Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Jeśli chodzi o podlewanie, to faktycznie za często go podlewasz. Raz na tydzień powinno wystarczyć, w zasadzie o tej porze roku, można nawet pozwolić delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Możesz powiedzieć, czy doniczka dosięga dna te j osłony? Jeśli tak, to czy po podlaniu sprawdzasz, czy doniczka nie stoi w wodzie?
Te białe kropki to normalna cecha fikusów, natomiast te brązowe mogą być właśnie efektem przelania. Musisz obserwować, czy będą się powiększać. Natomiast dla pewności wyjmij delikatnie fiskusa z doniczki i sprawdź w jakim stanie są korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
obrecka
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 cze 2011, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małaszewicze

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Ta oslonka robi u mnie za donicę, nie ma w środku wkładki plastikowej bo była za mała :(nigdy nie podlewalam dużą ilością wody, zawsze tak samo i nigdy nie wypływała do tej pory, przesadzony był tydzien temu do tej donicy ze zwykłej malutkiej plastikowej, w jakiej go rok temy zakupilam w biedroce :oops: plamy nie powiększają się ale pojawiło się ostatnio ich troszkę więcej. przetarłam wczoraj liście wodą z płynem- te ktote wydawały mi się podejrzane. Będę go obserwowała i troszkę go przesuszę. napiszę niebawe co i jak. dziękuję za podpowiedzi, żal mi go aby się nie zmarnował bo jest piękny :heja
Karolina
"Jeśli nie masz w życiu własnego celu, będziesz całe życie realizował cele innych. "
Zapraszam do mojego profilu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

To nie dobrze, że posadziłaś bezpośrednio do osłonki. Praktycznie każda roślina powinna rosnąć w pojemniku, w której jest odpływ. Tylko w ten sposób można kontrolować, czy roślina nie jest przelewana.
Druga kwestia, po co nawozisz biohumusem bezpośrednio po przesadzeniu? W świeżej ziemi jest wystarczająco składników mineralnych na kilka tygodni. Zaprzestanie nawożenia przynajmniej do powiedzmy połowy marca.
Nadmiar nawozu też może być przyczyną powstawania tych plamek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
obrecka
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 cze 2011, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małaszewicze

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Obejrzałam szczrgółowo jeszcze raz wszystkie liście i chyba jednak to robactwo, więcej liści jest zajętych :( wstawiam zdjęcia i proszę o identyfikację szkodnika i pomoc :( Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Karolina
"Jeśli nie masz w życiu własnego celu, będziesz całe życie realizował cele innych. "
Zapraszam do mojego profilu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Wg mnie są to tarczniki.
Zobacz w tym wątku było opisane: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... i#p5038463
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
obrecka
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 cze 2011, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małaszewicze

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
Karolina
"Jeśli nie masz w życiu własnego celu, będziesz całe życie realizował cele innych. "
Zapraszam do mojego profilu
chwila_slonca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 mar 2015, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

rupert pisze:Witam
Mam problem z moim fikusem sprężystym zaatakowały go jakieś szkodniki . Próbowałem je zwalczyć wywarem z pokrzywy , ale to na nic .
Wydaje mi się, że Twojego fikusa zaatakował szkodnik (wciornastek lipowiec) który żeruje na wierzchniej stronie liścia przebijając się przez skórkę i wysysając treść komórkową dlatego powstają takie drobne srebrzyste plamy , a czarnoszare szkodniki to prawdopodobnie samice tego owada . Możesz spróbować przemywać liście wodą z szarym mydłem , użyć pałeczek owadobójczych ( takich wbijanych do doniczki) a ze środków chemicznych np obsydian 01 al :)
Awatar użytkownika
Labeofish
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2015, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Czy plamy na moim fikusie to też rezultat zbyt częstego podlewania i choroby grzybowej? :roll:
Plamy pojawiły się też na "pnączu" (nie pamiętam nazwy tej rośliny ;:131 ), które rośnie w tej samej donicy i pnie się po fikusie. Wszystkie moje fikusy sprężyste, stojące w różnych pomieszczeniach cierpią na to samo ;:145 ;:145
Obrazek Obrazek
(wybaczcie, zdjęcia zrobiłem akurat przed przemyciem liści)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Tak, to efekt przelania. Fikusy sprężyste podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa nieco przeschnie. Szczególnie zimą jest to istotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Labeofish
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2015, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

norbert76, Dzięki za szybką diagnozę ;:136
Myślisz, że zmniejszenie częstotliwości podlewania wszystko załatwi? Czy np. pozbyć się tych zasychających liści?
PS. Jak się nazywa ta roślina pnąca się po fikusie? ;:224
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Tak, zmniejszyć podlewanie. Całych liści na razie nie usuwaj, bo nadal biorą udział w fotosyntezie. Powycinaj tylko te zarażone fragmenty zostawiając z 1 - 2 mm obżerzenia oraz popryskaj preparatem grzybobójczym całą roślinę. Powtórz oprysk po tygodniu. To powinno pomóc i plamy nie powinny się już pojawiać.
Ps. Ta roślina to Epipremnum i też trzeba uważać z podlewaniem. Tutaj z kolei powycinaj całe liście i też zrób oprysk jak fikusa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Labeofish
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2015, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za informacje ;:180 Spróbuję je wykurować według Twoich porad ;:333
Mariolcia30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2009, o 12:04

fikus choruje-proszę o rade

Post »

Witam, proszę o pomoc. Mój fikus choruje, zmieniłam ziemię, doniczkę, miejsce, a także "ścięłam go". Odrasta, ale nadal choruje.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”