Woda do podlewania roślin domowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja swoje kwiaty (przeważnie w uprawie hydroponicznej) podlewam przefiltrowaną woda,odwdzięczają sie pięknym wzrostem i pięknie kwitną.Jezeli ktos chce zobaczyć prosze zerknąc na stronę......Uprawa hydroponiczna.


Pozdrawiam Teresa Obrazek
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wiem, że niektóre kaktusy, zwłaszcz gatunki górskie, lubią mieć w doniczce kamyczki wapienne, bo w takim podłożu żyją. Może by im taka woda odpowiadała, ale pewien nie jestem i lepiej nie próbować.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Pamiętam, że dawno, dawno temu moja Mama także dodawała "surowe" skorupki jajek do niektórych roślin. Co to były za rośliny nie pamiętam. Sam nigdy tego nie robiłem i nie polecam - większość "naszych" roślin jest zdecydowanie kwaśnolubna.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
jacuch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 lip 2007, o 19:57
Lokalizacja: Toruń

Pompa wodna

Post »

Witam wszystkich zacnych ogrodników. Przepraszam że trochę nie na temat.
Mam pytanie. Na działce, którą "obrabiam" od roku, jest studnia. Używanie wiadra i korby stało się już bardzo uciążliwe.
Jaką pompę kupić do wydobywania wody ze studni, żeby miała siłę rozprowadzić mi tę wodę po działce (podlewanie, mycie samochodu).
Tafla wody w studni jest na głębokości 6 m, działka 8 arów, studnia na środku więc chyba wąż 25 m wystarczy do "ogarnięcia" całości.
Znawcy z supermarketów mówią że zatapialna nie da rady, że one służą tylko do wydobywania wody, i są za słabe do jej rozprowadzania. Podobno musi być ogrodowa zewnętrzna najlepiej o mocy ok 1200 W. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to proszę o pomoc , wezmę pod uwagę każdą sugestię. Pomożecie?
Mandred
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 16 maja 2008, o 19:08
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post »

Kiedyś używałem pompy zatapianej do podlewania działki wodą z rzeki. Odległość jakieś 35m, a wysokość ok 5-6m(rzeka była sporo niżej). Kupiłem na rynku od jakiegoś ruska. Pompa była malutka miała tak ok 35cm wysokości i szeroka tak gdzieś na 15cm, taki mały kwadraciak. Ciśnienie było nieco słabsze niż to jakie miałem w kranie.

Nie jestem znawcą, ale słuchaj się ludzi w supermarkecie to zamiast oleju wlejesz wodę do silnika w samochodzie. Ludzie którzy pracują w supermarketach niemal zawsze nie mają bladego pojęcia o tym co sprzedają.

Najlepiej pożycz na próbę jakąś pompę od jakiegoś znajomego i jak się sprawdzi to wtedy kup coś podobnego.
W przyrodzie nic nie ginie...
Awatar użytkownika
PiVi
100p
100p
Posty: 155
Od: 21 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Dąbrowa Chotomowska / Warszawa
Kontakt:

Post »

Witam,

przeszukałem forum na hasło "podlewanie" i wyskoczyła jedynie jedna strona,
w tym ten - jako jedyny temat globalny- zatem pytania.

Jak często/jak długo podlewać :

1. Thuje szmaragd
Oczywiście mam na myśli podlewanie z wykorzystaniem
systemu kropelkowego (linia z kompensacją co 40 cm).
Codziennie ? Co drugi dzień ? Jak długo ?
Thuje w rzędzie, linia kropelkowa slalomem między nimi,
ściółkowane - agrowłóknina + 20 cm kory.


2. Trawę :) - więc typowy trawnik.
System spryskiwaczy turbinowych.
Więc tutaj może jakiś parametr - ile cm3 wody na m2 itd?
Bo wiadomo, że spryskiwacze są różne itd.

Generalnie podlewam w nocy (22-6) i zastanawiam się jak ustawić sterownik
by nie zalewać (nie narażać na grzyby itd) , a jednocześnie by dostarczyć odpowiednią
ilość wody by wszystko ładnie rosło.


Pozdrawiam,

PiVi
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Zapomniałeś, że trzeba uwzględnić jeszcze jeden czynnik: przepuszczalność gleby. Dlatego w każdym ogrodzie programator będzie ustawiony inaczej. Mogę Ci powiedzieć jak jest ustawiony u mnie: linie kropelkowe - 30 - 40 min. 1 x dziennie, spryskiwacze (nie znam nazw fachowych) takie które... jak to opisać - podlewają ciągłym strumieniem (nie przesuwają się) - 8 - 12 min. 1 x dziennie, spryskiwacze ruchome 20 - 35 min dziennie. Ja mam ciężką nieprzepuszalną glebę. Wszystko zależy od pogody, gdy nadchodzą upały wydłużasz czas podlewania, gdy się ochładza i ziemia tak nie paruje to skracasz. Kiedyś myślałam, że automat załatwi wszystko za mnie i będę mogła wyjechać na dłużej. Już dwa razy się nacięłam, po moim wyjeździe pogoda się pogorszyła i lało się za dużo wody. Nie licz na to że ustawisz raz a dobrze. Musisz obserwować trawę, po niej najszybciej widać czego potrzebuje twój ogród.

