzeni, więc zimują w większych donicach. Widzę że to niepotrzebne było ...
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja tnę wszystko co wystaje za doniczkę i nic się złego nie dzieje
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ne żałuj im cięcia na zimę, i tak muszą odpoczą i zregenerowac swe siły na przyszłoroczne kwitnienie.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”