Dracena - pomocy!

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
diameter
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 cze 2011, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena - pomocy!

Post »

Witam. Jestem posiadaczem starej, dorodnej draceny, rozkrzewiającej się potrójnie. Od pewnego czasu pojawiły się jednak problemy. A mianowicie nowe, wyrastające z każdej korony, liście są wiotkie, jaśniejsze od pozostałych, często powykrzywiane, połamane i uszkodzone, brązowieją i zwisają smętnie, do tego środkowe, starsze liście często żółkną i odpadają. Próbowałem ratować sytuację specjalnym nawozem do dracen i wystawianiem roślinki w bardziej nasłonecznione miejsce - nie pomogło, bynajmniej, jest coraz gorzej. Proszę o pomoc. Załączam robione na szybko fotki. Wolałbym uniknąć zabiegów typu odmładzanie, a starać się uratować tak piękną dotąd roślinę. Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady. Obrazek
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dracena - pomocy!

Post »

Napisz proszę, czy dokładnie obejrzałeś roślinkę i nie zauważyłeś przypadkiem na niej jakiś nieproszonych gości?
Zwróc uwagę szczególnie na obecnośc pajęczynki świadczącej o żerowaniu przędziorków. One dośc często atakują draceny.
Żółknięcie i opadanie liści może byc też spowodowane zgniciem korzeni w wyniku przelania roślinki, ale to mógłbyś sprawdzic tylko wyciągając roślinę z doniczki.
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Dracena - pomocy!

Post »

Zgadzam się z powyższym. Mamy za mało informacji - chociażby o tym jak często jest podlewana. Też sądzę, że jest przelana. Wystawienie na słońce i dodanie (w obecnej sytuacji) nawozu - to duży błąd.
Jak często jest podlewana i jak długo utrzymuje się wilgoć ? Więcej zdjęć samej rośliny oraz doniczki i ziemi.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
diameter
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 cze 2011, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - pomocy!

Post »

Podlewanie - raz na półtora tygodnia. Od czasu, gdy zaczęła marnieć częściej - raz na tydzień. Nawożona była, od tamtej pory, 3 razy w odstępach dwutygodniowych. Ziemia dedykowana do dracen i juk. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Dracena - pomocy!

Post »

Teoretycznie nie ma się do czego "przyczepić". Jeżeli jednak roślina marnieje ("na brązowo", tak jak zostało to wyżej opisane) to nie należy zwiększać częstotliwości podlewania ani dodawać nawozu - a wręcz przeciwnie.
Donica jest bardzo duża. Ja podejrzewam, że po podlaniu wilgoć w dole donicy utrzymuje się bardzo długo i to spowodowało podgniwanie korzeni. Przed podlaniem (już na przyszłość) należało by sprawdzać czy na głębokość palca ziemia nie jest przypadkiem mokra.
Inną możliwością jest przenawożenie.
Te podgnite liście uschną i są niestety stracone. O ile podgniwanie łodygi nie ustąpi - trzeba będzie ją przyciąć do zdrowego miejsca.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”