Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GaGox
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 22 paź 2007, o 03:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malutki beniaminek bidulek...

Post »

Ja we wrześniu przerzedzałam takiego beniaminka. W tej chwili pięknie odbił i zaczyna nowe życie mnóstwem świeżych zielonych gałązek i listków :) Ale nie będę się przy tym upierać. Wyżej tez napisałam że może z szoki zrzucił listki i odbije ;)

Dodałam wielkie litery na początku zdań.
/Zgredo
Awatar użytkownika
Kasia86
500p
500p
Posty: 757
Od: 14 lut 2010, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malutki beniaminek bidulek...

Post »

Chyba najgorsze już minęło - ten Beniamin okazał się twardszy niż myślałam:) Wyczyściłam go ze wszystkich suchych liści, przerzedziłam go również dość poważnie, każdą gałązkę powoli obcinając do momentu, w którym nie zaczęło lecieć białe "to-fikusowe-coś". Te kilka liści zielonych się trzymało całkiem nieźle. Każdą rankę po obcięciu posmarowałam węglem leczniczym i tak zostawiłam... po kilku dniach wypuścił młode gałązki i pojawiły się małe listeczki:) czyli chyba nie jest źle i miejmy nadzieję, że będzie coraz lepiej ;:138 Dziękuję Wam bardzo za pomoc...

Wrzucam zdjęcia tego co jest teraz - niestety nie mogą być lepszej jakości. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam :wit

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ciepło:)
Moje wątki ---> Kasia86
Hoje i inne domowe na sprzedaż
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Malutki beniaminek bidulek...

Post »

Teraz to on już będzie żył i odwdzięczał się za uratowanie go. :wink:
Awatar użytkownika
Kasia86
500p
500p
Posty: 757
Od: 14 lut 2010, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Kolejny problem - wełnowce?

Post »

Gdy już było wspaniale i się z Ficcusem cieszyliśmy, że żyjemy i listków mamy coraz więcej, pojawiło się kolejne ZŁO :evil:

Podczas codziennych oględzin zauważyłam kilkanaście dziwności :roll:
Mianowicie - na rozwidleniach gałązek i liści znalazłam dosłownie kilka paskudztw... Malusieńkie "chyba robaczki" , może ze 2mm mają - nie więcej. Na górze od widocznej strony mają taki biały meszek/puszek. Pod spodem są brązowo-czerwone, takowe również po roztarciu brzydala w palcach. Mam nadzieję, że trafiłam na początkową fazę inwazji, bo znalazłam ich dosłownie może z 10? Pojedynczo, nie tak jak na niektórych zdjęciach wełnowców w takich wełnowatych skupiskach.
Bardzo dokładnie kwiatka przebrałam i obejrzałam - brzydactwa zdjęłam. Kwiatek ma się póki co, cały czas świetnie, listki bardzo zielone i coraz to nowe...

Zmówiłam pałeczki Provado Combi do ziemi, a do oprysku Provado Plus... Czekam teraz na paczkę z nadzieją, że Robactwo się nie nasili do tego czasu. Wiem Czarodzieju, że zawsze polecasz 2 inne preparaty, lecz w tym sklepie, z którego zamawiałam cenowo te produkty wyszły taniej i jakoś tak ładniej wyglądały :oops: :roll:

Ficcus jest już oczywiście odizolowany, ale stał w pobliżu Ficcusa elastica, bananowca, kilku Zroślich, Storczyka i szkółki gruboszy. Które z nich są najbardziej narażone na zarażenie białą zarazą? Maniakalnie przeglądam je kilka razy dziennie i póki co nic nie znalazłam. Chyba zaaplikuje im również na wszelki wypadek te pałeczki (do banana tez mogę?).
Jak mogę jeszcze zadziałać domowym sposobem, póki paczka z chemią nie przyjdzie?

Zamieściłabym zdjęcia, lecz mój aparat jest zbyt kiepski i na zdjęciach w ogóle nie widać tych robali :(
Pozdrawiam ciepło:)
Moje wątki ---> Kasia86
Hoje i inne domowe na sprzedaż
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Malutki beniaminek bidulek...

