Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Zawsze powinno się przesadzić rośliny po zakupie, nie tylko z tego względu że podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin, ale również po to, żeby sprawdzić stan korzeni.
Jasne stanowisko (parapet okna, za wyjątkiem południowego) plus wysoka wilgotność powietrza (najlepiej min. 60%) i temperatura w sezonie powyżej +20, zimą nieco chłodniej.
Resztę masz w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

A do jakiego podłoża mam ją przesadzić? Teraz, czy jak przekwitnie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Ziemia uniwersalna + torf + agroperlit + ew. trochę podłoża do storczyków, ważne żeby było przepuszczalne.

Po przekwitnięciu, nie nawozisz przez kilka tygodni po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zenia1958
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 cze 2017, o 02:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Asiu,
dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Po mojej Pannie M nie ma już śladu. Ale może dzień Matki albo Babci przyniesie mi nową:)
Pozdrawiam Cię i życzę by Ci nadal tak ładnie rosły. Ech, wyślij czasem zdjęcia do wątku!
Zenka
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Moja piękność stoi w szklanym pojemniku na wysokiej nózce . Nasypałam ozdobnych kamyków na dno i postawiłam na spodku medinillie .Uzupełniam wodę , która oczywiście odparowuje , liscie spryskuję mgiełka wodna. Już stoi w nieogrzewanym pokoju ma swiatło dzienne z dwóch stron zachodniej i północnej , taki róg pokoju. Liście piękne błyszczące i kwiatostany długo sie utrzmują.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Za ciemne stanowisko. Powinna stać na parapecie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Jeśli to do mnie ? okna są duże do podłogi a parapet tzn. próg jest wąski . Nie da rady . Ma duzo światła . Zobaczymy jak bedzie rosła , mam ją juz parę mcy . Podlewam ja tylko blisko brzegów doniczki . Widzę , że jest zadowolona :wit .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Tak to do Ciebie. Wielkość okien nie ma większego znaczenia, liczy się odległość od nich. Natężenie światła rozkłada się podobnie niezależnie od ich wielkości. Nie mówiąc już o tym, że nasze mieszkania w okresie jesienno-zimowym są za ciemne dla większości roślin tropikalnych. Poniżej wklejam wykres, bo wielu amatorów nie zdaje sobie sprawy jak działa światło.
A światło to podstawa funkcjonowania roślin. Ta medinila długo nie pożyje i tyle, postaw na kwietniku blisko okna.
Rośliny przez parę miesięcy po zakupie jeszcze jakoś rosną, bo nafaszerowane są przez producentów różnymi nawozami.
Poza tym nie podlewa się po brzegu doniczki - cała bryła korzeniowa musi nasiąknąć.

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Dzięki za wyczerpująca odpowiedż. Zobaczymy co sie z nią będzie działo . Moj dom jest widny i przestrzenny w dodatku nie mam drzew w poblizu . Ufam , że jednak pożyje. Zmienie tylko sposob podlewania . Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Zrobisz co będziesz chciała, ale lepiej posłuchać kogoś kto ma wieloletnie doświadczenie w uprawie roślin. Spotkałem tutaj wiele osób, które przychodziły z pomocą o ratowanie roślin, a jednym z powodów było za ciemne stanowisko.
Nie zapominaj, że to co dla Ciebie wydaje się jasne, nie musi być tak dla rośliny. Dla większości roślin graniczna odległość od okna to 1,5 m, a dla medinili jeszcze mniej. W przypadku roślin, to nie jest tak, że jakoś to będzie bo będzie to tylko wegetacja i powolne umieranie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

No wiesz ? pesymista z Ciebie . Więcej wiary . Dzięki skorzystam ze wskazówek. Naprawde zielona jestem w tym temacie, jak liśc sałaty.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Nie, za mną przemawia realizm i doświadczenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Mam jeszcze pytanie odnośnie zimowania. W jakiej temperaturze powinna być zimą? W tym wątku ktoś pisał, że w temp. 10 stopni, ktoś inny, że 15. To jak w końcu jest?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”