Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Dracena - choroby i szkodniki
PostNapisane: 2 maja 2016, o 21:58 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Czyli można też założyć, że szkodników mogła mieć kiedyś tam, a obecny stan to też efekt przelania.
Powiem tak, gdybym to była moja roślina to starał bym się ją ratować zarówno pod kątem ew. szkodników oraz pod kątem ew. choroby grzybowej (która mogła powstać wskutek przelania).
Nie robić nic nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie, że już jakiś czas upłynął. Teoretycznie po takim czasie powinien jej stan stopniowo się polepszać, a nie pogarszać.
Zrób na razie oprysk i podlej Topsinem, a wcześniej usuń najbardziej zarażone liście. Potem obserwuj roślinę, jeśli zobaczysz że coś jest dalej nie tak, dokonaj oprysku na szkodniki.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

zuziuleczka
 Tytuł: Dracena liście ze świecącym białym nalotem
PostNapisane: 24 maja 2016, o 12:43 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Wystawiłam ostatnio swoją dracenę na taras od strony południowej, jest tu dużo słońca, ale po kilku dniach zaczął się problem, że wierzch liści na samej górze przebarwił się na taki świecący biały kolor (jakby od białego sprayu), którego nie mogę usunąć.
Teraz trochę zaczęły brązowieć
Czy to słońce tak wpłynęło na roślinę? czy ona nie może stać w pełnym słońcu? Pozostałe liście pod spodem są normalne ładne zielone.Poniżej zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
proszę o pomoc

Dorja
 Tytuł: Re: Dracena liście ze świecącym białym nalotem
PostNapisane: 24 maja 2016, o 20:34 
200p
200p

---
Na moje oko przypalona słońcem. Doniczkowe wolą jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce, kiedy się je wystawia. :wit

norbert76
PostNapisane: 24 maja 2016, o 21:08 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Potwierdzam, to jest przypalenie od słońca. Musisz przestawić albo do pomieszczenia na parapet (byle nie południowy), albo przenieść w zacienione miejsce.

Dorja, tutaj nie mogę się z Tobą zgodzić, bo jest akurat wiele roślin doniczkowych, które można trzymać na zewnątrz na słońcu.

Dorja
PostNapisane: 24 maja 2016, o 21:51 
200p
200p

---
Być może, ale na dracenie tego nie praktykuję, kiedyś spróbowałam i skutki były takie, jak powyżej. Te listki uschną i odpadną najprawdopodobniej, ale nie trzeba ich od razu wyrywać. W ogóle w mojej ocenie draceny to wdzięczne rośliny, ale każdy mój błąd długo odchorowywały, niestety.
Poza tym każdy kwiat przeniesiony na bezpośrednie słońce narażony jest na poparzenie zanim się przystosuje, cieniowanie wskazane. Napisałam przecie: "kiedy się je wystawia". Być może niejasno się wyraziłam :wink:

norbert76
PostNapisane: 24 maja 2016, o 21:58 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Dokładnie to powinno się aklimatyzować, czyli stopniowo przyzwyczaić do słońca, ale w przypadku Draceny lepiej sobie odpuścić z wystawieniem na słoneczne stanowisko. :wink:

zuziuleczka
PostNapisane: 24 maja 2016, o 21:59 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Dziękuję uprzejmie za opinie. Zastosuje się do wskazówek :)

