Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Bez przesady.
Zasychające, nieliczne końcówki palmy nie świadczą o jej złej kondycji.
Mam wiele palm i gdybym każdy suchy kawałek tkanki brał za objaw złego stanu musiałbym uznać, że są do wyrzucenia.

Jeżeli po 8 latach palma wygląda tak, jak na tych zdjęciach, to znaczy, że jej właściciel dobrze się nią opiekował.
Pytaniem jest, czy można wygląd palmy polepszyć?

Białawe plamy na ziemi to może być pleśń, ale mogą to też być wykwity soli.
Awatar użytkownika
madelaina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 paź 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Suche liście na łodyce, oberwałam, i efekt taki jak na zdjęciu. Cała łodyga zółta :( Co do uprawy to nic nie wiem, ta palma stoi u mojego ojca w pokoju, całkiem o niej zapomniałam. A co do ziemi to w tam tym roku ja przesadzałam, ziemie dałam do palm,
Tak jak pisałam, jak nowe liście rosną to na dole usychają.
Nie wiem czy teraz mam ja przesadzić?? I co z tą łodygą ;(
Obrazek
"Nikt nie bedzie mi mówił jak mam żyć - Bo nikt za mnie nie umrze"
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Czy ta łodyga nie podoba Ci się?
To jest jej naturalny wygląd.

Skoro przesadziłaś palmę to już jej nie przesadzaj.
Ziemia powinna być lekko stale lekko wilgotna (przesychać powinna tylko czasami).
Ważna jest wilgotność powietrza, ale trudno ją zapewnić w miejscu, gdzie nie ma wielu roślin.
Pomaga spryskiwanie miękką wodą.
W suchym powietrzu często atakują ją przędziorki.

Usuń ziemię z tym białym nalotem (zapewne pleśń wyszła z nowej ziemi - nic groźnego).

Spodnia część liści jest zdrowa ?

Schnięcie dolnych liści i wypuszczanie nowych to jest normalny proces. Tak rosną palmy.
Ważne, by rosły szybciej, niż usychały. Jeżeli stale utrzymuje się korona kilku - kilkunastu liści to jest OK.
Awatar użytkownika
madelaina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 paź 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Hm myslałam ze powinna być zielona no ale jak piszesz ze to naturalny kolor to ulżyło mi. No tak, u mojego ojca jest tylko ta palma, wzięłabym ją do siebie, ale nie moge bo nie mam jej gdzie postawic, Właśnie wyczytałam o spryskiwaniu, i tak od wczoraj zaczęłam. Zaraz ziemie usune z białego.
Tak tak szybciej rosnie niż usucha,
Liście zdrowe tylko troche końcówki suche.
A jeszcze jedno pytanie, gdybym chciała ją przesadzić na wiosne, to czy moge głębiej wsadzic tą łodyge do ziemi, zeby nie było jej tyle widać ??
Dziękuje bardzo za rady :)
"Nikt nie bedzie mi mówił jak mam żyć - Bo nikt za mnie nie umrze"
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Łodyga jest żółta, gdyż nie miała kontaktu ze światłem.
Ta palma (i ogólnie palmy z rodzaju chamaedorea) są roślinami rosnącymi w poszyciu.
Są niewielkie, rosną w półcieniu.

Mnie taki pień bardzo się podoba, gdyż ładnie widać ząbki po starych liściach.
Wygląda to jak palma kokosowa w miniaturze.

Ale jeżeli chcesz ten pień zakryć to kup w kwiaciarni doniczkę z małymi, takimi samymi palmami.
Wiele lat temu sprzedawano je pojedynczo, obecnie sadzą tego po kilkanaście do jednej doniczki.

Możesz podzielić taką małą doniczkę na 4 i obsadzić nią tę dużą palmę.
Sama zobaczysz, czy można rozgrzebać ziemię nie uszkadzając korzeni dużej palmy.

Zagłębienie nic nie da, bo pień jest wysoki.
Awatar użytkownika
madelaina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 paź 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Bardzo dziekuje za te rady :)

Pocieszyło mnie to :)

Jak tylko zobacze taka palme w sklepie odrazu kupie i zrobie tak jak piszesz :)
"Nikt nie bedzie mi mówił jak mam żyć - Bo nikt za mnie nie umrze"
shagi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lis 2010, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

Hej jestem nowa na tym forum i potrzebuje pomocy. Otóż dostałam powiedzmy w spadku stara palme (nie wim nawet jaka jest to palma), która sobie rosla podobno od jakichs 15 lat bez przesadzania. Ja ją dostałam jakieś 2 tygodnie temu no i oczywiście nie patrząc na to jaka porę roku mamy zabrałam sie za jej przesadzanie. I po tym właśnie zaczęły sie problemy, przed przesadzeniem palma nie była w najlepszym stanie ale teraz to jest po prostu masakra. Liscie już jej całkiem usychaja i ochlapły, a ja nie wiem jak jej pomóc. Martwię się że może uszkodziłam korzenie przy przesadzaniu albo, że donica do której ja przesadziłam jest nieodpowiednia, sama już nie wiem co moge z nią zrobić a zalezy mi na tym żeby ja uratować. Dlatego proszę o porady i pomoc.
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Obowiązkowy okres spoczynku? - Chamaedorea elegans

Post »

Witam,

ostatnio siłą wciśnięto mi palmę Chamaedorea elegans. Wszędzie w opisach uprawy tej rośliny napisane jest, że w zimie należy ją trzymać w chłodnym pomieszczeniu, w temp. 12-14°C. Problem jest taki, że jedyne miejsce, w którym mogę ją trzymać to pokój, w którym dzienna temp. wynosi ok. 20-22°C, w nocy natomiast ok. 17°C. Obniżenie temp. nie ma racji bytu, gdyż zimowanie razem z nią nie jest zbyt ponętną opcją, poza tym posiadam kilka roślin stricte ciepłolubnych. Moje pytanie jest nastepujące - czy dla tego gatunku konieczne są tak niskie temperatury? Czy poważnie zaszkodzę roślinie, jeśli zostawię ją w takich warunkach?

