Muchołówka mi umiera :(

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-H-v
---
Posty: 29
Od: 18 maja 2011, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Muchołówka mi umiera :(

Post »

Witajcie,

Najpierw bym napisał jak ją staram się pielęgnować. Ostatnio ją przesadzałem do ziemi uniwersalnej ale miałem jej małło więc wymieszałem ją z ziemią do kaktusów z nawozem... Wiem że powinien być torf bo ma odpowiednie pH ale nie mam... Zamierzam jutro kupić.
Podlewam ją wodą destylowaną, jest na oknie wschodnim.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
olka514
200p
200p
Posty: 230
Od: 22 lut 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Ostatnio tzn. kiedy była przesadzana? I w jakim była stanie, zanim ją przesadziłeś?
Dla tej rośliny może być już niestety za późno...
Żadnych roślin owadożernych NIGDY nie przesadzamy do zwykłej ziemi, a już tym bardziej do ziemi z dodatkiem nawozów, bo to po prostu niszczy tym rośliną korzenie. Jeśli nie mamy odpowiedniego torfu, to najlepiej wstrzymać się z przesadzaniem, dopóki w ten torf się nie zaopatrzymy :wink:
Jakieś znikome szanse na odratowanie muchołówki może i są, jednak nie wygląda ona dobrze. Spróbuj może wyciągnąć ją z tej ziemi i zobacz, w jakim stanie są jej korzenie (choć pewnie przez ten nawóz nie wyglądają najlepiej), zobacz też, czy z bulwą jest wszystko ok, jeśli tak to nie wsadzaj jej już z powrotem do tej ziemi tylko (skoro jutro planujesz kupić odpowiedni torf), to do jutra przeżyje w szklance z wodą destylowaną, bez żadnych ulepszaczy - po prostu sama woda destylowana, nalej jej tyle, żeby tylko zakrywała korzenie, a nie, żeby cała roślinka pływała :wink:
Potem przesadzić w torf, zapewnić dużo światła, wilgoci i ... czekać na cud 8-)
*owadożerne i spółka
pozdrawiam - Ola
x-H-v
---
Posty: 29
Od: 18 maja 2011, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Czy ona nadal żyje??? Wyjąłem no i popatrzcie czy warto ją przesadzać do torfu ! :(
Obrazek Obrazek

Pomocy! :(
x-H-v
---
Posty: 29
Od: 18 maja 2011, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Ej, bo teraz kupiłem ten torf i przesadziłem ale na opakowaniu pisze TORF ODKWASZONY, to dobrze czy źle?? A jak sprawdzić kwasowość ziemi??
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Zwykłą ziemia spaliła korzenie, nie wiem czy ci przeżyje.
x-H-v
---
Posty: 29
Od: 18 maja 2011, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Właśnie się o to modle aby przeżyyyyyła ;:223
Ej, bo teraz kupiłem ten torf i przesadziłem ale na opakowaniu pisze TORF ODKWASZONY, to dobrze czy źle?? A jak sprawdzić kwasowość ziemi??
Marchisio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 maja 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

No niestety, ale nie jest to dobry torf. Musi być kwaśny. Czysty, bez żadnych nawozów. pH 3,5-4,5
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Ej, bo teraz kupiłem ten torf
ej to sobie gadaj do kolegów :)
torf nie może być odkwaszony! Zwykły pH 3,5-4,5
Nie może mieć żadnych dodatków

A jak podlewałeś? ? Od góry, czy na podstawek? Roślina była zimowana?

Masz troszkę info:
http://www.rosliny-owadozerne.pl/index. ... icle&id=20
http://www.flytrap.pl/dionaea--mucholow ... is-hodowli
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3985
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
x-H-v
---
Posty: 29
Od: 18 maja 2011, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Podlewana od podstawki, pH odkwaszonego to ok. 4.5 do 5.5 .....
Awatar użytkownika
Chachee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 cze 2011, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Muchołówka mi umiera :(

Post »

Przykro mi to mówić, ale podejrzewam że nic z tego już nie będzie. Kikut prawdopodobnie zostanie taki sam przez kilka miesięcy, potem uschnie.

Jeśli nic nie wyjdzie, pocieszę Ciebie że czasami na allegro widzę ładne sadzonki z muchołówkami i niedrogo. Pamiętaj jednak aby kupować tylko tam gdzie dają zdjęcia sadzonki.. aby nie było niespodzianek.

Też niedawno próbowałam odratować inną roślinkę podobną do stanu twojej. W tym wypadku był to stary hibiskus domowy który nigdy nie kwitł (wiem, że kiepskie porównanie...). Kikut stał prawie przez rok, nic z niego nie wyszło (mama spaliła korzeń nawozem i przelała... był w takiej doniczce bez podstawki). Już lepiej za 15-25zł kupić nowego ładnego i tak zrobiliśmy. Teraz super o nie dbamy od samego początku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”