Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Rośliny doniczkowe
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew i uprawa

Post »

Moje wysiane prawie miesiąc i nic :?
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Awatar użytkownika
DarRoman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 11 maja 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mytarka/podkarpacie
Kontakt:

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew i uprawa

Post »

Witam. Mam kulę szklaną po niedoszłej złotej rybce i chciałbym ją spożytkować na hodowanie w niej rosiczki. Jak się od tego zabrać i jak dużą roślinę kupić, aby się dobrze rozwinęła w zamknięciu? Jest o tym dużo w necie, ale wskazówek praktycznie żadnych.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Witajcie :wit

Czy przenosicie już swoje rosiczki i generalnie owadożerne do jakiś chłodniejszych miejsc?
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

McMArchewka pisze:Witajcie :wit

Czy przenosicie już swoje rosiczki i generalnie owadożerne do jakiś chłodniejszych miejsc?
Muchołówki i kapturnice zaczęły zimowanie już w październiku, a rosiczki capensis i aliciae nie zimują więc stoją sobie cały czas na parapecie w moim pokoju. Tylko muszę je przenosić daleko od grzejnika kiedy się pali.
Obrazek
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Mam problem z jedną rosiczką. :( pousychały jej końcówki liści i nie ma żadnej rosy. Traktuje ją tak samo jak 4 pozostałe, podlewam wodą destylowaną trochę rzadziej niż kiedy było ciepło, ale też nie tak mało, bo dużo się pali i powietrze w pokoju jest bardzo suche. Wydziela jakiś dziwny zapach którego nie mają inne.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dla porównania, zdjęcia innej rosiczki:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MindDecay
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2016, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Twoje rosiczki rosną w strasznym zagęszczeniu. Mimo iż pora roku nie jest najlepsza na takie zabiegi to proponowałbym porozsadzać rośliny do osobnych doniczek oraz odciąć suche liście. Rośliny przez okres zimowy, jeśli nie zastosujesz doświetlania, trochę zmarnieją, lecz wraz z początkiem wiosny wrócą do formy.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
Drapieżniki
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Już dwa razy w tym roku je przesadzałam, okropnie szybko rosną ;:153
Ale dlaczego inne wyglądają dobrze (jak na tę porę roku) a ta jedna tak zmarniała?
Obrazek
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Luna rosiczki muszą cały czas stać w wodzie,daj większą i głębszą podstawkę i postaw na podwyższeniu,żeby rama okna nie zasłaniała roślince światła.Tak jak Ci poradziłaMindDecay poobcinaj suche listki.Nawet jak niewiele zdrowych zostanie,to rosiczka da sobie radę i bardzo szybko wypuści nowe.Rozsadzenie też wskazane i na pewno nie zaszkodzi to rosiczkom,na prawdę trudno je "zabić",są bardzo żywotne.Najważniejsze aby nie przesuszyć i do przesadzanie torf kwaśny,ale to już na pewno wiesz :wink:
Rosy nie ma,bo być może za mało wody.Woda może sięgać nawet do połowy doniczki,bardzo dobrze sprawdzają się osłonki do storczyków...można nalać dużo wody.Dobrze byłoby też w miarę możliwości przykręcać grzejnik pod rosiczkami.
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Muszą cały czas stać jak jest bardzo ciepło. W okresie zimowym powinno się trochę ograniczyć podlewanie, bo może zgnić.
Poza tym nie sądzę żeby miały za mało wody, podlewam je prawie codziennie...
Obrazek
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Nie ważne jak często,lecz ile podlewasz :wink:
Można podlać raz w tygodniu,ale tyle,aby woda całkiem nie wyschła.Rosiczka nie zgnije,w naturalnym środowisku żyje na torfowiskach,gdzie cały czas ma dostęp do wody.Nawet na chwilę,zimą też, nie może podeschnąć,ale oczywiście zrobisz jak uważasz :wink:
Zobacz jak to wygląda w praktyce:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wodę nalewamy tak,że doniczki są prawie całe zanurzone,a gdy jest jej tyle co na zdjęciu,lub trochę mniej, dolewamy znowu.
Nigdy nie dopuszczamy aby woda wyschła całkowicie,nawet teraz cały czas stoją w wodzie i wyglądają rewelacyjnie,nie podsychają i nie gniją.
Widzę,że jesteśmy z tego samego rejonu :D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Ok, zastosuje się do Twoich rad, ale jak któraś padnie to Ty ponosisz odpowiedzialność :P
Obrazek
zeeah
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 8 cze 2016, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Moje maluszki od nasionka 'stały' z nóżkami w wodzie i chyba im dobrze z tym :)
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rosiczka (Drosera) - wysiew,uprawa,wymagania

Post »

Luna rozbawiłaś mnie,jeśli padnie Ci tylko "któraś" z nich,mimo,że trzymasz je wszystkie w wodzie,tzn.że mogło zaszkodzić coś innego.
Muszą być spełnione pozostałe warunki,a więc podłoże-kwaśny torf 3.5-4.5,sporo światła i absolutnie żadnych nawozów,bo to spali korzenie.
Na pewno o tym wiesz,ale zdziwiłabyś się jak wiele osób podlewając kwiaty doniczkowe nawozem postanawia dokarmić też owadożerne,sugerując się tym,że zimą nie mają owadów.
Z czystym sumieniem poradziłam Ci trzymanie ich cały czas w wodzie,mam to spraktykowane przez wiele lat :wink:


Zeeah ;:63 ,sama możesz zaobserwować,że to lubią :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”