Pozdrawiam
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obowiązkowy okres spoczynku? - Chamaedorea elegans

Post »

Zaleca się zimowe zmniejszenie temperatury powietrza dla palm, gdyż zimą jest za mało światła, by palmy mogły rosnąć prawidłowo.
Jeżeli będą miały ciepło, będą próbowały rosnąć. W efekcie liście będą mizerne, wyciągnięte.
Dotyczy to zresztą wielu roślin.

Poza tym ciepłe powietrze zimą zwykle oznacza powietrze suche.
U mnie palma howea forestiana w tym roku mocno schnie, z kolei phoenix robellini rośnie bardzo ładnie.

Chamaedorea jest palmą z podszytu i wielkich wymagań co do światła nie ma.
Jeżeli zapewnisz jej wilgotne powietrze to powinno być OK.

Moja palma kokosowa rośnie od jesieni pod żarówką.
Ostatnio spryskuję ją codziennie (kilka razy), choć zwolennikiem spryskiwania nie jestem (należy to robić często albo wcale).

Jeżeli uprawiasz rośliny ciepłolubne to wiesz o co chodzi ;)
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obowiązkowy okres spoczynku? - Chamaedorea elegans

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)

Z wilgocią raczej problemu nie będzie - tacki z keramzytem wcisnęłam wszędzie, gdzie tylko się dało :) Po prostu nigdy wcześniej z żadną palmą nie miałam do czynienia i obawiałam się, że przez brak okresu spoczynku padnie mi na wiosnę albo cuś :) Teraz jestem spokojna, do rachitycznych liści w zimie już się przyzwyczaiłam :) Taka szerokość geograficzna, a świetlówki okupowane są przez owadożery.

Pozdrawiam :wit
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
sleepywink
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 mar 2011, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z palmą

Post »

pewnie trochę za późno sie odzywam, ale przede wszystkim proponowałabym wklejenie zdjęć tej palmy;)
Justyna
alis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 lut 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chamaedorea elegans proszę o rady w jej uprawie

Post »

Witajcie! :wit

Jestem od paru lat posiadaczką palmy Chrysalidocarpus Lutescens (dostałam ją od mamy kilka lat temu, kupiła ją jako taką malutki okaz z Ikei, stąd wiem, że to właśnie ten gatunek, mają te palmy w ofercie). Do tej pory dbałam o nią tak normalnie, bez większego zaangażowania ;:222 ale od pół roku moje nastawienie się zmieniło i postanowiłam wyhodować ją na piękną palmę :D (tym bardziej, że ostatnio odwdzięczyła mi się kwitnieniem!)

Stoi na boku przy oknie (płn. wsch), ale nie w pełnym świetle, przesadzam ją raz w roku (teraz w marcu, do większej doniczki, tj. 180 mm). Ziemia uniwersalna, ale chciałabym to zmienić (nie wiem tylko na jaką) plus ma w ziemi taką pałeczkę nawozową, o działaniu 100dniowym. Na dnie ma warstwę z potłuczonej glinianej donicy (dostałam taką poradę, by zrobić taki "drenaż") Wcześniej podlewałam ją różnie, bo w internecie raz piszą, że lubi sucho a raz mokro i sama nie wiem komu ufać. Dzięki temu nabawiła się podeschniętych liści, które w lutym przycięłam ale żółte odbarwienia zostały, nie wiem czy to od słońca, czy od przesuszenia? Proszę was o radę.
Teraz podlewam ją raz w tygodniu plus zraszam liście lub robię jej "prysznic". Co chyba zdaje egzamin, bo więcej żółtych plam nie powstaje.

Bardzo bym prosiła doświadczonych ogrodników o rady jak najlepiej dbać o moją palemkę. Najlepiej o taki zbiór zasad, do którego mogłabym sobie wrócić i trzymać się tych postanowień w opiece nad roślinką. Moim marzeniem jest piękna, okazała i wieloletnia palma. Pomóżcie mi taką wyhodować ;:167


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chrysalidocarpus Lutescens u początkującej! Proszę o rady

Post »

Przede wszystkim to nie jest chrysalidocarpus, a chamaedorea elegans. I nie tylko w kwestii różnicy w wyglądzie, a i z tego względu, że chrysalidocarpusy kwitną już jako stare egzemplarze i raczej nie w warunkach domowych. To raz.
Dwa ziemia uniwersalna jest niewłaściwa, do palm musi być ziemia do palm, są takie w handlu. Jest to ziemia przepuszczalna, w przeciwieństwie do uniwersalnej. Dodatkowo do takiej mieszanki dodaję agroperlit, żeby jeszcze bardziej zwiększyć jej przepuszczalność.
Trzy, ta doniczka jest nieprawidłowa, powinna być wysoka, tzw palmówka.
Cztery, stanowisko które masz powinno być ok, ważne żeby nie padało na nie słońce. Tak samo nie może stać z dala od okna, jeśli stoi u Ciebie na parapecie, to jest dobrze.
Pięć, podlewanie umiarkowane, nie częściej niż raz na tydzień, można dopuścić do delikatnego przeschnięcia podłoża.
Aha i powinna być spryskiwana, szczególnie zimą, przy włączonym grzejniku.
Ogólnie jest to jedna z najłatwiejszych palm w uprawie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”