Skręcające się liście fikusa sprężystego

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
KaBe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 mar 2011, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

Dzień dobry!
Szukałam na całym forum, ale nie znalazłam rozwiązania mojego problemu. Otóż mojemu fikusowi sprężystemu skręcają się liście. I jest to w zasadzie jedyny objaw potencjalnej choroby. Ani nie ma plamek, ani nie zauważyłam żadnych robaków, pajęczynek itp, liście ani nie żółkną, ani nie opadają. Zimą podlewałam fikusa mniej niż wiosną i latem. Roślina mieszka w dość dużej doniczce, także z korzeniami nie powinno być problemu. Ciągle wypuszcza nowe listki, czyli nie jest bardzo schorowana. Może to być kwestia za małej ilości nawozu?
A może po prostu ten typ tak ma?
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

A mógłbyś wstawić zdjęcie?
Waleria
KaBe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 mar 2011, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

Już wysyłam.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

Piszesz: wypuszcza nowe listki.To znaczy zimą wypuszczał nowe listki? Wydaje mi się,że jest chyba przenawożony, bo moje fikusy zimą stały, pierwsze nowe listki pojawiają się dopiero na wiosnę. Łodyga też jest zielona, co świadczy o tym,że zbyt szybko rósł.
Waleria
KaBe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 mar 2011, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

Hmmm, zimą w ogóle nie nawoziłam, dlatego myślałam, że ma za mało nawozu. Ale i tak wypuszczał listki. Zimą tak ze trzy, teraz na potęgę (naliczyłam 6 zupełnie małych plus kilka większych). Nie zaczynać wiosennego nawożenia?
Nowe listki najpierw są proste, a jak już osiągną docelowy rozmiar, zaczynają się skręcać. Ładne są, błyszczą się.
Nie mam pojęcia, co z bidulem robić.
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

To faktycznie raczej nie jest skutek przenawożenia, ponieważ mój ma to samo, a nawóz od jesieni stał w garażu.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Skręcające się liście fikusa sprężystego

Post »

Może liście się zwijają z powodu uszkodzenia bryły korzeniowej? Są dwie możliwości. Pierwsza to, mogły zostać uszkodzone podczas przesadzania. Jeżeli mocno rozbijemy starą ziemię, roślina przez jakiś czas będzie bardziej wiotka i liście mogą się zwijać. Drugą możliwością jest porażenie korzeni poprzez zbytnie dawkowanie nawozów, w efekcie liście nie dostają wystarczającej ilości wody i zwijają się z powodu jej braku.
Życzę miłego dnia
Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”