Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mają ja tylko u góry bo niestety miały ubytki z ziemi. Zalatwiam mech wiec będzie zmiana :)

---5 sty 2015, o 22:02---
Dwa nowe liście Ventraty rosną czarne. Co może być przyczyną?
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W miarę aktualnie :

Rebecca Soper
Obrazek
Obrazek
Ventrata (puszcza zdrowego listka ;:138 )
Obrazek


Cała ekipa :)
Obrazek

Pod koniec tygodnia będę siać :heja d. Capensis, d.spatulata I d. pulchella x nitidula .
Oraz dołączy cefalotus :)
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
alizen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dzbanecznik

Post »

Witam. na początku Listopada kupiłem dzbanecznik (Nepenthes), po jakiś 2 tygodniach bliżej grudnia zaczął tracić dzbanki ale czytałem że to normalne u nich. Na czas zimy zrobiłem roślince małe terrarium jakby żeby mogła utrzymywać wilgotność bo wiadomo że grzejniki wysuszają powietrze co było według mnie bardzo dobre bo roślina ładnie rośnie ma ładny zielony kolor lecz dzbanków dalej brakuje. Nie wiem co robić żeby wypuściła dzbanki. Okno mam na stronę wschodnią także trochę słońca ma oczywiście nie za dużo żeby nie spaliło liści. Dzbanecznik zraszam wodą 3-4 razy dziennie (liście) i a podłoże jak wyschnie to też podlewam wodą tak żeby korzenie też nie zgniły. Do podlewania używam tylko wody destylowanej. Na dniach planuje roślinkę przesadzić do większej doniczki. I mam pytanie co zrobić żeby moje maleństwo wypuściło dzbanki ? Czy mogę użyć trochę nawozu do storczyków (1/8 tego co zalecają do podlewania storczyków) żeby nie wypaliło korzeni i czy przyciąć trochę roślinę i w jaki sposób jak tak? Z góry dziękuję i pozdrawiam oraz proszę o wyrozumiałość bo jestem dopiero początkujący ;)

Obrazek
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej, nie dodawaj żadnego nawozu :!: spali korzenie. Nie podcinaj korzeni. Przesadź do doniczki z torfem kwaśnym (najlepiej ze sprawdzonego źródła ). Zacznie dzbankować jak się zaaklimatyzuje i będzie wiosna. ;:3 Ten keramzyt możesz położyć naokoło roślinki. Ale Ventrata która posiadasz może rosnąć na parapecie. :)

Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Nadis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2015, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie! Jestem zaintrygowana kaprysami mojego dzbanecznika. Kupiłam go dwa lata temu, miał dużą ilość dzbanków, puszczał też nowe. Dość intensywnie go ,,dokarmiałam" każdym zabitym komarem czy muchą. I na dwa lata przestał wypuszczać jakiekolwiek dzbanki... Puścił ogrom odszczepek, pięknych liści, ale nigdy dzbanków, ani jednego. Nie zmieniły się warunki jego oświetlenia, nawilżenia (raz dziennie, wieczorem idzie ,,pod prysznic", czasami w upalne dni go też mocno zraszam), nawet doniczkę ma tę samą. Aż tu nagle wysypał dzbankami ;:138 Tylko, że jakimiś takimi malutkimi, o połowę mniejszymi, niż te dwa lata temu. Co mogło być tego przyczyną? Czy faktycznie jest możliwość, że wtedy ,,zjadł" na zapas i zwyczajnie nie miał potrzeby wypuszczania nowych pułapek? Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja swojego mam od roku i jestem mile zaskoczona tym, że będzie miał dzbanki. :)
Rośnie w mieszance ziemi uniwersalnej z domieszką kwaśnego torfu, niczym go nie zasilam.

Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzbaneczniki nie tylko do tworzenia dzbanków wymagają dużej wilgotności powietrza. Zauważono u nich zjawisko zwane tigmomorfogenezą. Polega ona na tym, że do wytworzenia w tym przypadku pułapki potrzebny jest kontakt z podłożem -dzbanek musi mieć solidna podstawę pod sobą :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zakupiłam roślinkę, mam nadzieję, że się zaaklimatyzuje. Na ulotce pisze, żeby uzupełnić wodą dzbanki do 1/3? Zrobić tak?

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Manuela ja tak nigdy nie robiłem, w naturze też nikt nie dolewa, same sobie wytworzą sok ;)

eriopusie, ciekawe to o czym piszesz, można się dużo rzeczy od Ciebie dowiedzieć :D
To zjawisko zachodzi tylko w przypadku niektórych gatunków? Przecież duża cześć gatunków ma dzbanki w powietrzu :)
I u mieszanek ventraty kontakt z podłożem nie jest konieczny
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgadzam się , że same wytwarzają sok - tylko,że w naturze mają inne warunki.Patrząc na to, że nasze generalnie owadów maja w śladowych ilościach to powinny go nie wytwarzać hahaha. Dolewanie wody do dzbanków ma przedłużyć okres ich bytowania,ponieważ dzięki temu jest większa wilgotność.
Zwróć uwagę na to, że jak rozwija się blaszka liściowa to często prędzej czy później o coś dotknie i to jest ten bodziec. Zaczyna tworzyć się dzbanek ,który staje się coraz większy i większy a grawitacja nie śpi :) Generalnie dzbanki wiszą w powietrzu bo tam też jest dużo owadów. Zdziwiłem się kiedy mój parapetowy dzbanecznik rozrastał się na metry pięknie i nie było ani jednego dzbanka. Podczas gdy malutkie odrosty mające styczność z podłożem i też jakby nie patrzeć ze zwiększoną wilgotnością wytwarzały dzbanki.

Nie jestem w stanie powiedzieć czy obowiązuje to u wszystkich gatunków. Ale zjawisko to jest też spotykane u obrazkowatych i u hoi:)
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A czy dokarmiać je owadami?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie trzeba łapać owadów i wrzucać do dzbanków.
aleksandra2505
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 lip 2015, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, nie trzeba ale dokarmianie roślinek owadożernych może być fajne ;:333 i na pewno im nie zaszkodzi (nie dawajcie tylko żadnych żuczków bo chityny nie strawią). Co zaś się tyczy braku dzbanków - dzbaneczniki potrzebują nawet do 14 godzin dziennie światła rozproszonego, bo bez niego przestaną wytwarzać nowe dzbanuszki. Należy też zapewnić im odpowiednio przepuszczalne podłoże: kwaśny torf pH 3-4,5 bez dodatków nawozów,mech torfowiec Sphagnum żywy lub suszony, drobny keramzyt, perlit ,włókno kokosowe ,pokruszony styropian, pocięta gąbka. Nie należy zapomnieć o podlewaniu, używać należy wody demineralizowanej, czystej deszczówki, z filtra RO oraz podlewać od góry. Spryskiwanie, jak najbardziej tak - dzbaneczniki lubią wysoką wilgotność. To tyle na początek :) , jeżeli zapewnimy naszym dzbankom to minimum, na pewno odwdzięczą się nam pięknymi pułapkami. Powodzenia w hodowli tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”