Rosiczka - szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pomocy z rosiczka

Post »

Wg mnie na żadnym zdjęć nie ma mączlika (tzn nie jestem pewien co do 'yacka13', zdjęcie jest za małe/za mało wyraźne). Na pozostałych są skoczogonki, niegroźne dla roślin, żywiące się rozkładającą materią organiczną.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomocy z rosiczka

Post »

Actellic , może Magus...
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
yacek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 lip 2010, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy z rosiczka

Post »

Znalazłem u siebie w sklepie tylko takie ustrojstwo, które się nazywa "owadum domowe". Popryskałem i większość robali zniknęła.
Pani w sklepie mówiła, że po 3-4 dniach trzeba będzie powtórzyć pryskanie. Wygląda na to, że robale zginą. Oby tylko rosiczki to przeżyły...
yacek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 lip 2010, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy z rosiczka

Post »

Tytułem uzupełnienia: robale pokonane! Tylko nie wiem, czy rosiczka to przeżyje bo nie wygląda za dobrze. Właściwie obecne liście są na straty, ale liczę, że nowe się rozwiną...
Flora93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2012, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szkodniki

Post »

Witam!
Ponad tydzień temu zauważyłam pączki na moich rosiczkach. Na dwóch z pięciu pojawiły się już kwiatki. Nie mam pojęcia czy odciąć pędy kwiatowe, czy zostawić je i czekać na kolejne kwiatuszki, a co za tym idzie, na nasionka? Czy któryś z forumowiczów posiadał kwitnącą Drosterę Capensis? Jak wpłynęło to na jej stan po przekwitnięciu? A jeśli chodzi o nasionka... Czy ktoś siał rosiczki z nasionek z własnej hodowli? Czy te nasionka są samopylne? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z rosiczką.

Post »

Pęd kwiatowy bardzo osłabia rosiczkę. Nawet z dużym okazem trzeba się często pożegnać. Kwitnąć można pozwolić tylko najsilniejszym - pęd też je osłabi, ale raczej nie skończy się to ich śmiercią.

Bardziej polecałabym rozmnożenie z liścia lub pędu kwiatowego ;) Wystarczy plastikowe pudełeczko wypełnione mokrą watą (woda miękka!) na którą to watę kładziemy pocięty na 2cm odcinki pęd. Pudełeczko zamykamy, a w pokrywce robimy dziurki. Stawiamy na wschodni parapet, lub pod lampę. Z każdego kawałka powinna wyrosnąć co najmniej jedna, i już po miesiącu można obserwować maluszki. Tymczasem na dojrzenie nasion trzeba poczekać, na kiełkowanie -też (kiełkują po 3 tygodniach).
Dlatego radziłabym obciąć pęd, i próbować rozmnożyć rosiczkę w bezpieczny dla matecznej rodziny sposób.
Flora93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2012, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z rosiczką.

Post »

Próbowałam już rozmnożyć z liści, ale jeszcze nic nie zauważyłam, ponieważ zrobiłam to tydzień temu. Chyba faktycznie odetnę pędy kwiatowe,przynajmniej w połowie rosiczek. Spróbować nie zaszkodzi, a może akurat wyrosną. :) Zaryzykuję i zostawię kwiaty w dwóch rosiczkach. Dzięki za odpowiedź. :)

-- 17 wrz 2012, o 14:10 --
Flora93 pisze:Próbowałam już rozmnożyć z liści, ale jeszcze nic nie zauważyłam, ponieważ zrobiłam to tydzień temu. Chyba faktycznie odetnę pędy kwiatowe,przynajmniej w połowie rosiczek. Spróbować nie zaszkodzi, a może akurat wyrosną. :) Zaryzykuję i zostawię kwiaty w dwóch rosiczkach. Dzięki za odpowiedź. :)
Zapomniałam dodać, że moje pierwsze sadzonki wykiełkowały po 4 MIESIĄCACH! Właśnie miałam wyrzucić pojemniczki z torfem, a tu niespodzianka. :)
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z rosiczką.

Post »

...teraz żałuję, że swoje wywalam, jak przez 2 miesiące nie ma pod lupą efektu. 4 miesięcy nie czekałam jeszcze :)

Zapomniałam jeszcze dodać, że czasem trzeba użyć np. tapsinu :) w wilgotnym środowisku o pleśń nie trudno, ja prewencyjnie spryskuję przy rozmnażaniu z pędu/liścia ligninę lub torf troszkę bardziej rozrzedzonym środkiem.
Awatar użytkownika
Radek:)
200p
200p
Posty: 269
Od: 14 sie 2009, o 18:40
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Problem z rosiczką.

Post »

Co za głupoty opowiadasz alviczka. Kwitnienie nie osłabia bardzo rosiczki. Moje niektóre wypuszczają po kilka pędów kwiatowych na raz i żyją. A żeby jeszcze to miałoby doprowadzić do śmierci? Tak rosiczka jest samopylna, zostaw pędy, kiełkowanie świeżych nasion w dobrych warunkach trwa 2-3 tygodnie. Kilka miesięcy to miałaś albo nieświeże nasiona albo siałaś zimą i miały za mało światła. Siejemy na powierzchnię torfu oczywiscie.
"Cóż piękniejszego nad niebo, które otacza wszystko co piękne?"
Rośliny owadożerne
Flora93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2012, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z rosiczką.

Post »

Radek, nasiona z pewnością były świeże. Myślę, że problem ze światłem. Trzymałam je na wschodnim parapecie, a do tego pod balkonem. Pomijając fakt, że sadziłam je gdzieś pod koniec października.

-- 18 wrz 2012, o 12:07 --

Jeszcze teraz zauważyłam kolejny problem. Mianowicie jakieś robactwo w torfie. Na moje oko cieniutkie jak szpilka, albo nawet cieńsze, kolor ma ciemnoszary i jest wielkości ok. 2 mm. Wie ktoś co to może być i jak się tego pozbyć szybko? Myślę, że do zżółknięcia i gnicia końcówek liści przyczyniły się te pasożyty...
Awatar użytkownika
Radek:)
200p
200p
Posty: 269
Od: 14 sie 2009, o 18:40
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Problem z rosiczką.

Post »

Te robaczki to zapewne larwy ziemiórek. Poczytaj o nich, ja ich nie zwalczałem chemią, więc się nie wypowiem. Ja je wyciągałem ręcznie za pomocą wykałaczki jak były przy powierzchni, a dorosłe osobniki zjadały rosiczki i tłustosze. Szkodzą głównie małym roślinom i siewkom, a także uniemożliwiają rozmnożenie roślin przez liście, łodygi itp.
"Cóż piękniejszego nad niebo, które otacza wszystko co piękne?"
Rośliny owadożerne
Flora93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2012, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z rosiczką.

Post »

Radek, masz jakiś dobry sposób na te robaczyska? Tylko nie wybieranie... Dzisiaj właśnie przesadziłam rosiczki. Zobaczę czy robaki się pojawią. Zastanawiam się czy od razu nie dolać jakiejś chemii...
Awatar użytkownika
Radek:)
200p
200p
Posty: 269
Od: 14 sie 2009, o 18:40
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Problem z rosiczką.

Post »

No jeśli nie naturalnie, to pozostaje chemia. Kiedyś stosowali Nomolt 150 SC, ale już wycofany ze sprzedaży jest. Niektórzy stosują karate zeon czy Decis 2,5 EC. Jak ze skutecznością to nie wiem.
"Cóż piękniejszego nad niebo, które otacza wszystko co piękne?"
Rośliny owadożerne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”