Pozdrawiam

Kaśka
Sypki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 sie 2008, o 10:19
Lokalizacja: Słupsk

Post »

w takim wypadku jeśli ma automatyczne nawodnienie i podlewa ci deszcz czy nie desz to proponuje zakupienia czujnika deszczu na trawnik jeśli chcesz miec bardziej profesjonalne podlewane podlewanie proponuje czujnik wilgotnosci!koszt nie jest wysoki a mozesz sobie wyjechac nawet na badzo długie wakacje!!!

pozdrawiam
Sypki

Darz Bór
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Pompa wodna

Post »

jacuch pisze:Witam wszystkich zacnych ogrodników. Przepraszam że trochę nie na temat.
Mam pytanie. Na działce, którą "obrabiam" od roku, jest studnia. Używanie wiadra i korby stało się już bardzo uciążliwe.
Jaką pompę kupić do wydobywania wody ze studni, żeby miała siłę rozprowadzić mi tę wodę po działce (podlewanie, mycie samochodu).
Tafla wody w studni jest na głębokości 6 m, działka 8 arów, studnia na środku więc chyba wąż 25 m wystarczy do "ogarnięcia" całości.
Znawcy z supermarketów mówią że zatapialna nie da rady, że one służą tylko do wydobywania wody, i są za słabe do jej rozprowadzania. Podobno musi być ogrodowa zewnętrzna najlepiej o mocy ok 1200 W. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to proszę o pomoc , wezmę pod uwagę każdą sugestię. Pomożecie?
Proponuję poczytać wpisując do wyszukiwarki < WYSZUKAJ> - temat: "Pompa ogrodowa, ale jaka ?"

Pozdrawiam .Tadeusz
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Sypki pisze:w takim wypadku jeśli ma automatyczne nawodnienie i podlewa ci deszcz czy nie desz to proponuje zakupienia czujnika deszczu na trawnik jeśli chcesz miec bardziej profesjonalne podlewane podlewanie proponuje czujnik wilgotnosci!koszt nie jest wysoki a mozesz sobie wyjechac nawet na badzo długie wakacje!!!

pozdrawiam
Mam czujnik deszczu. Tak, zgadzam się - jest super. Poza jednym wyjątkiem: podlewanie masz ustawione np. na 5 rano a złośliwość losu jest taka, że zaczyna lać deszcz zawsze po podlaniu z automatu. Naprawdę jest to złośliwość losu, jeśli zdarzy to się kilka razy pod rząd, wtedy gdy nie ma właściciela ogrodu.

Ponadto zwróćcie uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie czasami zdarza się (chodzi o podlewanie, które działa na własnej studni) że pompa zaciąga czasami małe okruszki czegoś. Takie małe coś klinuje się w zaworach przypisanych do którejś sekcji i nie odłącza się automat. Kilkakrotnie w tym sezonie zdarzyło się to naszym sąsiadom i woda lała się całą noc. A ostatnio przydarzyło się to mnie... Całe szczęście, ja mam ustawione podlewanie na rano i zauważyłam to przed wyjściem do pracy. Moi sąsiedzi mieli ustawione późnym wieczorem, zauważali rano, gdy było już za późno - ich sąsiedzi byli już całkowicie zalani.

Pozdrawiam

Kaśka
Sypki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 sie 2008, o 10:19
Lokalizacja: Słupsk

Post »

a Czy macie załozony filtr przed hydroforem lub np za pompą ale przed elektrozaworami?? bo jeśli tak to nie możliwe zeby jakie kolweik drobinki czegos tam dostaly sie i blokowały eletrozawory. a jeśli tak to jedynym wyjsciem bylo by zalożenie magnetyzerów wody na rurach przed stacją pompująca.

pozdrawiam
Sypki

Darz Bór
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Dziękuję za rady. Muszę pogadać o tym z gościem, który mi to ustrojstwo zakładał, a teraz serwisuje. A czy mam jakieś filtry? Nie mam bladego pojęcia! Pewnie nie - skoro się zatkało.

Pozdrawiam
Vega_Q
50p
50p
Posty: 57
Od: 25 kwie 2007, o 23:21
Lokalizacja: Zagłebie

Post »

Kiedy zakonczyć podlewanie roślintakich jak:
tuja
winobluszcz
bluszcz
rdest auberta
?
Jestem zielony, dlatego się nie udzielam. Za to nie waham się zapytać:)
Bartek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”