Skaryfikacja pestek palmy daktylowej oraz innych palm

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Skaryfikacja pestek palmy daktylowej oraz innych palm

Post »

Dzień dobry.
Chciałbym uzyskać od was pewne wskazówki. Otóż wiem że przed siewem palmy daktylowej oraz innych palm należy zrobić skaryfikację. Wpadłem zatem na pomysł aby oprócz przecierania pestek papierem ściernym również nakłuć tzw. "okienko" przez które wydostaje się kiełkujący zarodek. Jak myślicie dobrze zrobiłem robiąc tą czynność czy jenak nie jest to wskazane podczas skaryfikacji (jak domniemam zarodek leży głęboko i raczej go nie uszkodziłem). Nasiona zasiałem w specjalnej zimei przeznaczonej do wysiewu i przykryłem warstwą grubości 3 krotnej przekraczjącej grubośćpestki daktylowca. Podłoże jest cały czas wilgotne ze względu na to że całość przykryłem folią (oczywiście codziennie wietrząc). Mając nadzieje że polepszę szybkość wschodów umieszczam doniczkę na balkonie pod przykryciem w pełnym słońcu aby zwiększyć temperaturę. Nie wiem jednak czy dobrze zrobiłem więc prosiłbym jednak o sugestie dotyczące tych czynności które wykonałem. Mam nadzieje że nasiona nie zgniją w tej glebie (jest cały czas wilgotna).

Dziękuje i pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”