Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Emilia!
Ja zdecydowanie popieram wzrost przy paliku. Zreszta przekonałam sie na własnym doświadczeniu. Dwa lata temu posadziłam pędy w doniczce, dałam palik i umocowałam roślinę. Liscie są zdecydowanie większe, a roślinę tę mam juz od kilkunastu lat. Zobacz:
Obrazek

Może tego nie widać, bo te drobne już pousychały, ale uwierz mi na słowo. :)
Wielkokrotnie widziałam w ciepłych krajach epipremnum, które się wspinało. Liście były ogromne, a nawet podzielone. Oczywiście wpływ na to miał równiez klimat.
Obrazek

Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Iwonka, dziękuję. Zawsze starałam się dowiedzieć skąd rośliny pochodzą i jakie mają tam warunki. Ponadto, na chłopski rozum, rośliny tworzące długie pędy, raczej wspinają się w górę do światła. Chociaż są też takie, które wytwarzają długie pędy, pełzają po ziemi i wczepiają się korzonkami w glebę. :D
Ok, kiedy wrócę z letniska, będzie przesadzanie .
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Tak jest Emilko, w przypadku obrazkowatych, czyli między innymi epipremnum i niektórych filodendronów.

Na początku rosnąc w poszyciu lasów deszczowych wytwarzają długie łodygi z małymi liśćmi lub nawet bezlistne, gdyż ich priorytetem jest znalezienie podpory. Gdy to zrobią i mają szansę na więcej światła liście stają się większe, wzrasta natężenie fotosyntezy i roślina ładnie się rozrasta.
Natura jednak mądra jest. A ja ją podpatrując, a także uwzględniając rady bardziej doświadczonych ode mnie kolegów i koleżanek stosuję właśnie paliki. :)
Lagotis
50p
50p
Posty: 92
Od: 31 sty 2015, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Tu chyba tajemnica tkwi...
Ta roślina dobrze rośnie w mieszkaniu, gdzie jest wilgoć.
Nawet od gotowania. Takiej wielkości jak okaz Raflezji, można łatwo dochować się po 2 latach.
Zauważyłam,że teraz jak nie gotuję obiadów codziennie, dużo gorszy przyrost rośliny.
Ciągle się jeszcze zastanawiam czy to to. Ale naście lat rosła, a teraz coś kiepściutko....
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Lagotis!
Może korzenie zostały zalane? Zrób na wiosnę sadzonki.
Lagotis
50p
50p
Posty: 92
Od: 31 sty 2015, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Raczej do tego podejrzewam skład ziemi, jaka skomponowałam... ;:oj
Zdrojka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 mar 2016, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Witam :)
Chciałabym się dowiedzieć, co sądzicie o posadzeniu Scindapsusa w doniczce z systemem nawadniającym.
Bywa, że na trochę dłużej wybywam z domu i kupiłam doniczkę "z drugim dnem" i wskaźnikiem poziomu wody.
Mam 9 ukorzenionych sadzonek wierzchołkowych ze starszej roślinki (od mamy :) ), na razie w wodzie. Swoją drogą aż zaskoczona jestem, bo wszystkie miały po dwa listki, a teraz po dwóch miesiącach rosną pięknie - w samej wodzie, bez żadnych dodatków :) A ja niestety ręki do kwiatów nie mam :/
No i przymierzam się w końcu do posadzenia.
Doniczka spora, kupione do niej 2 paliki różnej wysokości owinięte "wełną drzewną", jak to ładnie określili w sklepie.
Ale po przeczytaniu wpisów na forum zaczynam się zastanawiać, czy to na pewno dobry pomysł.
Nie przelewać - ok, u mnie raczej kwiatek miewał za sucho, niż za mokro, czasem nawet z przerażeniem zauważałam, że "zwiądł", ale obfite podlanie zawsze go stawiało na nogi.
Macie jakieś doświadczenie w tym temacie?
Może w tej sytuacji dać więcej rozpulchniaczy, żeby był lepszy dostęp powietrza?
Przyznam, że to jest jedna z dwóch roślinek, które u mnie jakoś żyją. Druga to grudzień, o dziwo kwitnący w tym roku jak wariat :)

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Przeczytałam właśnie wątek.
Czyli: sadzę dookoła palika ileśtam małych ukorzenionych kawałków, palik na początek jest łysy, ale w optymistycznej wersji pięknie zarasta :D a potem co jakiś czas przesadzam całą tą coraz większą konstrukcję do większej doniczki?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

W sumie tak to można przedstawić. Oczywiście w trakcie wzrostu możesz przycinać i dalej rozmnażać. Nawet jest to zalecane, bo Epipremnum z czasem gubi dolne liście i powstaje łysa łodyga. Można też ciągnąć naprzemiennie góra - dół i w ten sposób będzie również coraz gęstszy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

No będę próbować. Tylko ten pal- trochę głupio, że tak od razu trzeba, ale potem bez uszkodzenia korzeni się nie da, jak sądzę.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Możesz zacząć od krótkiego palika i w miarę wzrostu go wymieniać na dłuższy. Wtedy nie powinno dojść do uszkodzenia korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

I ja też zapytam. Nabyłam dzisiaj epipremnum. Wyglądem przypomina roślinę Raflezji z kilku postów wcześniej, choć moja to mała sadzonka. Czy do przesadzenia mogę użyć ziemi do roślin zielonych, dodać perlitu i trochę zakwasić podłożem do azalii :?: Wyczytałam, że ta roślina potrzebuje ziemi lekko kwaśnej. Torfu kwaśnego nie mam. O drenażu z keramzytu też pamiętam. A o paliku pomyślę jak trochę podrośnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Nie potrzeba, Epipremnum będzie rosło nawet w ziemi uniwersalnej, ważne żeby zmieszać j? z agroperlitem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”