Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

mi się wydaje że ma lekki niedobór żelaza ten z żółtymi liśćmi zalecam oprysk florovitem uniwersalnym (oprysk liści) połowa mniej niż zaleca producent na 1l wody.Lekko prysknji i może pomóc można też wyjąć z doniczki i zobaczyć czy nie ma szkodników gdyby na liściach byłby jakiś robal to zabezpiecz doniczkę folią i oprysk prysznicem na dziady ;:170
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

dziękuję za odpowiedz, a czy mogę opryskać roślinę nawozem "zielony dom" dla roślin zielonych? wyjęłam z doniczki i od razu umieszczę jak wyglądają korzenie .... szkodników nie widzę póki co.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc7 ... b66e5.html

zdjęcie może nie jakiejś super jakości ale co nieco chyba widać :)

Pozdrawiam,
M.
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
Adam12222
1000p
1000p
Posty: 1231
Od: 30 maja 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zalesie Gorzyckie
Kontakt:

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

Najlepiej utnij parę gałązek i do wody.
Mi to dziwnie wygląd jakby zasychała ta roślina od tych pieńków i korzenie też takie jakieś nie za ciekawe .
Moje roślinki:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=44666" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

utnę na wszelki wypadek, może uda się uratować roślinkę...zobaczymy


Pozdrawiam,
M.
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

możesz użyć tego nawozu ale w małej ilości do spryskiwacza poklewaj rzadko i tylko spryskój przegotowaną wodą albo demineralizowaną :wink: .Może uda się go odratować.na bieżąco informuj i utnij kilka badylków do ziemi i kilka do wody(najpewniej) :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

ajamar pisze:Witam,

Nie spodziewałam się jakiejkolwiek reakcji w tym wątku :oops: :shock: .... oto zdjęcia fikusa z pomarszczonym pieńkiem. Drugi fikus daje rade, nie podlewam go póki co za często. Prawie wcale :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5e5 ... 53df9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c0 ... 2aafe.html

Pozdrawiam,
Marta
Tego fikusa należało by przesadzić najpierw, nie pracuje wcale system korzeniowy dlatego taki efekt na pniach. Została zatrzymana całkowicie asymilacja systemu korzeniowego. Wyjmij roślinę z doniczki, wypłucz ziemię z systemu korzeniowego pod prysznicem, zamieść zdjęcia lub prześlij mi je na email, i czekaj na odpowiedź. W tym czasie tylko system korzeniowy (by nie moczyć pnia) fikusa włóż do przegotowanej i ostudzonej wody z dodatkiem węgla lekarskiego - 5 tabletek na 0,5 l wody. Jak zamieścisz dziś zdjęcia postaram się do wieczora odpisać co dalej robić. Na pewno musisz zaopatrzyć się w nowe podłoże, doniczkę i saletrę amonową (małą ilość bo będziesz potrzebowała ok 50 gram). :wink:
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

Witam,

Za radą Waszą poucinałam kilka gałązek i wrzuciłam do wody, do gleby i na ostatku wpłukałam wodą ziemię z reszty pnia, umieszczam zdjęcia korzeni :roll: chyba marnie ale jakaś tam cześć chyba doprowadzała jeszcze wodę bo na ostatnim "pałąku" z zielonymi liśćmi widać było małe zaczątki listków....
Będę informować dalej jak się toczy sprawa "pacjenta"...Aha - przy odmaczaniu (bo ziemia była bardzo sucha i przy opłukiwaniu zauważyłam taką białą narośl koło jednego z korzeni, która dała się wypłukać. Zapach przypominał mi runo leśne i grzyby.
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

Odpisałem na emaila. To co przypominało runo leśne to pewnie kiedyś fikus był szczepiony mikoryzą by dał radę się rozwinąć na bonzai od małości. :wink:
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

tak tak dostałam mejla ! Aby nie zakończyć wątku i zostawić jakieś rozwiązania dla potomnych, będę opisywać losy kwiecia tutaj :wink: ;)

hmmm mikoryza, to dobrze bo myślałam że jakiegoś grzyba załapał i choruje ;)
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

Witam :) ;:31

przy pomocy Czarodzieja ;:180 opisuję co do tej pory zrobiłam:

Wypłukałam gleby korzenie moim dwóm fikusom, wsadziłam do wody z węglem i pomoczyły się troszkę. Kolejno podsuszyłam ziemię przeznaczoną do sadzenia rozsypując na gazetę, jakieś 1,5 h. W tym czasie wyjęłam fikusy z wody i pozostawiłam do lekkiego obeschnięcia korzenie. Następnie po tym czasie obcięłam fikusom korzenie suche, zgniłe, uszkodzone. Na dnie doniczek położyłam potłuczoną ceramikę jako drenaż, gdyż nie miałam keramzytu ani żwiru akurat. Do ziemi dodałam też troszkę piasku (1/5 na całość). Kolejno zabrałam się do obsypywania ziemią ich korzeni formułując "kulkę" oraz dosypałam już resztę ziemi do drzewek w doniczce. Czarodziej, tudzież Przemek doradził po posadzeniu, aby każdą gałązkę zieloną przyciąć o 1 cm a suche gałązki powycinać. Jutro idę do sklepu po BIOHUMUS i podleję nim ziemię od góry. Póki co zamieszczam jak wyglądają roślinki (ta mniejsza jest dość "opitolona" po poucinałam gałązki do ukorzenienia wcześniej). Obrazek Drzewka stoją w temp. +15 stopni. Jeszcze raz napiszę , że wszystko co tu opisałam powstało za radą Przemka i bardzo mu dziękuję za pomoc, bez której by się nie obeszło. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że to jeszcze nie koniec...
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

doniczka z małym fikusem będzie mniejsza ;]
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

Co tam u fikusów?Żyją jeszcze? :twisted:
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

oczywiście że żyją i czekają aż ziemia wyschnie na wiór ;:130
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”