Phoenix canariensis - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Phoenix canariensis - BAZA

Post »

Phoenix - daktylowiec

Wielu z nas uprawia tę palmę z powodzeniem otrzymując ją z nasion daktyla.

Pochodzenie. "Prawdziwe" palmy daktylowe rosną głównie w krajach arabskich i północnej Afryce. Inne gatunki tego rodzaju występują w tropikalnych rejonach Afryki i Azji, szczególnie w Indiach. Palma daktylowa z Wysp Kanaryjskich była od dawna uprawiana jako roślina doniczkowa.

Opis. Są to wolno rosnące palmy bez wyraźnej łodygi( w warunkach domowych) lub tworzące łodygi(w naturze), w jej górnej części widać charakterystyczne ślady po opadłych liściach. Liście mają bardzo zmienne kształty: niektóre są sztywne i wzniesione, inne wdzięcznie wygięte. Kwiatostan w kształcie kolby pojawia się tyko u starszych roślin. W uprawie najczęściej spotyka się trzy gatunki. Phoenix canariensis - daktylowiec kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Jest to najwytrzymalszy gatunek, najlepiej nadający się do uprawy pokojowej. P. dactylifera - daktylowiec właściwy, czyli "prawdziwa" palma daktylowa, rośnie znacznie silniej i szybciej. W swym środowisku naturalnym osiąga 20 m wysokości. P.roebelinii - daktylowiec niski - pochodzacy z Indii - jest to najpiękniejszy i pełen wdzięku gatunek, lecz jeden z najtrudniejszych w uprawie - nadający się do gorących szklarni.

Miejsce uprawy. P. canariensis, dekoracyjna i chętnie uprawiana palma lubi latem stać w słonecznym miejscu na zewnątrz( lecz osłoniętym od bezpośredniego wiatru), najlepiej więc wynosić ją wówczas na tarasy i do ogrodów. Zimą należy jej zapewnić miejsce dobrze oświetlone, o temperaturze 4°C. Młodsze okazy P.dactylifera i P.canariensis powinny zimować w wyższej temperaturze 8-10°C. P. roebelenii - potrzebuje miejsca ciepłego, temperatura nie może spadać poniżej 16°C. Powietrze powinno być wilgotne a miejsce zacienione.

Podlewanie. Latem daktylowce podlewamy obficie (lecz muszą mieć bardzo dobry drenaż) - zimą oszczędniej. Należy używać wody letniej, o pH 5-6.

Nawożenie. Od marca do lipca nawozić co tydzień, roztworem nawozu do palm, wlewając go na wilgotną ziemię.

Przesadzanie. Młode palmy przesadza się co roku, potem tylko w miarę potrzeby( co dwa, trzy lata) do momentu aż średnica doniczki osiągnie 50 cm. Czasem rośliny mają tendencję do tworzenia korzeni podporowych. Ziemia powinna być średnio ciężka, z dużą ilością próchnicy. Można użyć gotowej kompostowej ziemi doniczkowej(do palm).

Rozmnażanie. Daktylowce rozmnaża się wyłącznie z nasion jest to dość łatwe lecz długo trzeba czekać na efekt(od dwóch do sześciu miesięcy przy stworzeniu mikroklimatu)

Choroby i szkodniki Główną przyczyną występowania szkodników jest zbyt wysoka temperatura i za mała wilgotność powietrza. Brak świeżego powietrza często prowadzi do wystąpienia chorób liści. Brak światła powoduje występowanie żółtych plamek. Brązowienie końców liści może być spowodowane różnymi przyczynami:
1. Zasolenie ziemi w wyniku twardej wody.
2. Zbyt obfite podlewanie szczególnie zimą.
3. Przesuszenie bryły korzeniowej w okresie wypuszczania nowych pędów.
Usuwając brązowe końcówki liści należy zostawić wąski pasek martwej tkanki. Jeżeli usuwa się całe liście trzeba używać ostrego noża, aby miejsce cięcia było możliwie gładkie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”