Post »

Jeśli to wełnowce czy też ich jakieś stadium rozwojowe możesz domieszać wodę z denaturatem 1:1 i dokładnie powycierać gałązki i listki ew. zrobić tym oprysk, co zaś do chemii, możesz oczywiście zastosować zamówione preparaty, pamiętaj tylko by pałeczki wkładać przy obrzeżach doniczki. Zawsze warto też zapytać czy preparaty jakie polecam mógłbym np. wysłać pewnie było by jeszcze taniej niż te które zamówiłaś. Co do roślin na wełnowca może być narażona każda z tych jakie stały koło fikusa szczególnie fikus i grubosze. Pałeczki możesz profilaktycznie włożyć w każdą zdobniczkę. :wink:
Awatar użytkownika
Kasia86
500p
500p
Posty: 757
Od: 14 lut 2010, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malutki beniaminek bidulek...

Post »

Dziękuję, dziękuję, dziękuję ;:180

Zadziałałam denaturatem i zobaczymy co dalej - pozdrawiam.
Pozdrawiam ciepło:)
Moje wątki ---> Kasia86
Hoje i inne domowe na sprzedaż
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

Witam,
podłączę się do tematu: Mam dwa fikusy i odnośnie obu mam po pytaniu:

1. Co to za gatunek? Dlaczego standardowo liście miał z "plamami", a większość nowych pędów "zgubiła" cechy rośliny macierzystej? Czy to po prostu liście w "ciapki" są słabsze genetycznie? Nowe pędy rosną już od grudnia, niestety większość "plamistych" zasycha, lub wypuszcza po jednym liściu, natomiast zielone rosną jak szalone, nawet po kilka cm w jednym przyroście (co ładnie widać na drugim zdjęciu - dolna, gęsta część, to praktycznie stan rośliny po kupnie, tylko lekko się rozrosła, natomiast wybujały z niej pędy z przede wszystkim zielonymi liśćmi).

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek


2. Co to za gatunek? Podoba mi się jego piękna korona. Ostatnio przyglądałem się jej bardzo dokładnie i kilka listków wyglądało jak na zdjęciu. Co to jest i co z tym robić?


Obrazek

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc,
Marek :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

Pierwszy gubi białą barwę liści bo ma za dużo światła i poprzez nadprodukcję chlorofilu wraca do zielonej formy wyjściowej, na drugim widzę śliczną hodowlę tarcznika -do oprysku preparatem Actellic 500 EC w dawce 1 ml na 1 l wody trzykrotnie co dwa dni po jednym oprysku. Obydwa to fikusy beniamina. :wink:
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

Dziękuję Ci za błyskawiczną odpowiedź.

Odnośnie pierwszego:
Masz rację, oby dwa stoją 0,5 metra od południowego okna o powierzchni ponad 5 m^2 ;:3

Chciałbym jednak, by zostały w tym pokoju, więc jak daleko należy go odstawić od okna, by nie "wyłysiał" w środku?

Czy Fikus benjamina z plamami ma jakąś osobną nazwę?

Drugi:
Na razie znalazłem tylko 4 takie listki, w około żadnych robali, czy czegoś brązowego (?).
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

ok 1,5 do 2 metrów od tego okna ustaw pierwszego, skoro na tym drugim znalazłeś szkodnika nawet na jednym liściu należy wykonać oprysk gdyż to dziadostwo się błyskawicznie mnoży i potem trudno będzie ci opanować sytuację, jaj nie dojrzysz gołym okiem. Co do nazw rodzajowych owszem są różne ale w tym już się nie specjalizuję :wink:
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

Ok, już ustawiłem, 1,75 metra od południowego okna. Czy ma znaczenie, którą stroną go ustawię - tą z plamami czy tą zazielenioną?

Rozumiem. Jest jeszcze jeden problem - oby dwa fikusy rosną obok siebie, ale zarażony jest jeden. Czy w takim wypadku należy spryskać oba?
W pokoju rośnie jeszcze kawa, paproć i bluszcz - czy im też należy się oprysk? :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

Powinieneś ustawić do światła tą sama stroną jaka stał co do oprysków wykonaj na roślinach na których stwierdzisz że jest szkodnik. :wink:
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Fikus, pomocy :(

Post »

Czarodzieju, jak wyglądają dorosłe osobniki tarczownika? Pytam, bo lata mi taki (brązowy?) chrząszczyk koło lampy, tak na oko 3 mm długości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”