Rośliny doniczkowe na południową wystawę,palące słońce

Rośliny doniczkowe
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Opuncja...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Agawa.
Waleria
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

A tak poważnie, to wydaje mi się,ze żadnemu drzewku nie zaszkodzi nadmiar słońca. Przecież to co hodujemy w mieszkaniach, to pochodzi z cieplejszego klimatu. Sporo Forumków było w cieplejszych krajach i zwróciło uwagę, co tam rośnie pod palącym słońcem. Fikusy, palmy - to prawdziwe dzieci słońca, a że u nas wytrzymują w ciemnych kątach - to chwała im za to.
Waleria
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Agawe w biurze już widzialam. Była ogromna, ładnie sie prezentowała. Polecam jeszcze sansewierwie inaczej "szable"
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Olejander? :wink:
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

hmm oleander myślę,że zimą złapałby tarczniki... coś na pewno nie kaktusowatego, bo to jest Pani Prezes, której takie rośliny nie leżą :)

hmm palma to dobry pomysł. wszystkie lubią stanowiska słoneczne?
Awatar użytkownika
chabermona
500p
500p
Posty: 801
Od: 30 sty 2009, o 11:58
Lokalizacja: okolice Miechowa

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Bardzo ładnie prezentuje się cykas. Polecam.
Monika poszukująca Aspidistr, sansewierek, stefanotisa i anturiów
Doniczkowi domownicy Moniki
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Najodpowiedniejszy to fikus beniamina,fikus tricolor,jak ktoś wspomniał kroton,nolina,jukka,trudne do zakatrupienia są sansewerie,więc jakiś większy okaz można nabyć.W sprzedaży jest mnóstwo różnej wielkości...

Niestety nie wszystkie palmy lubią palące słonce.
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Dzięki za podpowiedz. Niektóre z propozycji bardzo mi się podobają. Baardzo podoba mi się osobiście Euphorbia Tirucalli- wilczomlecz ołówkowy, wcześniej wilczomlecz kojarzyłam z tym kolczastym, o różowych kwiatkach..Poszperałam troszkę w necie i powiedzcie mi z Waszego doświadczenia, jak na takim stanowisku czuć się będą:
1. Dracena Surculosa
2. Dracena Compacta
3. Ficus Amstel King
4. Kentia Forsteriana
5. figowiec lirolistny
6. strelicja
może coś egzotycznego, bo to naprawdę afrykańskie klimaty :))

Miro 78, nie sądzisz, że fikus beniamina będzie miał poparzone liście? To jest potrójne okno od podłogi do sufitu, patelnia bez dwóch zdań.
Piszcie, co Wam jeszcze przychodzi do głowy, z góry wielkie dzięki!!!
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Uważam,że z tych wszystkich co podałaś w ostatnim poście najlepiej poradzą sobie fikusy,z wyjątkiem lirolistnego.
Strelicja niby powinna rosnąć w świetle rozproszonym,będąc w Hiszpanii widziałem rosnące na świeżym powietrzu,kwitnące w palącym słońcu.

Niestety kentia inaczej howea nie nadaje się na słoneczne stanowisko,podobnie jak i areka.
Można spróbować z daktylowcem kanaryjskim,z egzotyki proponuję sagowca,w sprzedaży są dość okazałe rośliny,niestety czasami dość drogie.
Zdecydowanie kentia powinna być w świetle rozproszonym,reszta (nie wiem jak strelicja) tolerują nasłonecznione stanowiska.
Z palmy na słoneczne miejsce może być chamaerops humillis-palma koralowa dość ładna;palma madagaskaru.

Na patelnie nic więcej mi do głowy nie przychodzi.Można pokombinować z jakimiś żaluzjami i wtedy jest większy wybór.

Poczytaj sobie o stanowisku roślin tutaj :wink:
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Wielkie wielkie dzięki! Poszperam coś jeszcze :)
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Nie wiem, czy informacje w tym temacie jeszcze potrzebne ale: proszę zwrócić uwagę, że mowa jest o miejscu baaardzo nasłonecznionym a do tego dochodzi fakt, że słońce dociera do miejsca w którym ma stać roślina przez szybę.Proponowane są rośliny, które w naturze rosną w pełnym, palącym ja podawano nieraz słońcu.Jednak proszę zauważyć, że palące słońce, padające na roślinę w sposób naturalny to nie to samo, co silne nasłonecznienie przez szybę.To drugi przypieka roślinę znacznie bardziej.Uważam że na takie stanowisko nadaje się faktycznie jedynie agawa, czy pustynne kaktusy oraz wilczomlecz.
Pozdrawiam
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rośliny na słoneczne, palące stanowisko

Post »

Dziękuję bardzo za zainteresowanie :-) sprawa nasadzeń została na razie wstrzymana przez Klienta,także mam jeszcze troszkę czasu do namysłu :) z przedstawionych roślin wybór padł na strelicję.. Dodam, że w ciągu dnia są tam zasuwane pionowe rolety (materiałowe, także prześwit rozproszonego światła jest), więc jeżeli dojdzie co do czego, to postawię na tę roślinę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”