Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Już wiadomo w czym problem - nie wolno kierować strumienia pary bezpośrednio na rośliny. Dzięki temu bardzo łatwo o chorobę grzybową. Musisz poodcinać najbardziej zarażone liście i spryskać palmę preparatem grzybobójczym, np. Previcurem. Oprysk powtórz po tygodniu.
Co do podniesienia wilgotności powietrza wokół palmy, to nie wsypywać do osłonki - z której najlepiej bym zrezygnował, ale albo do większej podstawki albo na tackę. Na to stawiasz doniczkę. Keramzyt musi być cały czas wilgotny. Palmy sadzi się w palmówki - takie wysokie doniczki.
Edit:
Kolejny istotny błąd, Areki muszą mieć przez cały rok temperaturę powietrza powyżej 20 stopni - im większa tym lepiej. To są rośliny strefy tropikalnej! Niska temperatura + para (wysoka wilgotność powietrza) kierowana na palmę = choroba grzybowa.

Musisz więc wstawić Arekę (i Livistonie) do ciepłego jasnego pomieszczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czy mogę pryskać tym preparatem przy kotach domowych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Oprysk możesz dokonać np na klatce schodowej, lepiej nie dokonywać go w pobliżu zwierząt.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję. Aczkolwiek nie widzę objawów grzybicy. Moim niewprawnym okiem.

Zastosuję i dam znać o efektach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

To jest w 100% choroba grzybowa powstała wskutek ewidentnych błędów uprawowych. Od kilkunastu lat uprawiam rośliny, więc raczej wiem co piszę. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Tak właśnie uważam. Dziękuję.
Pluszak04
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 kwie 2016, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam,

Od kiedy kupiłem tą palmę 6 miesięcy temu nic nie urosła, żaden listek... tylko usychają końcówki. Potrafi ktoś ocenić co jej dolega?

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wskazówki dotyczące prawidłowej uprawy masz opisane w wątku.
Stanowisko jasne (przy oknie), ciepłe (temp. najlepiej powyżej 20 stopni przez cały rok), wysoka wilgotność powietrza (powyżej 60%).
Przesadzałeś po zakupie? Jeśli nie, przesadź do nowej mieszanki (ziemia próchniczna + ziemia do palm + agroperlit) i do wysokiej doniczki (palmówki).
I to wszystko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agatata
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 sie 2015, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam,

Moja areka po zastosowaniu się do Waszych rad. Niestety często wyjeżdżam i wtedy nie ma się nią kto zająć, a mam też bardzo suche powietrze w mieszkaniu, dlatego pewnie liście żółkną :| W zimę miałam ją cały czas na oknie, a w lecie stała na stołku w odległości pół metra od okna. Które wyjście jest lepsze na ten moment, kiedy słońce raz jest, a raz go nie ma? Okna są południowe.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli masz okno południowe warto palmę przestawić nieco dalej od okna. Na południowym parapecie słońce może palić liście.
Niemniej jeśli nie możesz zapewnić wysokiej wilgotności powietrza ciężko będzie Tobie utrzymać tą roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
palmer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć! To jest mój pierwszy post na forum i dotyczy pierwszej w życiu rośliny :) Palma jest ze mną od stycznia. Jeszcze jej nie przesadziłam, palma jest w plastikowej donicy o średnicy 30cm oraz w ceramicznej osłonce. Jeżeli chodzi o pielęgnację to podlewam ją nie częściej niż raz w tygodniu, spryskuję listki średnio 3 razy w tygodniu. Palma stoi przy usytuowanym od strony południowej oknie. Aktualnie kaloryfer nie grzeje, ale przez całą zimę był aktywny.
Dwa dni temu zauważyłam drobne czarne kropki na spodach liści, na razie jest ich niewiele i nie pojawiły się na wszystkich liściach. Końce liści lekko usychają i mam wrażenie, że nie są tak sprężyste jak były na początku. Będę wdzięczna za pomoc, diagnozę problemu i poradę co powinnam zrobić.
Czy powinnam przesadzić palmę? O ile cm większa powinna być nowa donica? Na forum doczytałam, że polecana mieszanka to ziemia próchniczna, ziemia do palm i agroperlit ? w jakich proporcjach? Jakiś czas temu w sklepie ogrodniczym polecono mi Biohumus ? jeszcze go nie użyłam, nie chcę pogorszyć sprawy. Jak powinnam go stosować?
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc w ocenie kondycji palmy oraz sugestie dotyczące pielęgnacji. Tak jak wspomniałam wcześniej to jest pierwsza roślina, którą mam więc jestem bardzo przejęta tym, że jej stan się pogarsza.

Pozdrawiam serdecznie! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Te kropki to są tarczniki, tutaj znajdziesz jak z nimi walczyć:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =tarczniki
2. Jeśli masz stanowisko południowe, to tak jak napisałem post wyżej odsuń nieco od okna, bo promienie słoneczne szczególnie latem mogą nieco popalić liście.
3. Końcówki liści będą usychać, bo tak jak napisane jest w tym wątku, te palmy muszą mieć wysoką wilgotność powietrza cały czas - optymalne 60% wzwyż.
4. Doniczka nie taka, ale wysoka tzw. palmówka na podstawce, żadnych osłonek. Średnica o ok. max. 2 cm większa.
5. Stosunek mieszanki ziemi próchnicznej, do palm i agroperlitu mieszam na oko, powiedzmy 2:2:1.
6. Wszelkie nawozy można stosować dopiero po upływie kilku tygodni od przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
areka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2016, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam serdecznie, dziś rano zauważyłem na liściach palmy coś dziwnego. Brązowe nieregularne plamki o średnicy około 2mm, które łatwo dają się usunąć. Widoczne są też błyszczące, lekko lepiące obszary. Czy to jest tarcznik?

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”