Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Chomik123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2015, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
od około roku posiadam dracenę obrzeżoną. Od niedawna tj. od kilku miesięcy zaczęła chorować. Na liściach pojawiają się jakby narośla, i po pewnym czasie liście opadają. Narośla te da się zdrapać jednak jest ich za dużo, żeby pozbyć się ich wszystkich. Próbowałem ją ratować najpierw pałeczkami doglebowymi aby ją wzmocnić, następnie myśląc, że to jakiegoś rodzaju plamistość liści zastosowałem Topsin. Jednak bezskutecznie. Przejrzałem trochę stron o chorobach dracen oraz ten temat jednak podobna przypadłość nie rzuciła mi się w oczy. Załączam jedynie zdjęcia jak wyglądają opadłe liście, nie umiem niestety zrobić zdjęcia całej rośliny aby było coś na nim widać. Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Wg mnie to są tarczniki, zerknij do tego wątku: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =tarczniki , jak je zwalczyć. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Chomik123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2015, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie pomyślałbym nawet, że to jakieś szkodniki bo w ogóle się nie ruszały nawet podczas ich usuwania. Właśnie zamówiłem jeden z preparatów w podanym przez ciebie linku i zobaczymy co przyniesie przyszłość :)
Giecunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 paź 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dosyłam więcej zdjęć , może ktoś pomoże co w takim przypadku zrobić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Giecunia - nie chcę Cię martwić, bo może to nie to,
ale prawie identycznie wyglądała kiedyś moja dracena :cry:
Liście zaczęły jej najpierw żółknąć, potem opadać.
Z dwóch rozgałęzień zostało jedno z paroma listkami na czubku,
drugie zasuszyło się identycznie jak to z Twojej fotki.
Okazało się, że to była jakaś choroba grzybowa.
Roślinki nie uratowałam.
Aha - powąchaj ziemię !!
Jeżeli to grzyb, to będzie ewidentnie śmierdziała.
Ale może u Ciebie to jednak nie to, oby.
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dlaczego dwa razy przesadzałaś? Na jesieni generalnie nie powinno się przesadzać roślin, a jedynie w ostateczności kiedy coś się dzieje z rośliną. Ponadto po zakupie powinno im się dać wcześniej czas na aklimatyzację (ok. dwóch, trzech tygodni).
Z dracenami sprzedawanymi w marketach jest ten problem, że są one często przelewane (na co są bardzo wrażliwe) i niektóre z nich padają po jakimś czasie, nawet przy prawidłowej uprawie.
Z drugiej strony te draceny są, oprócz tej wrażliwości na przelanie dość łatwymi w uprawie roślinami.

Napisz do jakiej posadziłaś ziemi, jak często podlewasz, jakie stanowisko - ile światła, czy posadzona w samej doniczce, czy doniczka wstawiona w osłonkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Giecunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 paź 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Roślinę zakupiłam w markecie, po ok. tygodniu przesadziłam ją do nowej doniczki z porcelany do ziemi uniwersalnej do uprawy kwiatów domowych. Jak wiadomo donice z porcelany nie mają dziur, więc przesadziłam ją do doniczki z plastiku z dziurami, podlałam, ale ziemia po podlaniu w ogóle nie wysychała. Więc wczoraj wyciągnęłam tego biednego kwiatuszka i sprawdziłam korzenie, ale ani nie śmierdziały ani nie wyglądały na zgniłe. Starą ziemię wyrzuciłam i dałam nową do juk /dracen.

---25 paź 2015, o 19:33---

Czy tą odnogę co uschła obciąć niżej? Bo ona taka miękka jest a niżej już twardawa jak zdrowa .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Doniczka z porcelany bez odpływu, to inaczej osłonka. Myślę, że pierwsze posadzenie w nią oraz użycie nieprawidłowej ziemi (uniwersalnej), mogło przyczynić się do pogorszenia stanu Twojej draceny. W drugim przypadku zadziałałaś już lepiej, szkoda że do ziemi do juk nie dodałaś jeszcze jakiegoś rozluźniacza, np perlitu. Draceny lubią przepuszczalną ziemię, w zwykłej (uniwersalnej) można je bardzo szybko przelać, co się zapewne właśnie stało.
Jeśli korzenie są zdrowe, być może dracena przeżyje, ale ciężko to zagwarantować w 100%.
Na razie nie podlewaj za dużo, odczekaj nawet dwa tygodnie zanim podlejesz, niech ziemia z wierzchu przeschnie.
Co do tego trzeciego pnia, tak - odetnij aż do zdrowej (twardej) tkanki. Miejsce cięcia posyp sproszkowanym węglem, żeby nie wdała się infekcja.
Postaw w jasnym nie nasłonecznionym miejscu i daj jej czasu na zebranie sił. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Giecunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 paź 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

A zamiast węgla można coś innego np wosk? Węgla niestety nie posiadam. :(

-- 25 paź 2015, o 19:55 --

Do nowej ziemi zrobiłam jedynie drenaż z kamieni drobnych, mam nadzieje ze może to coś pomoże. A i w sumie nie podlewałam jej po przesadzeniu czy to zrobić i odczekać, czy podlać dopiero za jakieś parę dni?

---30 paź 2015, o 12:13---

Witam wszystkich, zaobserwowałam dzisiaj, że z moją ziemią robi się coś takiego, jakiś dziwny nalot. Czy ktoś tak miał?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

To jest pleśń i to w bardzo dużej ilości - efekt przelania. Zbierz i wyrzuć wierzchnią warstwę ziemi, popryskaj fungicydem. Po paru dniach powtórz oprysk. Ogranicz podlewanie, to powinno zapobiec powstawaniu pleśni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Giecunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 paź 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Mam jeszcze jeden problem, pleśni jest już coraz mniej , ale zauważyłam dwa robaczki przy zbieraniu tej pleśni , białe pełzające robaczki, ktoś coś wie co to może być??
kruszynka85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 kwie 2014, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problem z draceną

Post »

Witajcie,
mam dracenę w pracy i od pewnego czasu zaczynają jej coraz bardziej opadać liście od dołu. Ja wiem, że roślina gubi stare liście ale coś mi się wydaje że za dużo ich gubi.
Stoi teraz na wschodnim oknie.
Czy na czas wietrzenia pomieszczenia ściągać ją z parapetu?
Liście zaczęła gubić zanim trafiła na parapet.
Załączam zdjęcie, poradźcie czy coś można z nią zrobić.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

W ziemi jest pleśń - efekt przelania. Zbierz i wyrzuć wierzchnią warstwę ziemi i podłoże spryskaj dokładnie preparatem grzybobójczym. Roślinę też przydałoby się nim także spryskać. Zabieg powtórz po tygodniu. Sprawdź delikatnie stan korzeni, czy nie są podgniłe. W okresie jesienno-zimowym przed kolejnym podlaniem pozwalaj troszkę przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi.
W ogóle, ze względu na wysokość proponowałbym ją przyciąć, a wierzchołki rozmnożyć. Tylko zabieg ten zrób na wiosnę. Na czas wietrzenia ściągaj z parapetu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”