Mimoza wstydliwa - z nasion

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Mimoza wstydliwa - z nasion

Post »

Od paru tygodni próbuje wyhodować z nasion mimozę i aturii w domu. Próbowałem już w dwóch rodzajach ziemi(zwykła uniwersalna i ziemia do wysiewu nasion) i jak na razie nic z tego. Aturii wykiełkowało kilka razy ale za każdym razem padało po kilku dniach. Mimoza raz wykiełkowała ale również po kilku dniach padła. W ziemi do wysiewu jak na razie nic nie wyrosło oprócz czegoś co mi na chwasty wygląda. Gdzie robie błąd?

Opis jak hodowałem:
Aturii: Moczyłem nasiona przez 24h w wodzie a następnie na wilgotnej gazie przez kilka dni aż napęczniały. Następnie sadziłem niezbyt głęboko do ziemi. Postawiłem w miejscu zacienionym
Mimoza: Moczyłem nasiona 24h i sadziłem do ziemi. Postawiłem obok okna.

Kupowałem na allegro, być może wcisnęli mi lipne nasiona? Przy okazji proszę o zamieszczenie tu zdjęć nasion tych roślin alby mógł porównać z moimi.
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

a może doniczkę w woreczek i wilgotność zwiększyć?
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Miałem raz aturi pod folią ale jak wykiełkowało to zdjąłem i mi padło. Co mam zrobić żeby sytuacja sie nie powtórzyła? Niewyjmowanie z folii chyba nie wchodzi w grę bo w końcu się pod nią nie zmieści :P
Awatar użytkownika
ola177
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: lubuskie

Post »

z aturi tak już jest - dorasta do 10 cm i klap! natomiast mimoza rosnie pięknie, nie wiem dlaczego masz z nią problemy ( u mnie w ziemi uniwersalnej)
olesiak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2007, o 18:26
Lokalizacja: koło Nowego Sącza

Post »

Miałem niedawno te same problemy z tymi kwiatami, gdy wykiełkowały zawsze padły. Nasiona kupiłem też na allegro. Ostatnio gdy siałem nasiona dyni ozdobnej na talerzyku z papierowym ręcznikiem i wodą, przykryte folią to włożyłem te nasiona do tego talerzyka po kilku dniach wykiełkowały i potrzymałem je póki na kiełku pojawił się korzeń i włożyłem do ziemi uniwersalneji teraz bardzo ładnie rosną. Mają już po 5 cm a poprzednie padały jak miały jakieś dwa centymetry. Talerzyk ten stoi nad kalryferem na południowym oknie, wodę dolewałem raz na dwa dni (gdy woda jakimś cudem wyparowała.)
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

olesiak pisze:Ostatnio gdy siałem nasiona dyni ozdobnej na talerzyku z papierowym ręcznikiem i wodą, przykryte folią to włożyłem te nasiona do tego talerzyka po kilku dniach wykiełkowały i potrzymałem je póki na kiełku pojawił się korzeń i włożyłem do ziemi uniwersalneji
Dzięki! Skorzystam z tego pomysłu przy najbliższej próbie wysiania.
Jednak aktualnie mam już wysiane kwiaty więc może jakieś pomysły jak przytrzymać je przy życiu(o ile w ogóle wyrosną)? 8)
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Z aturi to jeszcze jakoś idzie, przynajmniej kiełkuje. Ale mimozy nawet nie potrafię zmusić żeby wykiełkowała. Raz się tylko udało ale padła po kilku dnich. Co robić??
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Nasiona Mimozy

Post »

Kupiłem parę tygodni temu nasiona mimozy i staram się je wykiełkować. Używałem już ziemi do wysiewu nasion i zwykłej uniwersalnej. Jak dotąd wykiełkowało tylko jedno nasiono w ziemi uniwersalnej.

Czym może być spowodowane to że na ok. 8 nasion wykiełkowało tylko jedno i to w dodatku padło po kilku dniach?
Jak sprawdzić"jakość nasion"?
Jak hodować, żeby coś z tego wyrosło?

PS. Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami nasion mimozy proszę o wstawienie, będę mógł wzrokowo porównać czy mam dobre czy mi ktoś inne sprzedał.

Z góry dziękuje z wszelką pomoc :)
Justa1987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 kwie 2007, o 12:13
Lokalizacja: Zawiercie

Post »

Nasionka mimozy trzeba przed wysianiem zamoczyć na 48 godzin w letniej wodzie. To pomaga kiełkowaniu ponieważ nasionka mają twarde otoczki.
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jedne moczyłem na mokrej gazie nawet kilka dni ale jak na razie nic nie wykiełkowało. Jedno nasionko dalej tam mocze i czekam aż tam puści korzonek ale coś się nie zanosi żeby miało to zrobić. Czy ma znaczenie temperatura wody w której się moczy nasiona?
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

aturi nie "życzy sobie" temperatury poniżej 20 stopni
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Problem z mimozą

Post »

Kupiłem nasiona mimozy i próbowałem coś z nich wykiełkować. Moczyłem nasiona w wodzie i 24 godz i nawet 48 godzin, próbowałem nawet wykiełkować nasiona na gazie. Jedynie raz coś wykiełkowało ale w ogóle nie rosło i padło po paru dniach.

W związku z moim problemem mam parę pytań:
1. Czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie "jakości nasion"?
2. Jakie są optymalne warunki dla kiełkowania nasion mimozy(jaka ziemia, temperatura, nasłonecznienie, wilgotność itp.)?
3. Czy możliwe żebym popełnił jakiś błąd przy sadzeniu(sadziłem do zbyt mokrej ziemi czy może za głęboko?)?
4. Po jakim czasie powinna wykiełkować mimoza?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i mam nadzieje że jakiś weteran hodowli mimozy będzie potrafił mi pomóc :P :P
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Na ok. 10 wysianych nasion wyrosły mi 4.
Wsiałam do zwykłej, kompostowej ziemi z działki, trzymałam na wschodnim oknie. Nasion nie moczyłam. Podlewałam, gdy ziemia lekko przeschła. Wykiełkowały po ok. 10 dniach. Gdy miały 2 pary liści właściwych rozsadziłam do osobnych doniczek. Żadnych specjalnych zabiegów (w doniczce były wsiane też inne gatunki roślin, które też wzeszły). Mimoza nigdy nie wzeszła mi w 100%. Czasami była to 1-2 rośliny na paczkę nasion.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”