Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wszystkie informacje znajdziesz w tym wątku - zapraszam do lektury, a na przyszłość proszę korzystać z wyszukiwarki.

Natomiast nie do końca rozumiem, w czym leży problem z Twoją palmą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przepraszam. Jestem nowy na forum i nie mogąc znaleźć postu napisałem jeszcze raz.

Z palmą jest to co widać na obrazkach. Liście się zwijają i dostają dziwny kolor na końcówkach. Ponadto niektóre są bardzo suche ale chyba nie zwiędły skoro mają kolor ( ciemniejszy zielony od tych nieuschniętych ale jednak kolor jest)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wygląda na przelanie. Jak często podlewasz?
Do ziemi dodałeś jakiegoś rozluźniacza, agroperlitu, żwirku? Jakie ma stanowisko?
Nie ma szkodników?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podlewam żeby woda stała cały czas w podstawce. Tak przeczytałem gdzieś w internecie. Staram się utrzymywać keramzyt w wodzie. Trudno chyba o przelanie skoro nikt jej przez pięć dni nie podlewał
Stanowisko :
https://imageshack.com/i/pl6WmuGvj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Bzdura, to wielki błąd. Podlewasz tak, żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne, ale nie zalane.
Czyli raz na tydzień, półtora w zależności od pory roku i użytej mieszanki. Ale nigdy woda nie powinna stać na podstawce - to nie jest roślina bagienna.
Czyli po prostu najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni. Musisz wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Zostawić do przeschnięcia z dzień, dwa i przygotować nową mieszankę ziemi do palm, próchnicznej (tortowej) oraz żwirku kwarcowego albo agroperlitu.

No i za ciemne stanowisko. Ona wymaga lekko słonecznego stanowiska - czyli tylko parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Właśnie dlatego przydałby się osobny wątek na forum z radami jak dbać o tą palmę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przecież to jest właśnie wątek poświęcony tej palmie i jej pielęgnacji, tytuł wątku jest bardzo czytelny - wystarczy tylko go przeczytać od początku - na 25 stronach znajdziesz wszystkie podstawowe informacje... :idea: A wcześniej skorzystać z wyszukiwarki....
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Hej,jestem posiadaczką od pół roku dwóch palm areka.Jedna stała w połcieniu a druga w nasłonecznionym miejscu, ta pierwsza rośnie powoli,ale za to ładnie,druga na początku rosła szybciej,jest większa od tej pierwszej,ale niestety od miesiąca coś się z nią dzieje, palma żółknie,i jest tak jakby bez życia,liście jakby klapły, obie palmy są podlewane równocześnie, dwa razy w tygodniu,zraszane również są,choć rzadko,zraszam zawsze wieczorem. Postawiłam również drugą palmę jakieś dwa tygodnie temu w półcień,mimo to zauważyłam że młode liście,również są o wiele jaśniejsze,żółto-zielone.Dzisiaj zmieniłam palmie ziemie,wiem że takie rzeczy robi się na wiosnę,ale pomyślałam że może problem tkwi w korzeniach lub ziemi,nic nie znalazłam prócz tego że korzenie są marne, jest ich mało i są nitkowate,takie cienkie nitki,ale może to jest normalne? i te palmy po prostu tak mają?Dołączam zdjęcia,choć słabej jakości, najwięcej widać na żywo:(


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Krótko, są przelane. Doniczka jest z odpływem, czy bez? Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Doniczka jest z odpływem, podlewam,dwa razy w tygodniu, czasem częściej jak zobaczę że ma sucho.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czyli ewidentnie przelane - stąd zgnite korzenie. Te palmy wystarczy podlewać raz konkretnie na tydzień. W jakiej rosną ziemi?
Możesz próbować ratować, wyciągając z ziemi, odcinając uszkodzone korzenie, podsypując sproszkowanym węglem albo cynamonem i sadząc do nowego substratu , czyli mieszanki ziemi do palm, ziemi próchnicznej i agroperlitu albo żwirku.
Aha i stanowisko wyłącznie jasne z lekkim dostępem do słońca. - wtedy są większe szanse na regenerację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ziemia uniwersalna:( Zrobię na pewno tak jak piszesz,mam nadzieję że uda się ją uratować i przede wszystkim zmienię ziemię tej arece oraz tamtej drugiej,mimo że z tamtą nie ma takiego problemu.
Czy ziemię mogę zmienić obu arekom i obu jukom teraz? Bo podobno najlepiej robić to wiosną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Najlepiej będzie, jak zrobisz już teraz i wszystkie hurtem.

Na przyszłość, radzę sprawdzić w jakiej ziemi powinna rosnąć dana roślina, bo często jest tak że "uniwersalna" nie nadaje się do uprawy wszystkich roślin. Poza tym do każdej ziemi powinno się dawać dodatkowo rozluźniacza, czyli albo agroperlitu albo żwirku albo gruboziarnistego piasku. Sama kupna ziemia jest zbyt mało przepuszczalna i przy częstym podlewaniu można bardzo łatwo przelać. Poza tym ma tendencję do zbijania się w jedną bryłę, do korzeni wtedy nie dociera praktycznie powietrze i dochodzi do gnicia korzeni i załapania różnych chorób grzybowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”