Oleander zimowanie czy umieranie

Rośliny doniczkowe
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

Oleandry często reagują na zmianę klimatu. Jak wstawiam je w październiku do domu, to zawsze parę listków zgubi. Aczkolwiek u mnie to taki busz, że to nie ma znaczenia. Raczej trudno go przelać, no chyba że masz donicę bez otworu. One lubią dużo wody...
dada53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 cze 2012, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

lucy23-61 pisze:Oleander lubi wodę, może tak zareagował na przesadzenie, jak listki puszcza to dobrze.może wcześniej był przesuszony i te stare spadły.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam:5 cm od podłoża się rozwidla, czy 5 cm od szczytu rośliny?
Ma 4 odrosty, dwa odłamane ,na 10 cm od głównej?
Czy na tych obłamanych listki się pojawiają?
Kurdę,fotka by się zdała.Ja to widzę jako drzewko spore, gdzie na końcach się rozgałęzia i 2 gałązki są krótsze, dwie długie.
Popraw, jak źle oczyma duszy widzę.
;:173
Ja tak,czy inaczej te dłuższe nie obłamane też bym ciachła.
Od podłoża 5 cm. Tak 4 odrosty i dwa odłamane na 10 cm od ziemi. Te odłamane to kikuty po parę centymetrów i są bez liści. Te dwa dłuższe to mają około 1,2 m i na nich są liście. Faktycznie gubi te stare, ale te nowe to mają dopiero po 1 cm.
Ma dziurkę w donicy więc w wodzie nie stoi. Niestety nie potrafię wstawić zdjęć. Poczekam jeszcze parę tygodni może coś więcej odbije. Czytałam, że można go wystawić na dwór. Ja mam tylko wschodni balkon i to dość wietrzny. Czy będzie odpowiedni? Jak tak to kiedy go wystawić? Po 15 maja czy można wcześniej?
Awatar użytkownika
Martada
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1390
Od: 17 mar 2013, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

dada53 pisze: Tak 4 odrosty i dwa odłamane na 10 cm od ziemi. Te odłamane to kikuty po parę centymetrów i są bez liści. Te dwa dłuższe to mają około 1,2 m i na nich są liście.

Może i ja wcisnę swoje trzy grosze :D

Jeśli chcesz go zagęścić to tnij ale ja bym to zrobiła na raty.
Najpierw jedna gałązka a jak zacznie puszczać pędy dopiero druga.
Napisałaś że jest w fatalnym stanie podejrzewam że mu tam za telewizorem zbyt komfortowo nie było, siłami witalnymi nie bucha więc jak mu ciachniesz obydwie gałązki które fotosyntezują to może nie mieć energii by coś wypuścić ;:185
dada53 pisze: Czytałam, że można go wystawić na dwór. Ja mam tylko wschodni balkon i to dość wietrzny. Czy będzie odpowiedni?
Nie tylko można ;:108 nawet trzeba oleandry męczą się w domach odżywają na świeżym powietrzu.

Wiatr im niestraszny nie mają delikatnych listków które łatwo poszarpać .
Balkon od wschodu nie ideał (oleandry wolą południe) ale o niebo lepiej niż w domu.
dada53 pisze: Jak tak to kiedy go wystawić? Po 15 maja czy można wcześniej?


Ja swoje wywalałam na dwór około połowy kwietnia ale to wielkie krzaczory i nawet jak coś lekko podmarzło to i tak kwitły jak oszalałe.
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

Mniejsze też spokojnie dają radę.Niewielkie mrozy wytrzymują.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

Odświeżam wątek. Wczoraj przy -10 dopiero wstawiłam oleandry z tarasu do garażu (ciemnego). Na wiosnę dam znać czy żyją.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

kluska ;:303 Brawo za odwagę , moje stoją już od polowy grudnia w nieogrzewanym garażu , teraz tam jest -3*C i doświadczenie mam takie , że część przetrwało a część na kompost( bardzo mało podlewałem i pewności nie mam czy zmarzły czy uschły) . Jedno co zauważyłem, że przetrwały wszystkie w glinianych doniczkach. A u Ciebie w jakich rosną ??
Pozdrawiam
Daro---
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

W glinianych :) dzisiaj muszę podlać.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

Witajcie! Ja swoje oleandry trzymałam zimą w nieogrzewanym pokoju. Bardzo ładnie przetrwały. Obawiam się jednak, że po tym sezonie, gdy urosną, nie starczy mi już na nie miejsca. Czy chłodny, ale niestety całkowicie ciemny garaż im zaszkodzi? Obawiam się generalnie nie tyle o temp. co o brak światła.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

A moje od końca lutego z powrotem na zewnątrz. Mróz im nic nie zrobił, ale korzenie tak się rozrosły, że pękły donicę.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander zimowanie czy umieranie

Post »

Kluska, to będziesz miała okazję przesadzić do plastikowych. Wprawdzie łatwiejsze do wywrócenia przez wiatr, ale kręgosłup odpocznie :wink: .
Ula, moje oleandry od kilku lat zimują w ciemnicy i w niczym im to nie przeszkadza.
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

miejsce do zimowania

Post »

Witam, chciałbym zasięgnąć porady dotyczącej wyboru miejsca zimowania oleandra czy lepiej wybrać strych gdzie są spore zmiany temperatury między dniem a nocą czy może piwnice gdzie temperatura waha sie między 10 a 15 C z niedużym okienkiem. Za wszelkie porady z góry dziękuje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”