Shiroi
 Tytuł: Re: Dracena - choroby
PostNapisane: 31 paź 2016, o 15:14 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
mam problem z draceną wonną (o ile dobrze zidentyfikowałam na podstawie zdjęć w internecie).
Od jakiegoś czasu na młodych liściach występują jasnozielone plamy, przy czym liście te nie zamierają a nawet (dzięki dożywianiu rośliny w sezonie letnim płynnym nawozem) są większe i ładniejsze niż starsze liście.
Nie znalazłam na liściach żadnych pajęczyn, owadów czy ich odchodów. Wcześniej zakładałam chorobę grzybową. Dracena była kilkukrotnie spryskiwana Topsinem. Teraz podlewam ją bardzo oszczędnie. Na powierzchni ziemi zaobserwowałam małe bezbarwne owady (możliwe, że to ziemiórki, choć latających muszek nie zauważyłam, wciornastki lub skoczogonki). Ich identyfikacja na podstawie morfologii jest utrudniona, ponieważ dracenę podlewam do podstawki i gleba jest sucha na wierzchu a nawet po zebraniu wierzchniej warstwy i obserwacji pod lupą nie zauważyłam ani jednego owada. Pewnie siedzą w głębszych warstwach gleby.
Czy ktoś z forumowiczów na podstawie plam na liściach mógłby mi pomóc w identyfikacji przyczyny choroby roślinki i zaproponować formę leczenia? Mam nadzieję, że to nie choroba wirusowa (roślina prewencyjnie jest oczywiście odizolowana od pozostałych).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Shiroi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ania76
PostNapisane: 1 lis 2016, o 18:43 
200p
200p

1 szt.
Czy Dracena nie była przechłodzona albo stoi w chłodnym pomieszczeniu?
Draceny są ciepłolubne, min 15 st.
Kiedy jak miałam remont w domu i swoją dracenę wyniosłam do chłodnego pokoju i zauważyłam u niej takie liście.

Shiroi
PostNapisane: 2 lis 2016, o 11:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nie, roślinka stoi od lat w tym samym, ciepłym pokoju.

patrycja_g
 Tytuł: dracena - walka z ,,pasożytem" ?
PostNapisane: 17 lis 2016, o 09:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam,
Mamy w firmie niedawno nabyta dracene. Po pewnym czasie zaczęły jej żółknąć liście . Po wstępnym przyjżeniu się jej , dostrzeglam małe białe paproszki i zaczęłam przeglądać zdjęcia pasożytów . Kupiłam środek Agricolle Spray oraz pałeczki provado Care i niby jest lepiej bo liście nie zolkna ale w dalszym ciągu są białe paproszki i plamki na liściach... Te środki stosuje już 3 tyg...

kaLo
 Tytuł: Re: dracena - walka z ,,pasożytem" ?
PostNapisane: 17 lis 2016, o 10:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dobre zdjęcie byłoby pomocne. Przelanie może być przyczyną żółknięcia liści, jak też zbyt suche powietrze, albo jedno i drugie.
http://poradnikogrodniczy.pl/choroby-dr ... -lisci.php

Karola_1401
 Tytuł: Dracena marginata - POMOCY
PostNapisane: 21 lis 2016, o 19:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam. Martwię się o moją dracene. Jakiś miesiąc temu ją kupiłam. Po około tygodniu przesadziłam do nowej doniczki z drenażem i ziemią dla juk dracen i roślin zielonych. Tydzień temu odpadł zdrowy i zielony liść. Dotknęłam liści i nagle złamała się łodyga a raczej odpadła gdyż pień pod liśćmi był całkowicie zgniły. Otworzyłam cały pęczek liści i te młode były brązowe i suche. Odciełam cały pęd. Teraz widzę że na pędzie obok młode liście wyrastają brązowe jakby... Nie podlewam często może raz na tydzień, na dwa, spryskuje 2 razy w tygodniu. Miejsce ma jasne blisko okna. Pomocy? Co dzieje się z moją draceną? Jak jej pomóc

---21 lis 2016, o 18:29 ----

Tu załączam zdjęcie

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 21 lis 2016, o 20:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Zamiast dodawać ziemi uniwersalnej trzeba było dodać rozluźniacza, np. agroperlitu albo żwirku. To poprawia przepuszczalność mieszanki i do korzeni dociera więcej powietrza.
Czy trzymasz doniczkę w osłonce czy na podstawce?

Obawiam się, że roślina została przelana czy to jeszcze przed zakupem albo później, wskutek posadzenia do zbyt mało przepuszczalnej ziemi.

Pociągnij delikatnie za środek tego drugiego piorópusza. Jeśli wyjdzie łatwo, znaczy się że do drugiego pnia też weszła jakaś infekcja grzybowa i prawdopodobnie z rośliny już nic nie będzie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 425 ]  Idź do strony nr...        1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: 1234samnie, luczek95 i 41 gości