Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Mam amarylisa który zakwitł na wschodnim oknie. Kwitł krótko bo to pomieszczenie bardzo ciepłe i wilgotne. Czytałam gdzieś w postach, by kwitł dłużej powinien być w chłodniejszym miejscu.

Kupiłam inna cebulę. Zasadziłam i postawiłam "na chwilę" do tego samego pokoju. Po 3 dniach wychodzi liść i kwiat. Co mam zrobić? Poczekać do kwitnienia i wtedy go wynieść do innego pokoju o temp. 20 - 22 stopnie okno południowe, czy od razu tam go teraz przenieść? Co będzie mniejszym szokiem? A może jakieś inne sposoby na długie kwitnienie? Dodam że w tym pokoju gdzie teraz stoi temp. dochodzi nieraz do 27 stopni i chodzi nawilżacz.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

justy7 no to normalne, że w ciepłym szybciej wyrośnie, zakwitnie i skończy żywot. Trzymaj w chłodniejszym i nawoź swoim do orchideii Biopon tylko dolistnie (dawka o połowę słabsza, ale co jakieś 3/4 dni), z dużą dawką azotu nie dawaj, bo ci "wybiegnie" a jest za krótki dzień
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Moniko droga ;:168 ta cebulka jest niedawno kupiona nie ma ani jednego listka....dopiero teraz wychodzi jeden, a z boku kwiat. Mogę zatem go podlać Bioponem dając połowę jego dawki?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Ale zadajesz trudne pytania :D ja cebulowych w ogóle nie podlewam nawozami tylko zamgławiam wszysto co jest ponad ziemią dopóki się kwiaty nie otworzą (poza hiacyntami i fiołkami alp. - bo tym po kwiatach daję też). Szczerz mówiąc zawsze boję się, że przeleję i zaszkodzę cebulom zwłaszcza jak są w chłodniejszym miejscu, ale pewnie każdy ma swoje sposoby...
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

No tak też się zastanawiałam ile wytrzymasz jeszcze moich profesjonalnych pytań :roll: Ale powiem ci, że ze wszystkich wytrzymałaś najdłużej :uszy Pełen profesjonalizm.

Zamgławię co tam wystaje z ziemi ;:7
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Przy przesadzaniu róży wssadziłam też nową cebulę amarylisu wedle wskazówek aby ziemię potraktować Topsinem. Odsączyłam ją i wsadziłam kwiaty. Po paru dniach coś mi się nie podobało u cebuli bo stała jak zaklęta. Swoim zwyczajem sprawdzam palcem w ziemi a tam pod jego naciskiem odchodzi gładko łupina z cebuli. Wyjęłam cebulę a tam biała pleśń na całej jej powierzchni!!! Korzonki też niektóte do połowy chore. Obczyściłam cebulę zmieniłam doniczkę i teraz się suszy w tej donicy bez ziemi.
Dlaczego tak się stało? Ile czasu ma obsychać cebula bez ziemi? Pleśń była taka meszkowata biała.
Awatar użytkownika
fera64
500p
500p
Posty: 631
Od: 5 sty 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pszczyna, Śląskie

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

justy7 - możesz dać amarylisa do ciepłego pomieszczenia, gdy zacznie rozwijać się kwiat przenieś go do zimniejszego pomieszczenia, kwiaty powinny się utrzymać dłużej.
Fanka Mammillarii :) Pozdrawiam Kasia.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Spróbuj samą cebulkę wymoczyć w grzybobójczym.

Pozdrawiam!
LOKI
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Spryskać cebulę topsinem? Kiedy, po jakim czasie włożyć ponownie ja do ziemi?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Jak infekcja jest tak zaawansowana, że pleśń dosłownie przerasta biedną cebulkę, to ja bym ją raczej wymoczył przez pół godziny w grzybobójczym niż spryskiwał... A potem, jak trochę podeschnie, chyba można już wsadzać.

Pozdrawiam!
LOKI
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

Cebula po wyschnięciu zaczęła puszczać pierwsze liście. Wsadziłam ją do ziemi mam nadzieję, że będzie ok.
marchewusia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 21 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić żeby amarylis dłużej kwitł

Post »

A czy jak cebulka wypuściła nową to osłabi to kwitnienie? Bo w tym samym czasie wybił listek od nowej cebulki i kwiatostan, od razu spytam, po jakim czasie można oddzielić małą cebulkę od matczynej? :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”