Stefanotis- szkodniki

Rośliny doniczkowe
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Stefanotis- szkodniki

Post »

Witam ;:7
na mojej roślinie (stefanotis) pojawiły się szkodniki. Wydaje mi się, że wysysają one sok z liści, które przez to zmieniają kolor (widać to na dolnych, starszych listkach) . Same szkodniki są małe - mają ok. 1mm i latają. Siedzą na wierzchniej stronie liści. Może ktoś wie co to za robale i czym je zwalczyć? Mam wiele roślin i obawiam się, że szkodniki mogą się na nie przenieść - jedna roślinka już mi się zniszczyła :( Proszę o porady.

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: choroba roślin doniczkowych

Post »

A czy zauważyłaś między liśćmi pajęczynki? Mogą one świadczyć o przędziorkach. Te szkodniki nie lubią wilgoci i mi udało się je przegnać z bluszcza częstym spryskiwaniem i kąpielami pod prysznicem. Czasem pomaga spryskanie płynem do naczyń lub przetarcie liści drinkiem alkoholowym (70%). A ze środków p/szkodnikom sprawdza się Provado Plus. Warto też poszukać w sklepach ogrodniczych środków w spreju, które są wygodniejsze i można ich używać w pomieszczeniach.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Re: choroba roślin doniczkowych

Post »

Nie zaobserwowałam pajęczynek, więc to raczej nie przędziorki.
Poniżej zamieszczam zdjęcie szkodników (trochę niewyraźne, ale nie mam lepszego)
Obrazek
Na stronie z opisem uprawy stefanotisa znalazłam informację, że jest on podatny na: tarczniki, wełnowce i właśnie przędziorki. Jednak szkodniki z mojego zdjęcia wyglądają inaczej... może to wciornastki :?: wtedy faktycznie sprawdziłby się Provado Plus ;)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: choroba roślin doniczkowych

Post »

Jeśli fruwają, to może mączliki?
Waleria
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

Mączliki są białe, te szkodniki są natomiast czarne z białymi plamkami. Na zdjęciu są większe niż w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

To wciornastki! Postępuj, jak poleciłam w poprzednim poście :) Zajrzyj jeszcze tutaj.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

Dziękuję za rady :) mam nadzieję, że uda się odratować roślinkę. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

Na pewno się uda! Zwróć uwagę na to, czy szkodniki nie zaatakowały innych roślin!
Trzymam kciuki za Twoje powodzenie w walce!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć ;) Spryskałam roślinkę środkiem ProAgro. Zwalcza on mszyce i inne szkodniki. O wciornastkach nic nie pisze, ale mam nadzieję, że się sprawdzi. Oglądałam inne rośliny - niestety też widać na nich szkodniki :( Najgorsze jest to, że potrafią latać i się przemieszczają... No nic rozpoczynam walkę...
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

To znowu ja ;)
Z tego co zauważyłam wciornastkom wyjątkowo "smakowały" rośliny liściaste. Mam na parapecie też kaktusy i sukulenty, ale ich nie atakowały. Najgorzej atak zniosła kawa. Zaczęła żółknąć od czubka rośliny. Obcięłam najbardziej zniszczone wierzchołki i spryskałam resztę środkiem do zwalczania szkodników.
Na stefanotisie widać najwięcej pogryzionych miejsc. Teraz wygląda on tak:
Obrazek Obrazek
Zastanawiam się czy nie uciąć listków wyglądających jak ten powyżej :?:
Pozostałe roślinki mają się już lepiej :tan
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

To zależy od kondycji rośliny. Jeśli jest mocna to utrata jednego listka nie uczyni żadnych szkód. Jeśli roślinka jest słaba, to zostaw listko, bo ono nadal żyje i pobiera wartości potrzebne roślinie :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szkodnik na stefanotis,proszę o radę

Post »

Kondycja rośliny jest dobra. Praktycznie cały czas wypuszcza nowe listki :) Może zetnę ze dwa najbardziej uszkodzone liście, żeby nie straszyły ;) Pozdrawiam!
Mrowkojad123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2018, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pnącze stephanotis nie chce rosnąć

Post »

Witam wszystkich,
Potrzebuje pilnej pomocy w kwestii mojego nowego nabytku jakim jest stephanotis. Jestem niestety kompletnie Zielona jeżeli chodzi o ogrodnictwo ale ostatnio postanowiłam udekorować swój pokój trzema niewielkimi roślinami w tym między innymi nieszczęsnym pnączem, które za nic w świecie nie chce urosnąć (A to już prawie 4 miesiące od kupna). Zastanawiam się w czym problem. Wiem, że stephanotis jest bardzo wybredny, potrzebuje szczególnej pielęgnacji i nie lubi jakiekolwiek dotykania, więc nie przesadzałam go, ale owinęłam tylko jego łodygę wokół szafki, po której docelowo ma się piąć. Podlewam go, obserwuje prawie codziennie poszukując sladów nowych pędów, A tu nic. Być może jest chory bo zauważyłam że na łodydze pojawiły się jakieś dziwne kropki, ale nie jestem pewna. Stoi w zamkniętym pomieszczeniu więc byłoby ro dziwne gdyby jakieś insekty dostały sie do środka. Druga opcja problemów ze wzrostem to podobno temperatura, ale w tym przypadku powinny pojawiać się jakieś plamki na liściach i łodydze, a tego raczej nie ma. Załączam zdjęcia i mam nadzieję że pomożecie c:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”