Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
la_luna_negra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 sty 2011, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Mój fikus jest w zwykłej, tradycyjnej doniczce.
Więc co ile powinnam go podlewać?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Nie ma "automatycznej" recepty. Drzewko z racji małej doniczki musi się solidnie napić, ale przed kolejnym podlaniem ziemia powinna całkowicie wyschnąć. Teraz może to być 4-5 dni ale wiosną i latem to może być 2-3. Zresztą latem może wymagać codziennego podlewania.
Wilgotność (lub suchość) można sprawdzać patyczkiem a najlepiej palcem. Także "na oko" jak ktoś ma wyczucie.
Dobre jest naprzemiennie: raz namaczać od dołu (poprzez zanurzenie do górnej krawędzi doniczki w większym pojemniku) a przy następnym spryskać spryskiwaczem od góry. Można przy okazji spryskać wtedy i liście.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Witam wszystkich

Jakim nawozem traktować fikusa? Może być taki do juki i draceny? Mój fikus po przeprowadzce też niestety trochę odchorowuje zmianę warunków, więc na wiosnę trzeba go będzie posilić (chyba że już teraz można).
Pozdrawiam

Michał
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Tak nie ma co...czasami panie w kwiaciarniach są najlepsze. Ostanio zapytałam - po ile ta guzmania a pani - a która to? :;230 Nie rozumiem po co piszą bonsai jak to fikusy. Ja kiedyś też byłam w podobnym kłopocie w markecie. Drzewko też zrzuciło wszystkie listki i padło. Moja wina, bo nie przesadziłam i miało za mało światła zimą.
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Igor944 pisze:Michał :wit

Kup specjalny nawóz do fikusów. Są dostępne w ogrodniczych i marketach budowlanych (Nomi, BricoMarche itd.)
Nawozi się 4-6 tygodni po przesadzeniu rośliny...
Najlepiej nawozić na wiosnę ponieważ teraz rośliny są w zimowym spoczynku i nie potrzebują nawozu.
Dzięki za odpowiedź.

Chyba znaleźliśmy fikusowi dobre miejsce, bo już nie zrzuca liści w takim tempie :D . Teraz czekamy do wiosny i dostanie zasilanie.
Pozdrawiam

Michał
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Popieram co do sprzedawców niektórych kwiaciarniach. kiedyś spytałem się sprzedawcy "czy jest keramzyt?" a on na to " a co to?"
Nie pragnę aby ten sprzedawca był mistrzem w uprawie roślin no ale przydała by się chociaż podstawa wiedzy.
Poza tym jak wy mam trzy fikusy retusy tylko jeden z nich ma jakby żywszy kolor i ma drobniejsze liście a pozostałe są z natury trochę blade i mają większe liście.
Pozdrawiam :wit
MagdalenaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus tępy i przedziorki

Post »

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem i zarazem świeżym posiadaczem fikusa tępego i niestety jest to moja pierwsza tego typu roślinka.
Mam problem gdyż wydaje mi się że zaległy się na niej przędziorki liście żółkną lub usychają i oczywiście odpadają, a pod liściem są takie małe białe punkciki i widać maleńką pajęczynkę.
Może ktoś mi powiedzieć czy moje podejrzenia są słuszne i jeżeli tak to co teraz robić?
Proszę o poradę
Pozdrawiam
Magdalena :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Fikus tępy i przedziorki

Post »

Podejrzenia są słuszne. Roślinę należy zapryskać akarycydem (ważne jest to, żeby był to właśnie akarycyd, a nie insektycyd ? bo środki owadobójcze są na przędziorki zupełnie nieskuteczne). Mieszkam we Francji, więc nazw handlowych konkretnych produktów Ci nie podam (bo zapewne są w Polsce nie do dostania), ale mogę polecić kilka substancji aktywnych ? jak bifentryna, tebufenpyrad czy abamektyna.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Fikus tępy i przedziorki

Post »

Kup Magnus lub Karate, spryskaj, po 7 dniach powtórz :)
MagdalenaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy i przedziorki

Post »

Dzięki wielkie za pomoc bo w ogrodniczych sklepach większość nie wiedziała o jakiej roślinie mówię i każdy twierdząc że to mała roślinka proponował wyrzucenie jej do kosza :(

Pozdrawiam
Magdalena :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Fikus tępy i przedziorki

Post »

Biedak musi być strasznie zainfekowany, skoro tak cierpi. Bo w sumie też mam fikusa tępego, też miałem inwazję przędziorków, ale tak jak niektóre rośliny niemalże zdechły i ledwo je uratowałem, tak fikus tępy trzymał się dzielnie i ani mu listki nie opadały, ani nie przestał rosnąć i tylko te wredne pajęczyny i chodzące po spodniej stronie liści maleńkie pajęczaki świadczyły o tym, że coś jest nie tak.

Pozdrawiam!
LOKI
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fikus retusa - opadają liście

Post »

Widzę, że temat trochę przygasł

Chciałem się podzielić pewnym spostrzeżeniem - mój fikus był całe lato na balkonie, a w zasadzie to jest loggia, i znakomicie mu to zrobiło. Nie dość, że nie opadł mu w tym czasie chyba żaden liść, to jeszcze te, które miał (lub pojawiły się w międzyczasie), były większe i bardziej jędrne.

Polecam tę metodę (oczywiście nie w tej chwili, ale od wiosny :D )
Pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika
ajamar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 kwie 2011, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

fikus retusa - miękki pień

Post »

Witam!
Mam problem z dwoma fikusami :oops: !
1. Zauważyłam ostatnio że mój fikus z okna wschodniego z którym nie miałam problemów nagle traci liście, żółkną i widać pomarszczenie pnia i jego lekką miękkość. Staram się rzadko podlewać, małą ilości wody i zraszam co jakiś czas liście. Nie wiem co już mam począć :( może go przelałam ?
2. Drugi fikusik masowo zrzuca liście, wcześniej żółkły więc ograniczyłam podlewanie, teraz brązowieją. Stoi na oknie południowo-zachodnim. W mieszkaniu mam dość suche powietrze...
Napisałam wątek ponieważ szukałam coś na temat pieńka i nie znalazłam nic ;:132 . Proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
Marta
"Więc w tej ciszy ukryty ja - liść, oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną." JP II
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”