Paprocie z długimi liśćmi (Phlebodium aureum, Nephrolepis exaltata i inne.)

Rośliny doniczkowe
ulawisnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 24 wrz 2012, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Paprocie z długimi liśćmi (Phlebodium aureum, Nephrolepis exaltata i inne.)

Post »

Kupiłam paprotke z marketu.Jest niewielka.Marzy mi sie jednak paproć z długimi liśćmi.Czy taka marketowa paprotka może urosnać do dużych rozmiarów?Jeśli nie to proszę podać nazwe gatunku która ma długie liście.Dziękuje.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paproc z marketu.

Post »

Może urosnąć do nawet do 1 metra, np Nefrolepis exaltata. Sa też inne paprocie np Asplenium nidus, Platycerium bifurcatum, Pteris vittata. Co raz cześciej na rynku spotyka sie paprocie drzewiaste, np. Dicksonia antarctica, której liście mają nawet 2-3 metrów długości.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproc z marketu.

Post »

ulawiśnia, zanim kupisz inną paproć, sprawdź, czy ta będzie w ogóle chciała u Ciebie rosnąć, paprocie są dość kapryśnymi roślinami i nie wszędzie chcą rosnąć. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paproc z marketu.

Post »

To zależy. Ja zauważyłem, że paprocie uwielbiają północne stanowisko, zraszanie. Nienawidzą kaloryferów, dlatego na zimę trzeba jak najdalej od tego miejsca. A i jeszcze jedno ważne podłoże musi być substrat torfowy z kawałkami kory :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproc z marketu.

Post »

Co do gleby, są gotowe mieszanki do paproci, moje tylko w takiej rosną. Co do stanowiska, zauważyłem, że u mnie lepiej rosną w pomieszczeniu, gdzie jest niższa temperatura (nieco poniżej 18 stopni), w drugim, gdzie miały cieplej rosły gorzej. Ale też nie wszystkie odmiany. Tak samo w przypadku światła, niektóre lepiej, jak mają półcień, inne jak mają więcej światła, np. 'phlebodium aureum' - wtedy ładnie wybarwia się na niebiesko i szybko rośnie. Co do wyższej wilgotności powietrza, przy której powinny rosnąć paprotki, to u mnie też nie jest regułą, część rośnie bezproblemowo tam, gdzie jest ono niższe. Tak więc nie ma reguły, niemniej są wdzięczne roślinki i warto parę mieć w swojej kolekcji. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paproc z marketu.

Post »

Dokładnie. Każdy gatunek paproci musi znaleźć dla siebie miejsce.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ulawisnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 24 wrz 2012, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Paprotka o dlugich liściach

Post »

Witam.Marze o paprotce o długich liściach. Widziałam taką u lekarza i się zakochałam. Liście miały coś ok 1 m. Proszę podać nazwę takiej paproci bo nie wiem jak szukać. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć z długimi liśćmi

Post »

Być może chodzi o jakiś kultywar Nephrolepis exaltata. Jak wyglądały te liście?
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Paproć z długimi liśćmi

Post »

ulawisnia - no to proponuję odmianę, którą dzisiaj odkryłam,
a dzięki Pawłowi wiem, że to --> Phlebodium aureum ;:180
Długość największego liścia - około 150 cm :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć z długimi liśćmi

Post »

Widzę,że to już jest dorosła roślina bo ma kupki zarodni na spodniej stronie liści. To jest paproć epifityczna, dokładnie liście osiągają tyleile piszesz. Przy tym są pięknie wybarwione. Oczywiście młode liście nie są tak intensywnie powcinane. Ona raczej nie nadaje się do uprawiania jako wisząca. Woli stać przy oknie z wyprostowanymi blaszkami.
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Paproć z długimi liśćmi

Post »

To jest dorosła roślina, ma około 4-5 lat.
Stoi prawie pod sufitem w pomieszczeniu o wysokości około 3 m.
Odległość od południowego okna to prawie 2 m,
ale okno jest osłonięte wysokimi drzewami.
Roślinka rozsadza już doniczkę, ale koleżanka się boi dotykać całości,
bo tak jak pisałeś - paprotka jest bardzo krucha.
Ale rośnie bezproblemowo, ma mnóstwo przyrostów !!
Poza tym donicy się nie da ruszyć, bo jest mega-ciężka.
No to jak ją przesadzić ??
A ten kawałek 'ogonka' odpadł przy podlewaniu ...

Obrazek

To napisz Paweł, proszę - co z nim tak dokładnie zrobić, żeby się udało uzyskać roślinkę :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć z długimi liśćmi

Post »

Też mam tą odmianę, tylko moja ma mniejsze liście - największy ma bez ogonka ok 60 cm długości. Nie sądziłem, że może mieć aż tak duze. :shock:
Ogólnie ta paproć dobrze i w miarę szybko rośnie. Należy jednak pamiętać, że musi mieć więcej światła - inaczej będzie zielenieć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć z długimi liśćmi

Post »

Połóż to na wilgotne podłoże. Najlepszy byłby kokos lub sphagnum. Ale jeszcze pytanie zasadnicze czy to kłącze żyje czy jest wyschnięte. Zdrowe raczej samo z siebie by nie odpadło. jak suche to nic z tego nie będzie. Na doniczkę naciągnąć wór w którym trzeba zrobić kilka otworów dla zapewnienia cyrkulacji powietrza. Umieścić w półcieniu i czekać.


---19 sie 2015, o 21:01 ---
?
Ono ma kruche kłącza. Przy przesadzaniu nie radzę próbować wyciagać rośliny z doniczki poprzez ciągnięcie za część nadziemną. Trzeba ostukac i i wybić. Zawsze można spróbować. Tylko powinno leżeć na podłozy tak jak u rośliny macierzystej.To nie są kłącza podziemne. Odpowiednia wilgotność i może na szcycie jakieś listki się wytworzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”