Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w sprawie fikusa-brązowe plamy

Post »

A w jakiej temp. stoi? Grzyby mogą właśnie atakować w zbyt niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności :)
Beata1789
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 mar 2013, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w sprawie fikusa-brązowe plamy

Post »

Myślę że temperatura jest ok 20 stopni, a jeśli chodzi o wilgotność to czasami suszę pranie w pokoju więc wtedy jest bardzo wilgotno:) a po za tym to raczej w normie.
Dzięki za szybką odpowiedź!:)
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w sprawie fikusa-brązowe plamy

Post »

Temperatura jest normalna, a suszenie prania to też chyba nie powinna być tragedia jakaś... Jeśli faktycznie jest to grzyb, to trzeba by opryskać fikusa jakimś fungicydem, a te chore liście ja bym oberwała i wywaliła. Podłoże też warto wymienić i dać inną, wyczyszczoną doniczkę. Pozdrawiam!


Aha, może spróbuj bardziej wietrzyć pomieszczenie, bo może masz słabą wentylację. Mi się po zimie zrobił grzyb na ścianie, masakra normalnie, że o pleśni na powierzchni podłoża wilgociolubnych roślin nie wspomnę :shock:

Może też być przemarznięcie, hmm. Ale na wszelki wypadek ja bym opryskała tym grzybobójczym środkiem, a te liście koniecznie oberwij i wyrzuć. Pozdrawiam!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomoc w sprawie fikusa-brązowe plamy

Post »

Nie widzę całej rośliny ale na 90% jest fikus zalany, w dolnej partii bryły korzeniowej zrobiły się zastoiny wody i stąd zmiany na liściach. Liści nie usuwaj na razie, pokaż cała roślinę włącznie z doniczką. :wink:
Beata1789
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 mar 2013, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w sprawie fikusa-brązowe plamy

Post »

Kurcze, właśnie wyjechałam dzisiaj do domu na święta i mogę pokazać tylko takie zdjęcie. Dzięki! Dobrze by było jakbym nie musiała usuwać, bo w sumie na połowie liści są małe lub większe plamy. Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomoc w sprawie fikusa-brązowe plamy

Post »

Wyjmij go z tej osłonki i doniczkę postaw normalnie na podstawku, zmniejsz ilość i częstotliwość wody, ten fikus ma za mokro. Miejsca uszkodzone wytnij delikatnie dziecięcymi nożyczkami takimi półokrągłymi i pryśnij w te miejsca Topsinem M. Dobrze by było wysunąć roślinę z doniczki i papierowymi ręcznikami osuszyć bryłę korzeniową, zostawić na dobę poza doniczką by przeschła, zadbać o drenaż na dnie doniczki i posadzić ponownie. :wink:
frytka140
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 gru 2013, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty - choroby i szkodniki

Post »

Witam
Mam też problem ze swoim fikusem czytałam wasze forum ale i tak nie wiem co zrobić ze swoim. Jak go dostałam było wszystko dobrze po jakimś czasie zaczęły mu schnąć i opadać liście (sezon grzewczy) Stoi przy oknie około kaloryfera, podlewam go raz w tyg nawet czasami rzadziej wiec wykluczam przelanie (ale sama też do końca pewna nie jestem) robali też żadnych nie widzę. Mam zamiar przesadzić go do większej doniczki ale nie wiem czy nie zaszkodzi mu to. Nie wiem czy go rozkrzewić. Pomóżcie !!!:)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pestka71
50p
50p
Posty: 92
Od: 6 paź 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty - choroby i szkodniki

Post »

:wit Kaloryfer to nie jest najlepsze sąsiedztwo dla fikusa. Może zacznij zraszać roślinkę, fikusy to lubią. Z przesadzaniem poczekałabym do wiosny, chociaż faktycznie przydałaby się większa doniczka, korzenie na wierzchu. Sprawdź może, czy bryła korzeniowa jest dobrze przerosnięta, czy korzenie przerastają dołem doniczki? Jeżeli tak to ostrożnie bym przesadziła nie rozrywając bryły korzeniowej, jeżeli nie poczekała do wiosny. Oczywiście drenaż na spód doniczki. Powodzenia :D
Pozdrawiam. Ania.
sajko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty - choroby i szkodniki

Post »

Witam.
Mam w domu fikusa sprężystego, którego odziedziczyłem po poprzedniej właścicielce mieszkania.
Pod koniec zeszłego roku zaczęły na niektórych liściach pojawiać się rdzawe plamy. Fikus stoi w pokoju od strony zachodniej prawie 5m od okna, ma wysokość ponad 2,5m. podlewany jest raz na tydzień. Około 3 miesiące temu zauważyłem wciornastki na fikusie i innych roślinach, które ogarnąłem obsydianem 01AL. Plam w zasadzie więcej się nie tworzy ale wolę sie dowiedzieć czy to przypadkiem nie jakiś grzyb. Poza tym w tym fikusie również zaczęły w niektórych liściach tworzyć się pofalowane brzegi w charakterystyczny sposób. Zarówno na liściach młodych jak i starych. To samo mam na jednym z beniaminów. Poniżej zdjęcia
pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Fikus sprężysty - szkodniki

Post »

Witam
Mam problem z moim fikusem sprężystym zaatakowały go jakieś szkodniki . Próbowałem je zwalczyć wywarem z pokrzywy , ale to na nic .

Tak wyglądają już liście mojego fikusa .
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

To są albo przędziorki, albo wciornastki - zobacz co jest pod spodem wszystkich liści. Wywar z pokrzywy tutaj nie pomoże. Musisz użyć chemii. Poszukaj preparatów na te szkodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Pod spodem liści są szkodniki w paski , jakby czarno-szare .
Poleciłbyś jaki preparat ?
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - szkodniki

Post »

Zobacz Karate, Vertimec, Magus.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”